Polskie Radio

Front Narodowy wygrywa w I turze wyborów regionalnych

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2015 21:11
Skrajnie prawicowy, populistyczny Front Narodowy, na czele którego stoi Marne Le Pen, wygrał w 6 regionach w wyborach we Francji. O rosnącym w siłę ruchu narodowym w kraju nad Sekwaną mówił w Poniedziałkowym Atlasie Politycznym dr Bartłomiej Zdaniuk, politolog Uniwersytetu Warszawskiego.
Audio
  • 07.12.15 Dr Bartłomiej Zdaniuk: „Zwycięstwo Frontu Narodowego w wyborach regionalnych to nie reakcja na ataki z 13 listopada w Paryżu (…)”
Skrajnie prawicowa partia Front Narodowy triumfuje po pierwszej turze wyborów regionalnych we Francji. Marine Le Pen ma szansę na fotel prezydencki w 2017 rokufot.PAPEPAJULIEN WARNAND
Skrajnie prawicowa partia Front Narodowy triumfuje po pierwszej turze wyborów regionalnych we Francji. Marine Le Pen ma szansę na fotel prezydencki w 2017 roku/fot.PAP/EPA/JULIEN WARNAND

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24, wzrost poparcia dla radyklanego Frontu Narodowego nie jest reaktywny ze strony Francuzów, a wynika z rozwoju samej partii.

– Zwycięstwo Frontu Narodowego w wyborach regionalnych to nie reakcja na ataki z 13 listopada w Paryżu, ale rezultat długiej ewolucji tej partii. Jej liderka czyni wszystko, by „dediabolizować” ugrupowanie i uczynić go przyzwoitą partią establishmentu. Przez to staje się bardziej „respektowalna” – powiedział dr Bartłomiej Zdaniuk.

Gośćmi Polskiego Radia 24 byli również dr Andrzej Kassenberg, ekspert Koalicji Klimatycznej, który mówił o trwającym w Paryżu szczycie klimatycznym oraz Jacek Hinz, były ambasador RP w Wenezueli, który komentował zakończone wybory parlamentarne w tym kraju.

Audycję prowadził Grzegorz Dobiecki.

Polskie Radio 24/dds

 

Zobacz więcej na temat: Francja wybory
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak