Polskie Radio

Krzysztof Zanussi: feminizm jest jak cholesterol

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2016 14:00
Urodził się w 1939 roku, a wczesne dzieciństwo upłynęło mu pod znakiem wojny. W młodości długo szukał swojej drogi, studiując ponad 10 lat. W zeszłym roku został ostro skrytykowany za film "Obce ciało" i dostał za niego antynagrodę - Węża.
Audio
  • Krzysztof Zanussi o swojej twórczości, młodzieńczych wspomnieniach i radzeniu sobie z krytyką (Jedynka/Twarzą w twarz)
Krzysztof Zanussi jest reżyserem m.in. filmów Brat naszego Boga czy Persona non grata
Krzysztof Zanussi jest reżyserem m.in. filmów "Brat naszego Boga" czy "Persona non grata"Foto: PAP/Stach Leszczyński

Najnowsza produkcja Krzysztofa Zanussiego opowiada o parze katolików zderzających się z brakiem wartości we współczesnym świecie. Polskie feministki zarzuciły mu krytycyzm wobec wyzwolonych kobiet, film w obronę wzięły natomiast feministki z Włoch.

- Wymyśliłem takie powiedzonko, że feminizm jest jak cholesterol, dzieli się na dobry i zły. Ten dobry walczy o szacunek, równe prawa, szanse dla kobiet. Złym jest ten, który próbuje zbudować identyczne modele mężczyzny i kobiety tak, żeby mężczyzna był zniewieściały, a kobieta - zmężniała - mówi Zanussi.

Reżyser wyjaśnia również, jakie gorzkie doświadczenie z młodości pomogło mu przełknąć krytykę najnowszego filmu i zdradził, za co nie lubi Tarantino. Wyznaje też, co sądzi o polskich filmach historycznych, takich jak "Ogniem i mieczem", "Pan Tadeusz" czy "Wałęsa. Człowiek z nadziei". Na koniec uchyla rąbka tajemnicy na temat swoich reżyserskich planów.

***

Tytuł audycji: Próba bilansu (z cyklu "Twarzą w twarz")

Prowadzi: Janusz Weiss

Gość: Krzysztof Zanussi (reżyser, scenarzysta)

Data emisji: 29.02.2016

Godzina emisji: 23.08

mg/ag

Czytaj także

Jerzy Stuhr: "Obywatel" to film wyłącznie dla Polaków

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2014 08:59
- Zrobiłem ten film, bo musiałem - opowiada o swoim najnowszym filmie Jerzy Stuhr. Aktor i reżyser przyznaje, że "Obywatela" cudzoziemcom trudno będzie zrozumieć.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niezniszczalny Keanu Reeves w "John Wick"

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2014 02:43
Zabawny i żenujący. Nowy film z Keanu Reevesem budzi różne emocje. - To dziwny obraz, choć myślę, że dla fanów gatunku do przyjęcia. O ile nie mają nic ciekawszego do roboty - uważa Artur Cichmiński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Córki dancingu" w Sundance. Czy syreny podbiją USA?

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2016 19:00
Film polskiej debiutantki wystartuje w międzynarodowym konkursie prestiżowego festiwalu. - Dyrektor artystyczny Sundance napisał, że jest zachwycony "Córkami dancingu" - mówi Agnieszka Smoczyńska.
rozwiń zwiń