X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio

Od przyszłego roku w Polsce strategia zapobiegania HCV

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2014 16:05
Specjaliści pracują nad narodową strategią zapobiegania i zwalczania HCV czyli wirusowego zapalenia wątroby typu C. Na ten typ zapalenia wątroby nie ma szczepionki, a choroba jest bardzo groźna.
Od przyszłego roku w Polsce strategia zapobiegania HCV
Foto: East News/Glow Images

W Polsce blisko 230 tysięcy osób choruje obecnie na HCV, natomiast przeciwciała ma około 350 tysięcy osób, co oznacza, że miały one kontakt z wirusem.

W Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego - PZH odbyła się konferencja na ten temat. - Siedem  sób na 100 zakażonych nie wie o swoim problemie i nieświadomie może przenosić wirusa na innych. Specjaliści skupiają się na badaniu grup ryzyka jak i całej populacji - mówi doktor Magdalena Rosińska z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - PZH. Według niej, bardzo dobrze sprawdza się umiejscowienie takiego programu w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej.

W programie bierze udział 53 placówek opieki zdrowotnej i juz wykryto zakażenie u 60 osób. Jak dodaje Rosińska, dzięki oparciu się o struktury opieki zdrowotnej można było dotrzeć do rodzin tych osób. Rosińska podkreśla, że na razie nie stwierdzono zakażenia u żadnego z domowników.

- W grupie ryzyka czyli osób przyjmujących dożylnie narkotyki przenoszenie się wirusa jest bardzo duże, bo na poziomie 60-70 procent - podkreśla Katarzyna Dąbrowska z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Dlatego cześć projektu jest poświęcona tej grupie. Osoby te mają wiele problemów, często przebywały w więzieniu, nie mają pracy lub mieszkały na ulicy. Pomoc tej grupie jest konieczna i leży w interesie bezpieczeństwa zdrowotnego całego społeczeństwa.

Projekt finansuje rząd Szwajcarii i ministerstwo zdrowia. Specjaliści podkreślają, że problem zakażenia HCV może dotyczyć każdego z nas.

(ew/IAR)

Zobacz więcej na temat: medycyna NAUKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak