Polskie Radio

Jak reagować na przemoc wobec dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2015 14:00
- Na pewno nie będzie tak, że my elegancko, jak w Wersalu, zwrócimy komuś uwagę, a ten ktoś wdzięczny rzuci nam się na szyję i powie: jak ja pani dziękuję, że pani powstrzymała moją agresję wobec dziecka - podkreśliła pedagog Jolanta Zmarzlik.
Audio
  • Rozmowa Agnieszki Ciecierskiej z Lucyną Kicińską z Fundacji Dzieci Niczyje (Problem z głowy/Jedynka)
  • Psycholog Dorota Zawadzka i pedagog Jolanta Zmarzlik o przemocy wobec dzieci (Problem z głowy/Jedynka)
Klaps to również przemoc
Klaps to również przemocFoto: Glow Images/East News

Jak wyjaśniła psycholog Dorota Zawadzka, trzeba pamiętać o tym, że w sytuacji, gdy reagujemy na przemoc wobec dzieci zawsze musimy wziąć na siebie trochę tej agresji, jaką przejawia osoba dorosła.

- Ktoś będzie na nas krzyczał, będziemy musieli się pokłócić. Na pewno poczujemy się niekomfortowo, ale my nie możemy dla naszego świętego spokoju zareagować za delikatnie, bo to nie przyniesie żadnego skutku - zaznaczyła. - Na sto procent ta agresja dorosłego obróci się przeciwko nam. Trzeba to wiedzieć, być na to przygotowanym - dodała Zmarzlik.

Dlaczego nie reagujemy na przemoc? Czym skutkuje przemoc psychiczna i fizyczna wobec dzieci? Dowiesz się tego z nagrania audycji.

Na numer zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111 dzwoni codziennie od 300 do 800 osób. - Nie dajemy gotowych rad i rozwiązań. My jesteśmy takim narzędziem w rękach dziecka, żeby ono znalazło to najlepsze dla siebie rozwiązanie - przyznała Lucyna Kicińska z Fundacji Dzieci Niczyje w rozmowie z Agnieszką Ciecierską. Wysłuchaj całego wywiadu.

***

Tytuł audycji: Problem z głowy

Prowadziła: Nina Karczmarewicz

Goście: Dorota Zawadzka (psycholog), Jolanta Zmarzlik (pedagog)

Data emisji: 5.06.2015

Godzina emisji: 21.14

kk/mm
Czytaj także

GADKI przeciwko wykorzystywaniu seksualnemu dzieci

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2015 15:59
Jedno na pięcioro dzieci w Europie jest wykorzystywane seksualnie. W Polsce - jedno na ośmioro.
rozwiń zwiń