Polskie Radio

Film "Excentrycy". Wojciech Pszoniak po słonecznej stronie ulicy

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2015 20:24
- Jak powiedział Janusz Majewski, dzisiaj robi się filmy ponure i smutne. Zwrócił się tym samym do młodych twórców, by to zmienili, przeszli na słoneczną stronę. Potrzebne nam jest takie kino - tłumaczył w Jedynce aktor.
Audio
  • Wojciech Pszoniak o nagrodzie Wielkiego Splendora i roli w filmie "Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy" (Dosłownie kultura/Jedynka)
Wojciech Pszoniak
Wojciech PszoniakFoto: W. Kusiński/Polskie Radio

W najnowszym filmie Janusza Majewskiego "Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy" Wojciech Pszoniak wcielił się w postać muzyka jazz bandu. Zagrał postać eleganta z lat 50. XX wieku, ironistę i sceptyka. Zrobił to tak brawurowo, że jury Festiwalu Filmowego w Gdyni nagrodziło go w kategorii najlepsza drugoplanowa rola męska. - To piękny film. Miałem wielką satysfakcję wcielenia się w tę dziwną postać. Bardzo sobie cenię tę rolę - mówił aktor.

Zobacz także
pszoniak-wojciech1201.jpg
Wojciech Pszoniak wierzy w sztukę radiową

"Excentrycy..." to historia jazzmana Fabiana (w głównej roli Maciej Stuhr), który pod koniec lat 50. XX wieku wraca z Anglii do Polski i zakłada swingowy zespół. - Pamiętam dokładnie te lata. Sam uczestniczyłem w koncertach jazzowych. To było coś niezwykłego, niesamowita manifestacja - tłumaczył gość Jedynki. Wojciech Pszoniak przypomniał, że coca-cola nie służyła wtedy tylko do gaszenia pragnienia, ale była elementem politycznym, jazz również był polityczny. - Po śmierci Stalina wszystko zaczęło się zmieniać, można było już m.in. grać jazz. Ślady strasznego systemu pozostały, ale widać było światełko w tunelu - powiedział Pszoniak. 

W nagraniu audycji Wojciech Pszoniak mówił również o nagrodzie Wielkiego Splendora, którym został wyróżniony za całokształt twórczości.

***

Tytuł audycji: Dosłownie kultura

Prowadzi: Joanna Sławińska

Gość: Wojciech Pszoniak (aktor)

Data emisji: 7.12.2015

Godzina emisji: 17.17

tj/ei

Czytaj także

Inny wizerunek Polski w filmie "Music, War and Love"

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2015 19:54
- Za granicą obraz ten jest często skrzywiony. Filmy, które docierają na Zachód, zazwyczaj dotyczą dramatycznych wydarzeń, II wojny światowej albo komunizmu - mówiła w Jedynce scenarzystka Bożena Intrator.
rozwiń zwiń