Polskie Radio

"Tyrmand był hipsterem"

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2015 12:54
- Starałyśmy się nie naśladować nikogo i niczego, ale do Tyrmanda musiałyśmy się upodobnić - opowiadają blogerki nagrodzone w konkursie na zakończenie powieści Leopolda Tyrmanda.
Audio
  • Monika Dyrlica i Dagmara Klejn oraz Marcel Woźniak o fascynacji twórczością Leopolda Tyrmanda (Święta z Radiową Jedynką)
- Wydaje się, że o II wojnie światowej napisano już absolutnie wszystko i wymyślenie czegoś nowego graniczy niemal z cudem. Ten konkurs, tak naprawdę, czeka na taki cud - mówił dr Tomasz Makowski w Jedynce
- Wydaje się, że o II wojnie światowej napisano już absolutnie wszystko i wymyślenie czegoś nowego graniczy niemal z cudem. Ten konkurs, tak naprawdę, czeka na taki cud - mówił dr Tomasz Makowski w JedynceFoto: mat. promocyjne Muzeum Literatury

"Wędrówki i myśli porucznika Stukułki" to niedokończona mini powieść Leopolda Tyrmanda, w której podążamy za tytułowym bohaterem drogami kampanii wrześniowej, a następnie stajemy się świadkami jego działalności konspiracyjnej, dzięki której podróżujemy po okupowanej Polsce, od Warszawy przez Kraków po Wilno…

Konkurs na dokończenie książki ogłosiło wydawnictwo MG, a nagroda główna przypadła dwóm współautorkom najlepszej pracy: Monice Dyrlicy oraz Dagmarze Klejn. Co ciekawe, Autorki spotkały się dopiero na uroczystym ogłoszeniu wyników w siedzibie Muzeum Literatury, gdzie rozmawiała znimi Małgorzata Raducha. Od lat jednak przyjaźnią się internetowo, obie są blogerkami literackimi i znają swoją twórczość.

Ale nie tylko one "porwały się" na Tyrmanda. Nad biografią pisarza pracuje bardzo młody człowiek...

Konkursowi patronowała Radiowa Jedynka. Uzupełnione "Wędrówki i myśli porucznika Stukułki" wydawnictwo MG planuje wydać na Warszawskie Targi Książki.

***

Tytuł audycji: Sobota z radiową Jedynką

Prowadzenie: Małgorzata Raducha

Goście: Dagmara Klejn, Monika Dyrylica, Marcel Woźniak

Data emisji: 26.12.2015

Godzina emisji: 12.20

(mat. prasowe wyd. MG/asz)

Czytaj także

Matthew Tyrmand: wiedzę o ojcu czerpię z książek

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2013 23:40
Leopold Tyrmand był znany z kolorowego życia i upodobania do kolorowych skarpetek. Dla syna pisarz to przede wszystkim LT. Miał zaledwie cztery lata, gdy zmarł znany pisarz, więc o tym jakim ojciec był człowiekiem Matthew Tyrmand dowiedział się czytając na jego temat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tyrmand na drogach kampanii wrześniowej i okupowanej Polski

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2014 07:40
"Wędrówki i myśli porucznika Stukułki" to niedokończona, ale stanowiąca fabularną całość minipowieść Leopolda Tyrmanda.
rozwiń zwiń