Polskie Radio

Monika "Rysiardson" w obronie rysiów

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2011 10:36
Monika Richardson vel Rysiardson była gościem Czwórki. O zmianie nazwiska, rysiach i bursztynach opowiedziała Justynie Dżbik w magazynie "Pod Lupą".
Audio

Chciałam spolszczyć moje nazwisko. Myślałam, że może Nowak, Kowalska, ale skoro przez 15 lat byłam Richardson to zdecydowałam się na Rysiardson – tłumaczy w magazynie "Pod Lupą" Monika Richardson.

Warto dodać, że gość Czwórki wspiera akcję WWF Polska mającą na celu ochronę właśnie rysi w naszym kraju. – Odkąd mieszkam na wsi mam 2 koty i psa, mnóstwo zwierząt w okolicy, od bażantów po zające. Tym samym zauważyłam coś więcej niż tylko tramwaje i ludzi jadących pospiesznie do pracy, a rysie są przesympatycznymi zwierzętami – dodaje.

Monika Rysiardson zwierzyła się również, że nie zdawała sobie sprawy z tego, że rysie są na wyginięciu. – W całej Polsce jest ich około 200 i jeśli pozwolimy im wyginąć, to skompromitujemy się nie tylko przed Europą, ale i przed całym światem – mówi. Dziennikarka dodała również, że tym zwierzętom można pomóc na dwa sposoby: wychowując je na wolności kontrolowanej (born to be wild) lub sprowadzając np. z Estonii licząc na to, że się u nas zaadaptują. – Jest to zadanie niebywale trudne, gdyż rysie panicznie boją się ludzi – dodaje.

Warto dodać, że nie tylko zwierzęta są bliskie Monice Richardson. Niedawno wydała książkę traktującą o bursztynach. – Jest to książka, która powstała po podróży mojej i Lidii Popiej starożytnym szlakiem bursztynowym, z Rzymu do Gdańska – mówi.

Dziennikarka nie ukrywa, że tym samym zauroczyła się niezwykłym kamieniem. Od niedawna została również ambasadorką bursztynów w Polsce z nadania prezydenta Gdańska.

Więcej w rozmowie Justyny Dżbik z Moniką Richardson. Dźwięk znajdziesz w ramce po prawej stronie.

 sb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wilki i rysie w Puszczy Piskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2011 12:10
Należą do zwierząt wpisanych do Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych Wyginięciem. Ale przeprowadzone w lutym badania pokazują, że na Warmii i Mazurach ich liczba rośnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zawód fotografa według Niedenthala

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2011 16:56
Chris Niedenthal swoje pierwsze zdjęcie zrobił w wieku 11 lat. Od tamtego czasu z aparatem fotograficznym praktycznie się nie rozstaje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z Blondynką na językach

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2011 10:38
Odkryłam coś bardzo niezwykłego! – mówi o swojej metodzie nauki języków obcych Beata Pawlikowska, pisarka, podróżniczka i dziennikarka.
rozwiń zwiń