Polskie Radio

Poprawna polszczyzna - czyli audycje o języku ojczystym

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2015 11:48
"Polacy nie gęsi, iż swój język mają" pisał Mikołaj Rej, niestety ów język jest coraz częściej zaniedbywany. Zapraszamy na cotygodniowe cykle audycji, w których przypominamy o bogactwie języka ojczystego i o tym, jak się nim posługiwać.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Polskie Radio/Jakub Szymczuk

Jedynka zaprasza na spotkania z prof. Jerzym Bralczykiem, który w ramach audycji "Jedno słowo" tłumaczy, zasady poprawnej polszczyzny. Profesora można posłuchać od poniedziałku do piątku w paśmie "Popołudnie z Jedynką" ok. godziny 15.45.

Z kolei w audycji "100 sekund poprawnej polszczyzny" w sobotnich "Sygnałach dnia" na 100 sekund poprawnej polszczyzny zapraszają prof. Andrzej Markowski i Małgorzata Tułowiecka. Zapraszamy ok. 7.45.

Natomiast w każdą niedzielę, naprzemiennie można posłuchać "Słowoteki", którą prowadzi redaktor Agnieszka Kunikowska i "Poradnika językowego" Małgorzaty Tułowieckiej. Początek ok. 19.10.

Dwójka zachęca do poprawnego posługiwanie się językiem polskim w audycji Małgorzaty Tułowieckiej "Nasz język współczesny". Na te spotkania zapraszamy w każdy ostatni wtorek miesiąca o godz. 18.00.

Trójka tłumaczy zasady poprawnej polszczyzny w audycji "Co w mowie piszczy", to audycja o naszym języku - o jego historii, współczesności, poprawności, zawiłościach, ciekawostkach, a przede wszystkim o naszym do niego stosunku. Zapraszamy w piątki o 17.20.

W Czwórce z audycji "Pani tomu", którą prowadzi Iwona Wyciechowska, dowiadujemy się jakie warto czytać książki.

(pkur)

Czytaj także

Konkurs na najbardziej polskie słowo. W sobotę finał!

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2015 08:00
"Miłość" czy "żółć"? Jakie jest najbardziej polskie słowo? Zapraszamy Państwa do wspólnej zabawy. Na uczestników czekają radiowe nagrody!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prześwietlamy językowe zwyczaje internautów

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2015 14:50
Zacny suchar, niecny hejt, absztyfikant i niewiasta - internauci bawią się językiem polskim i tworzą własny slang.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Naukowcy badają nowe trendy w języku polskim

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2015 10:20
Bigoreksja to uzależnienie od siłowni i obsesja na punkcie wyglądu, a propsować znaczy chwalić kogoś.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak mówić, żeby rozumieć? To nie takie łatwe

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2015 12:00
W sobotę (21.2.) wypada Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, święto ustanowione przez UNESCO. Ma ono przypomnieć o wadze ochrony różnorodności językowej.
rozwiń zwiń