X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio

Rak wykryty u…dentysty

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2014 20:00
Według American Cancer Society z powodu raka jamy ustnej i gardła co godzinę umiera jeden Amerykanin. Tymczasem wystarczą systematyczne badania u stomatologa, by wykryć nowotwór we wczesnym stadium.
Audio
  • Rak wykryty u…dentysty (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: sxc.hu/cc

- Pierwsze objawy raka jamy ustnej są niecharakterystyczne, mogą przypominać infekcję czy chrypkę - mówi otolaryngolog, prof. Henryk Skarżyński. Rak ten wygląda jak bezbolesne owrzodzenie, które nie goi się prawidłowo. Innym razem przypomina białą plamę a innym razem jest jak ciemne przebarwienie, podobne do pieprzyka. - Przez pewien czas nowotwory jamy ustnej zwykle rozwijają się w sposób utajony, więc zdarza się, że wcześniej rozpoznajemy przerzuty do węzłów chłonnych lub dalsze przerzuty. Do onkologów docierają osoby z zaawansowanym nowotworem - wyjaśnia. A wtedy rokowania są już bardzo złe.

Istnieją różne czynniki sprzyjające zachorowaniu, na przykład ekspozycja na wysokoprocentowy alkohol, dym papierosowy, a wśród osób infekcja wirusem brodawczaka ludzkiego. - Te nowotwory są jednak na szczęście bardziej podatne na leczenie - mówi onkolog kliniczny, prof. Andrzej Kawecki.

Rak jamy ustnej może rozwinąć się u każdego, niezależnie od tego, czy mamy swoje naturalne zęby czy nie. Nowotwór ten występuje najczęściej wśród osób po 40. roku życia. Może zaatakować wargi, język, policzki i gardło, podniebienie czy dno jamy ustnej. - Szansą dla chorych byłoby wcześniejsze rozpoznawanie, wtedy moglibyśmy większej ilości osób pomóc bez zaburzania funkcji jamy ustnej - mówi prof. Kawecki.

Okazuje się, że jest już narzędzie, które może w tym pomóc. Wystarczą systematyczne badania u stomatologa, by wykryć nowotwór we wczesnym stadium. Służy do tego specjalny detektor.

Więcej o nowotworach głowy i jamy ustnej oraz ich wykrywaniu i leczeniu w audycji z cyklu "Naukowy zawrót głowy" prowadził Artur Wolski.

(ew)

Zobacz więcej na temat: medycyna NAUKA nowotwory
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Supernowoczesne polskie urządzenie do walki z rakiem

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2013 11:16
Opracowane w Narodowym Centrum Badań Jądrowych prototypy pozwalają łączyć już na sali operacyjnej pracę chirurga z precyzyjnym napromieniowaniem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czym w raka? Najbardziej oczekiwane terapie w onkologii

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2014 20:00
Na całym świecie wzrasta liczba zachorowań na raka. Najczęściej jest to rak płuc, piersi, jelita grubego, żołądka czy wątroby. Całe szczęście postęp dokonuje się także w leczeniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Raka da się wyleczyć? Spada umieralność na najczęstsze nowotwory

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2014 08:15
Spada w USA umieralność z powodu najczęściej występujących nowotworów, takich jak rak płuca, piersi, jelita grubego oraz prostaty - powiedziała prof. Margaret Tempero z University of California w San Francisco.
rozwiń zwiń