Polskie Radio

Od przyszłego roku w Polsce strategia zapobiegania HCV

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2014 16:05
Specjaliści pracują nad narodową strategią zapobiegania i zwalczania HCV czyli wirusowego zapalenia wątroby typu C. Na ten typ zapalenia wątroby nie ma szczepionki, a choroba jest bardzo groźna.
Od przyszłego roku w Polsce strategia zapobiegania HCV
Foto: East News/Glow Images

W Polsce blisko 230 tysięcy osób choruje obecnie na HCV, natomiast przeciwciała ma około 350 tysięcy osób, co oznacza, że miały one kontakt z wirusem.

W Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego - PZH odbyła się konferencja na ten temat. - Siedem  sób na 100 zakażonych nie wie o swoim problemie i nieświadomie może przenosić wirusa na innych. Specjaliści skupiają się na badaniu grup ryzyka jak i całej populacji - mówi doktor Magdalena Rosińska z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - PZH. Według niej, bardzo dobrze sprawdza się umiejscowienie takiego programu w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej.

W programie bierze udział 53 placówek opieki zdrowotnej i juz wykryto zakażenie u 60 osób. Jak dodaje Rosińska, dzięki oparciu się o struktury opieki zdrowotnej można było dotrzeć do rodzin tych osób. Rosińska podkreśla, że na razie nie stwierdzono zakażenia u żadnego z domowników.

- W grupie ryzyka czyli osób przyjmujących dożylnie narkotyki przenoszenie się wirusa jest bardzo duże, bo na poziomie 60-70 procent - podkreśla Katarzyna Dąbrowska z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Dlatego cześć projektu jest poświęcona tej grupie. Osoby te mają wiele problemów, często przebywały w więzieniu, nie mają pracy lub mieszkały na ulicy. Pomoc tej grupie jest konieczna i leży w interesie bezpieczeństwa zdrowotnego całego społeczeństwa.

Projekt finansuje rząd Szwajcarii i ministerstwo zdrowia. Specjaliści podkreślają, że problem zakażenia HCV może dotyczyć każdego z nas.

(ew/IAR)

Zobacz więcej na temat: medycyna NAUKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także