Polskie Radio

"Rodzina 500+" zachęci Polaków do starań o kolejne dziecko?

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2016 19:05
- My się w ogóle nie zgadzamy, żeby w taki sposób realizować politykę prorodzinną - powiedziała o programie "Rodzina 500+" Paulina Hennig-Kloska z Nowoczesnej w "Pulsie Trójki". Projektu bronił Jarosław Krajewski z PiS.
Audio
  • Projekt programu Rodzina 500+ po pierwszym czytaniu w Sejmie (Puls Trójki)
Program Rodzina 500+ ma pomagać w podejmowaniu decyzji o powiększeniu rodziny
Program "Rodzina 500+" ma pomagać w podejmowaniu decyzji o powiększeniu rodziny Foto: Glow Images/East News

Sejm rozpoczął prace nad projektem ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, wprowadzającym program "Rodzina 500 +", dzięki któremu rodziny otrzymają 500 zł na drugie i kolejne dziecko, a w mniej zamożnych rodzinach również na pierwsze. Odrzucenia projektu w pierwszym czytaniu chciała Nowoczesna, choć wcześniej klub zapowiadał, że projekt z poprawkami poprze. 

- To, że będziemy chcieli wnieść poprawki nie znaczy, że będziemy głosować za. Wkradł się jakiś błąd w przekazie - wyjaśniła Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że byłoby najlepiej, gdyby program "Rodzina 500+" nie był realizowany. - Jeśli jednak trafi do komisji, mamy chęć zgłoszenia swoich poprawek - zaznaczyła.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki","Komentatorzy","Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Poseł Jarosław Krajewski z PiS nie potrafił odpowiedzieć, w jakim stopniu "Rodzina 500+" poprawi dzietność w Polsce. - To decyzja kobiety i mężczyzny o posiadaniu dziecka - powiedział. Podkreślił jednak, że PiS wspierając rodziny zachęca do tego. Poseł dodał, że wychowanie dziecka w Polsce kosztuje 180 tys. zł, a poprzez program wprost do rodzin trafi ponad połowa tej kwoty (108 tys.).

Jaką alternatywę dla programu "Rodzina 500+" proponuje .Nowoczesna? Dlaczego chce finansować to m.in. poprzez likwidację ulgi na dziecko? Czy krytyka projektu PiS jest uzasadniona? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Marcin Zaborski

Goście:
 Paulina Hennig-Kloska (Nowoczesna), Jarosław Krajewski (PiS)
Data emisji: 9.02.2016
Godzina emisji: 17.43

fc/ei

Czytaj także

Sekretarz klubu Nowoczesna o "500+": projekt na lata z niepewnym finansowaniem

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2016 09:24
- Zanim dojdzie do głosowania zgłosimy poprawki, które będą dotyczyły głównie progu dochodowego – powiedziała w "Salonie politycznym Trójki" Monika Rosa z Nowoczesnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Projekt programu Rodzina 500+ trafi do komisji. Będzie uchwalony do piątku?

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2016 20:00
Projekt ustawy wprowadzającej program Rodzina 500+ trafi do sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny. Wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu zyskał poparcie tylko kilkudziesięciu posłów.
rozwiń zwiń