Polskie Radio

Wrocław przeciwko cyrkowym popisom zwierząt

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2016 14:00
- Jestem wielkim przyjacielem widowisk cyrkowych - mówił w radiowej Jedynce weterynarz Jarosław Zajączkowski, inicjator akcji na rzecz zakazu występowania cyrków ze zwierzętami we Wrocławiu.
Audio
  • Jarosław Zajączkowski, inicjator akcji na rzecz zakazu występowania cyrków ze zwierzętami we Wrocławiu o motywach akcji (Jedynka/Z kraju i ze świata)
Cyrk z dzikimi zwierzętami od dawna wywołuje kontrowersje i spotyka się ze zdecydowanym sprzeciwem obrońców praw zwierząt
Cyrk z dzikimi zwierzętami od dawna wywołuje kontrowersje i spotyka się ze zdecydowanym sprzeciwem obrońców praw zwierzątFoto: Pixabay.com

Miejskie grunty nie będą już udostępniane cyrkom, w których prowadzona jest tresura zwierząt (http://www.tvn24.pl)

Akcja zakończyła się sukcesem. Na mocy rozporządzenia prezydenta Wrocławia, grunty nie będą już udostępniane cyrkom, w których prowadzona jest tresura zwierząt.

- Większość chorób trapiących zwierzęta egzotyczne w niewoli ma swoje źródło w nieodpowiednich warunkach ich utrzymania. Dotyczy to również zwierząt trzymanych w warunkach cyrków - powiedział Jarosław Zajączkowski.

Gość audycji "Z kraju i ze świata" przyznał, że problem występuje też w ogrodach zoologicznych, ale tam kwestie określające minimalne warunki utrzymania zwierząt są regulowane rozporządzeniem ministra środowiska i są dosyć rygorystyczne. - Jeśli cyrki zapewnią takie same warunki, to ja jestem za - powiedział weterynarz.

Jak przyznał weterynarz, zwierzęta mogą mieć zabawę z dobrze poprowadzonej tresury. Zdecydowanie oddzielił jednak cyrkowe ćwiczenia dla zysku od nauki sztuczek przez właściciela, który robi to z miłości do zwierzęcia i chęci wspólnego spędzenia czasu. - Cyrki nie pokazują, jak zmuszają słonia do stawiania na taboreciku, czy lwy do skakania przez płonące obręcze - zwrócił uwagę Zajączkowski. Dodał, że nasz stosunek do zwierząt się zmienia i nie oczekujemy już od nich postawy niewolnika, który ma służyć, być poddany i ufny.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Z kraju i ze świata

Prowadzi: Zuzanna Dąbrowska

Gość: Dr. med. wet. Jarosław Zajączkowski (ekolog, inicjator akcji na rzecz zakazu występowania cyrków ze zwierzętami we Wrocławiu)

Data emisji: 6.01.2016

Godzina emisji: 12.40

fc/pg

Czytaj także

Chcesz zmieniać świat? Zacznij od karpia

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2015 16:20
- Karp to ostatnie zwierzę w Europie sprzedawane żywe w takiej ilości. Jedzmy, ale nie męczmy - podkreśla w "Czterech porach roku" Jacek Bożek.
rozwiń zwiń