Polskie Radio

Liga Narodów: zmiennicy uratowali Biało-Czerwonych. Polska pokonuje Walię

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2022 19:47
Polska pokonała Walię 2:1 w inauguracyjnym meczu tegorocznej Ligi Narodów. Choć Biało-Czerwoni przegrywali po bramce Williamsa z 52. minuty, to zdołali odwrócić los spotkania i zgarnąć komplet punktów dzięki trafieniom Jakuba Kamińskiego i Karola Świderskiego.
Jakub Kamiński brał udział przy obu bramkach dla Biało-Czerwonych
Jakub Kamiński brał udział przy obu bramkach dla Biało-CzerwonychFoto: PIOTR DZIURMAN/REPORTER
  • W czerwcu drużyny narodowe czeka maraton spotkań w Lidze Narodów
  • Walijczycy otworzyli wynik meczu w 52. minucie
  • Bramki Kamińskiego i Świderskiego zapewniły Biało-Czerwonym zwycięstwo

45 minut monotonii

Pierwsza połowa nie zachwyciła kibiców zgromadzonych na stadionie we Wrocławiu. Pierwszą bramkę Biało-Czerwoni mogli strzelić już w 4. minucie. Po dośrodkowaniu Mateusza Klicha na bramkę głową uderzał Piotr Zieliński, jednak nieznacznie chybił.

Znakomitą indywidualną akcją w 21. minucie popisał się Robert Lewandowski. Snajper Bayernu efektownie minął dwóch rywali, po czym popędził w kierunku bramki i oddał strzał. Ten jednak został zatrzymany przez Danny’ego Warda.

W 40. minucie bliski szczęścia był Adam Buksa, jednak nie dopadł do dośrodkowania Tymoteusza Puchacza.

Swoje szanse mieli także Walijczycy, jednak dobrze dysponowany był debiutujący w reprezentacji Kamil Grabara, a także polscy defensorzy.

Szybka strata bramki i powrót Biało-Czerwonych

Na początku drugiej części meczu Polacy nie poprawili swojej gry. W 52. minucie Jonathan Williams skorzystał ze sporej przestrzeni w okolicach pola karnego i uderzeniem z dystansu pokonał Kamila Grabarę.

Wynik meczu udało się wyrównać w 72. minucie. Jakub Kamiński opanował piłkę od Puchacza, przełożył ją sobie na prawą nogę, po czym pewnie pokonał Henneseya, umieszczając piłkę przy słupku.

19-latek brał udział także przy kolejnej bramce, dzięki której Biało-Czerwoni wyszli na prowadzenie, urwał się bowiem rywalom i dograł piłkę do Roberta Lewandowskiego. "Lewy" oddał strzał na bramkę, piłka odbiła się od obrońcy, a po chwili dopadł do niej Karol Świderski, który przeniósł futbolówkę nad Henneseyem.

Polska przesunęła się na pierwszą pozycję w grupie 4. dywizji A Ligi Narodów. W piątek o pierwsze punkty zagra Belgia i Holandia.

Program meczów Polski w fazie grupowej Ligi Narodów:

1 czerwca: Polska - Walia 2:1
8 czerwca: Belgia - Polska (Bruksela, godz. 20.45)
11 czerwca: Holandia - Polska (Rotterdam, godz. 20.45)
14 czerwca: Polska - Belgia (Warszawa, godz. 20.45)
22 września: Polska - Holandia (Warszawa, godz. 20.45)
25 września: Walia - Polska (Cardiff, godz. 20.45)

Wynik meczu:

Polska 2:1 Walia

Williams 52'
Kamiński 72'
Świderski 85'

Składy:

Polska: Kamil Grabara - Bartosz Bereszyński, Kamil Glik, Jan Bednarek, Tymoteusz Puchacz (74. Nicola Zalewski) - Mateusz Klich (60. Szymon Żurkowski), Grzegorz Krychowiak (81. Kamil Grosicki), Jacek Góralski (60. Jakub Kamiński) - Piotr Zieliński - Robert Lewandowski, Adam Buksa (74. Karol Świderski).

Walia: Danny Ward (46. Wayne Hennessey) - Chris Gunter, Chris Mephan, Rhys Norrington-Davies - Dylan Levitt, Joe Morrell, Matthew Smith, Wesley Burns (62. Neco Williams), Jonny Williams (77. Sorba Thomas) - Kieffer Moore (46. Mark Harris), Daniel James (46. Rabbi Matondo).

Sędzia: Rade Obrenovic (Słowenia). Widzów: 35 214.

01:03 Mecz Polska Walia - relacja 01.mp3 Mecz Polska Walia. Relacja Roberta Skrzyńskiego. Cz. 1 (Jedynka)

01:53 Mecz Polska Walia - relacja 06 + podsumowanie.mp3 Mecz Polska Walia. Relacja Roberta Skrzyńskiego. Cz. 6 (Jedynka)

19:55

Dziękujemy za śledzenie naszej relacji i zapraszamy na kolejne.

W następnym meczu Biało-Czerwoni zmierzą się na wyjeździe z Belgią (8 czerwca).

19:53

KONIEC!

Polska pokonuje Walię 2:1 w pierwszym meczu Ligi Narodów! Bramki dla Biało-Czerwonych strzelali Jakub Kamiński i Karol Świderski.

19:51

90'+1' - groźnie pod bramką Polaków!

Dośrodkowanie z rzutu rożnego wypiąstkowane przez Grabarę, do piłki doszedł jeden z rywali, jednak jego uderzenie poszybowało nad poprzeczką.

19:50

90' - 3 minuty doliczone do regulaminowego czasu gry.

19:49

89' - Walijczycy próbują odrabiać straty. Jeden z nich przyłapany na pozycji spalonej.

19:44

85' - GOL DLA POLSKI! 2:1! Karol Świderski!

Jakub Kamiński urwał się rywalom i dograł piłkę do Roberta Lewandowskiego. "Lewy" oddał strzał na bramkę, piłka odbiła się od obrońcy, a po chwili dopadł do niej Karol Świderski, który przeniósł futbolówkę nad Henneseyem.

19:42

83' - Hennesey broni uderzenie Zielińskiego z dystansu.

19:40

81' - zmiana w ekipie Biało-Czerwonych. Kamil Grosicki zastępuje Grzegorza Krychowiaka.

19:40

81' - niecelne uderzenie Neco Williamsa z dystansu.

19:38

78' - Rabbi Matondo sieje spustoszenie w szykach defensywnych Biało-Czerwonych. Rzut rożny dla Walii.

19:37

76' - zmiana u Walijczyków. Sorba Thomas zmienia strzelca bramki - Jonathana Williamsa.

19:34

73' - dwie zmiany w ekipie Biało-Czerwonych. Nicola Zalewski i Karol Świderski zastępują Puchacza i Buksę.

19:32

72' - JAKUB KAMIŃSKI WYRÓWNUJE STAN MECZU!

19-latek opanował piłkę od Puchacza, przełożył ją sobie na prawą nogę, po czym pewnie pokonał Henneseya, umieszczając piłkę przy słupku.

Biało-Czerwoni wracają do gry!

19:29

70' - do wejścia na boisko szykuje się Karol Świderski.

19:28

69' - Kamiński opanował piłkę w polu karnym, jednak po chwili faulował jednego z rywali.

19:25

65' - z dystansu próbował Harris. Jego strzał znacznie minął jednak bramkę Grabary.

19:21

62' - zmiana także u Walijczyków. Neco Williams zastępuje Wesa Burnsa.

19:20

61' - żółta kartka dla Bereszyńskiego za faul na Motondo.

19:20

60' - Mateusz Klich i Jacek Góralski opuszczają murawę.

W ich miejsce pojawiają się Szymon Żurkowski i Jakub Kamiński.

19:17

58' - Lewandowski wyszedł sam na sam z Wardem, jednak był na spalonym.

19:16

57' - niedokładne dośrodkowanie Zielińskiego opanował Lewandowski, który wyłożył futbolówkę Góralskiemu. Jego uderzenie zostało jednak zablokowane.

19:16

56' - rzut rożny dla Polski.

19:14

55' - faul w ataku Roberta Lewandowskiego.

19:12

52' - Walia obejmuje prowadzenie...

Jonathan Williams pokonuje Grabarę uderzeniem z dystansu. Walijczyk miał zdecydowanie zbyt dużo miejsca przed polem karnym Biało-Czerwonych.

19:11

51' - Bereszyński próbował prostopadłego dogrania do Buksy. Piłka odbiła się jednak od jednego z walijskich defensorów.

19:08

49' - Matondo próbował płaskiej centry, jednak dobrą interwencją popisał się Grabara.

19:07

48' - rzut wolny dla Walii po faulu Zielińskiego.

18:49

Dużo monotonii w grze Biało-Czerwonych. Trener Michniewicz zdecyduje się na zmianę taktyki? Dowiemy się za kwadrans.

18:48

Pierwsza połowa bez bramek.

18:47

44' - Polacy próbują ataku pozycyjnego, jednak nie potrafią znaleźć luki w defensywie rywali.

18:43

40' - groźnie pod bramką Warda!

Dobra centra Puchacza, do której nie dopadł jednak Buksa, po chwili zablokowane uderzenie Krychowiaka. Finezją znowu popisał się Lewandowski, który zagrał miękką piłkę w polu karnym, jednak dobrze dysponowany Ward.

