Polskie Radio

"Mam wrażenie, że Białoszewski wciąż pisze"

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2015 13:00
– Pisarz ze swymi nowymi utworami znajduje nową publiczność – mówił Tadeusz Sobolewski o książkach Mirona Białoszewskiego wydanych bez cenzuralnych skrótów.
Audio
  • Tadeusz Sobolewski o tomie "Proza stojąca, proza lecąca" Mirona Białoszewskiego (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Dziś coraz więcej ludzi żyje jak Miron Białoszewski (na zdjęciu), choć niekoniecznie mają talent literacki - mówił w Dwójkowej audycji Życie na miarę literatury Tadeusz Sobolewski
"Dziś coraz więcej ludzi żyje jak Miron Białoszewski (na zdjęciu), choć niekoniecznie mają talent literacki" - mówił w Dwójkowej audycji "Życie na miarę literatury" Tadeusz SobolewskiFoto: PAP/Henryk Rosiak

Państwowy Instytut Wydawniczy opublikował właśnie dwunasty tom utworów zebranych "Proza stojąca, proza lecąca". Zgromadzono w nim ponad 120 tekstów rozproszonych oraz nigdy niedrukowanych.

Wiele maszynopisów i rękopisów Białoszewskiego przechował jego przyjaciel Tadeusz Sobolewski. – I nie tylko ja – powiedział gość Dwójki. – To dzieje się w kręgu Mirona. Ludzie, którzy kiedyś byli jego ruchomym, wieloosobowym sekretariatem, wyjmują z szafy także listy. Będą więc następne tomy – zapowiedział.

W ostatnich latach ukazują się nie tylko nowe teksty Mirona Białoszewskiego, lecz także pełne wydania tomów, które w okresie PRL były cenzurowane - i to nie tylko ze względów politycznych, towarzyskich czy obyczajowych.

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Prowadzi: Dorota Gacek

Goście: Tadeusz Sobolewski (krytyk filmowy i literacki, przyjaciel Mirona Białoszewskiego)

Data emisji: 20.05.2015

Godzina emisji: 21.30

mc/bch

Czytaj także

Prawda o Białoszewskm nie jest już ściśle tajna

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2012 11:00
- Mirona można było odwiedzić, ale tylko we wtorki, kiedy się zapukało w rytm V symfonii Beethovena w ścianę - z uśmiechem wspomina Tadeusz Sobolewski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sobolewski: "Pamiętnik z powstania warszawskiego" arcydziełem na miarę "Pana Tadeusza"

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2014 10:00
O nowym wydaniu arcydzieła Mirona Białoszewskiego rozmawialiśmy w przededniu 70. rocznicy wybuchu Powstania. A od 1 sierpnia „Pamiętnika” w autorskim odczytaniu słuchać będziemy na naszej antenie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kto by chciał mieszkać na ulicy Białoszewskiego?

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2015 21:50
- Nie było po wojnie pisarza bardziej warszawskiego niż Miron Białoszewski - podkreśla krytyk filmowy Tadeusz Sobolewski, zwolennik idei ochrzczenia jednej ze stołecznych ulic nazwiskiem poety.
rozwiń zwiń