Polskie Radio

Polska-Litwa. Jak poprawić nasze relacje?

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2016 18:46
- Powinniśmy rozmawiać z Litwą nie tylko o sprawach polskiej mniejszości. Istotna jest sprawa szersza: aktywizacja polskiej polityki zagranicznej w całym regionie – podkreślał Michał Dworczyk, przewodniczący sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą.
Audio
  • Z Michałem Dworczykiem na temat relacji polsko-litewskich rozmawia Grzegorz Ślubowski (Puls świata/Dwójka)
Dlaczego w ostatnich latach nie układa się współpraca między Polską a Litwą? Jak temu zaradzić?
Dlaczego w ostatnich latach nie układa się współpraca między Polską a Litwą? Jak temu zaradzić?Foto: PAP/Radek Pietruszka

Na dzisiejsze relacje między Polską a Litwą wpływ miało, zdaniem gościa Dwójki, kilka spraw. – Z jednej strony obawy i uprzedzenia Litwinów wynikające z trudnych relacji polsko-litewskich jeszcze z dwudziestolecia międzywojennego. Z drugiej: wycofanie się, w ostatnich latach, polskiej polityki zagranicznej z aktywnej współpracy polsko-litewskiej - mówił Michał Dworczyk.

W jaki konkretny sposób polska dyplomacja powinna zabiegać o poprawę stosunków z Litwą? Na sproblematyzowanie sytuacji wpływają ci politycy litewscy, którzy "grają strachem przed mniejszością polską". Niestety, w tym roku możemy spodziewać się zaostrzenia tego problemu.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzenie: Grzegorz Ślubowski

Gość: Michał Dworczyk (przewodniczący sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą, poseł PIS)

Data emisji: 5.01.2016

Godzina emisji: 17.45

jp/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kraje Europy Środkowej polskim priorytetem?

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2015 10:00
- Początkiem dobrej pozycji Polski na arenie międzynarodowej są właściwe stosunki z krajami z naszego regionu - mówił w Dwójce Paweł Kowal.
rozwiń zwiń