Polskie Radio

Czas wielkiej zmiany w religijności ludowej

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2015 14:00
- W tej chwili Kościół ludu zastąpił Kościół wyboru. Nie ma obowiązującego kanonu form religijności, nie ma apokryfu, są pastisze - mówiła w Dwójce profesor Magdalena Zowczak, antropolog , autorka książki "Religijność na pograniczach. Eseje apokryficzne”.
Audio
  • Profesor Magdalena Zowczak o książce "Religijność na pograniczach. Eseje apokryficzne” (Inny stan skupienia/Dwójka)
Kapliczka przy drodze między wsiami Szumowo i Romaszkówka, gmina Korycin, podlaskie
Kapliczka przy drodze między wsiami Szumowo i Romaszkówka, gmina Korycin, podlaskieFoto: Krzysztof Kundzicz (Praca własna) [CC BY-SA 3.0], Wikimedia Commons

Autorka opowiadała, że w trakcie antropologicznych badań udało jej się uchwycić moment, kiedy tradycja była żywa, a ludzie otwarci i chętni w opowiadaniu. - Teraz katolik na wsi wie, jak powinien odpowiadać na pytania badaczy - zauważała.

W rozmowie z Piotrem Kędziorkiem prof. Zowczak opowiadała o stopniowym zaniku świąt agrarnych, obecnym statusie kultu maryjnego, a także o komercjalizacji niektórych form religijności.

***

Tytuł audycji: Inny stan skupienia 

Prowadzi: Piotr Kędziorek

Gość: prof. Magdalena Zowczak

Data emisji: 8.09.2015

Godzina emisji: 22.30

bch/mm

Czytaj także

"Polskie zwyczaje rodzinne" - przez sakramenty do tradycji

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2015 14:13
Aldona Plucińska, autorka książki "Polskie zwyczaje rodzinne", po raz pierwszy w historii polskiej etnografii opisała zwyczaje rodzinne w naszym kraju w kontekście sakramentów świętych.
rozwiń zwiń