18:40

38' - dość nudny fragment spotkania. Gra toczy się głównie w środku pola.

18:37

35' - z dystansu próbował Góralski. Strzał nie był jednak ani silny, ani celny.

18:35

32' - kolejne świetne zagranie Lewandowskiego, który uruchomił z lewej strony Puchacza. Ten jednak się nie popisał, posyłając niedokładne dośrodkowanie.

18:33

31' - kolejna groźna kontra Walijczyków z Danielem Jamesem w roli głównej. Piłkarz Leeds uderzył obok słupka bramki strzeżonej przez Grabarę.

18:31

29' - żółta kartka dla Joe Morrella, który zatrzymał kontrę Biało-Czerwonych, faulując Adama Buksę.

18:29

27' - Biało-Czerwoni oddalili zagrożenie.

18:28

26' - strzał zablokowany. Kolejny korner.

18:27

26' - bezpieczne wybicie piłki przez Glika. Rzut rożny dla Walii.

18:23

21' - to mogła być bramka!

Robert Lewandowski efektownie minął dwóch rywali, po czym popędził w kierunku bramki Walijczyków. Jego uderzenie zostało jednak zatrzymane przez Warda.

18:22

20' - groźna kontra Walijczyków. Daniel James pędził w kierunku bramki Grabary, jednak świetnym wślizgiem popisał się Jan Bednarek, neutralizując zagrożenie.

18:21

19' - Biało-Czerwoni mają problem z przedostaniem się w okolice pola karnego rywali.

18:20

18' - Kieffer Moore uderzał na bramkę Grabary, jednak chwilę wcześniej walijski snajper stracił równowagę i chybił.

18:18

Posiadanie piłki po 15 minutach:

Polska 58% - 42% Walia

18:15

13' - mogło być niebezpiecznie. Dośrodkowanie jednego z Walijczyków podbił Puchacz, jednak dobrze ustawiony był Grabara, który złapał piłkę.

18:12

10' - dośrodkowanie Zielińskiego z rzutu rożnego wybite przez Walijczyków. Po chwili uderzał Klich, jednak wysoko nad poprzeczką.

18:11

8' - James dwukrotnie próbował dośrodkowania, jednak nasi obrońcy poradzili sobie z zagrożeniem.

Mieliśmy również pierwszy strzał na polską bramkę. Uderzenie Levitta wylądowało w rękawicach Grabary.

18:08

6' - Biało-Czerwoni próbują spokojnego rozegrania piłki, jednak po stracie rzucają się na rywali agresywnym pressingiem.

Daniel James upatrzył sobie Kamila Grabarę - za każdym razem, gdy nasz golkiper jest przy piłce, piłkarz Leeds biegnie w jego kierunku.

18:06

4' - to mogła być bramka dla Polski!

Puchacz zacentrował w pole karne, futbolówkę przejął Klich, który dograł ją do Zielińskiego. Ten jednak minimalnie chybił po strzale głową.

18:01

Polacy na czerwono, Walijczycy w żółtych trykotach.

Zaczynamy!

17:59

Arbitrem dzisiejszego spotkania będzie Słoweniec Rade Obrenović.

17:57

Walijczycy nagrodzeni brawami.

Czas na "Mazurka Dąbrowskiego"!

17:56

Rozpoczynamy od "Hen Wlad Fy Nhadau" - hymnu Walii.

17:55

Obie drużyny wychodzą na boisko!

17:51

Walijczycy będą mogli dziś liczyć na wsparcie ok. 2000 kibiców. Imponująca liczba, biorąc pod uwagę fakt, że "Cymru" zagra dziś w okrojonym składzie.

17:48

Przed pierwszym gwizdkiem z reprezentacją pożegna się Sławomir Peszko. Zawodnik podjął tę decyzję już w 2019 roku, jednak nigdy nie doszło do oficjalnego pożegnania.

17:24

Gareth Bale znalazł się poza kadrą na dzisiejsze spotkanie.

17:08

Piłkarze są już na stadionie.

16:55

Polacy zagrają dziś w czerwonych koszulkach.

16:48

W takim składzie wystąpią Walijczycy:

16:47

Oto skład reprezentacji Polski. W bramce zadebiutuje Kamil Grabara! Duet napastników stworzą dziś Lewandowski i Buksa.

16:43

Witamy i zapraszamy do śledzenia naszej relacji z meczu Ligi Narodów we Wrocławiu, w którym Polska podejmie reprezentację Walii.

Sześć zwycięstw, dwa remisy i jedna porażka, od której minęło już prawie pół wieku lat - oto bilans ośmiu dotychczasowych meczów piłkarskiej reprezentacji Polski z Walią. Kolejne starcie Biało-Czerwonych z Walią to być albo nie być w dywizji A Ligi Narodów.