Polskie Radio

"Współczynnik Chlebowskiego" - Urszula Żółtowska-Tomaszewska

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2015 15:00
Elżbieta Chlebowska z wykształcenia jest etnografem. Jej mąż Tomasz Chlebowski - astronomem. Obydwoje od czasów studenckich byli zaangażowani w działalność opozycyjną. Tak się poznali. Pochodzą z rodzin o patriotycznych korzeniach, uważali więc, że ich obowiązkiem jest czynne uczestniczenie w sprawach społecznych i politycznych. Tomasz Chlebowski działał w Komitecie Obrony Robotników. W stanie wojennym zaangażował się w podziemną Solidarność. M.in. ochraniał Zbigniewa Bujaka, gdy ten się ukrywał. Nawet jako Bujak został schwytany i uwięziony na Rakowieckiej do momentu, kiedy służby odkryły pomyłkę. Córki bohaterów z zazdrością mówią, że ich rodzice żyli w ciekawych czasach, a one...
Czytaj także

Lothar Herbst, poeta, krytyk literacki, opozycjonista w PRL, działacz Solidarności i Solidarności Walczącej, redaktor - 1980-81 tygodnika Solidarność Dolnośląska, 1983-85 podziemnego kwartalnika literackiego Obecność, 1989 współzałożyciel Towarzystwa im.

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2015 00:00
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Friszke: "Solidarność" to była rewolucja

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2015 17:00
- Rewolucja to radykalna zmiana warunków funkcjonowania systemu sprawowania władzy, hierarchii społecznej i potężna aktywność mas. Właśnie dlatego Solidarność była rewolucją - mówi prof. Andrzej Friszke, autor książki o "karnawale Solidarności".
rozwiń zwiń