Polskie Radio

"Trzymaj Pion 2" - koncert urodzinowy NZS

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2015 19:44
Niezależne Zrzeszenie Studentów obchodzi 35. urodziny. Transmisja z wydarzenia na stronach portalu PolskieRadio.pl

Hirek Wrona, dziennikarz muzyczny podjął się organizacji 35. urodzin NZS, ponieważ jeszcze jako student przez wiele lat był związany z tym zrzeszeniem. W czasach PRL walczył o demokratyczne przemiany w kraju. Jednak - jak mówił - koncert pt. "Trzymaj Pion 2" nie będzie lekcją historii.

- Pomyślałem sobie, że nie chcę, aby to była impreza kombatancka, podczas której pokażemy historię zrzeszenia, przypomnimy tamtych artystów. Chcę, by odbiorcami byli głównie młodzi ludzie - tłumaczył.

Dlatego ze starej gwardii wystąpią jedynie Elektryczne Gitary. - Podczas jubileuszowego koncertu zorganizowanego pięć lat temu zespół śpiewał autorską piosenkę "Był NZS", w tym roku zaśpiewają "Jest NZS" - zachęcał.

Poza grupą Kuby Sienkiewicza zagrają też idole dzisiejszych żaków: O.S.T.R., Organek, Fisz-Emade, The Dumplings, Taco Hemingway, Rysy, Paulina Przybysz, Sokół i Marysia Starosta oraz Ryba and The Witches. - Artyści wykonają jeden utwór, który był popularny w latach 80. i drugi swój - mówił Hirek Wrona.

"Trzymaj Pion 2" odbędzie się 1 października w Warszawie na Placu Defilad, początek godzina 19.00.

Osoby, którym nie udało się zarezerwować darmowych wejściówek, zapraszamy na stronę polskieradio.pl, gdzie będziemy transmitować koncert na żywo.

Zrzeszenie studentów powstało 22 września 1980 roku na fali wydarzeń sierpniowych. Organizacja w czasach PRL solidaryzowała się ze strajkującymi robotnikami, walczyła między innymi o demokratyzację życia studenckiego czy o przestrzeganie praw człowieka.

Dla Hirka Wrony, który był współzałożycielem NZS-u w filii Uniwersytetu im. Marii Curie Skłodowskiej w Rzeszowie, zrzeszenie było czymś fascynującym. - Chcieliśmy więcej niezależności, chcieliśmy spokojnie studiować, mieć dostęp do książek, których nie mogliśmy czytać - tłumaczył w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl. Obecni członkowie organizacji działają na rzecz studentów w całej Polsce, bazując na historii i tradycji.

Portal PolskieRadio.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

Rozmawiał: Paweł Kurek

Czytaj także

Tak rodziła się Solidarność

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2015 14:00
W połowie lat 70. polityka gospodarcza ekipy Gierka uległa załamaniu. Zaopatrzenie stale się pogarszało, kolejki pod sklepami stawały się coraz dłuższe. Spłacanie zaciągniętych na Zachodzie kredytów przerastało możliwości budżetowe państwa. W tej sytuacji władze postanowiły dokonać "manewru gospodarczego". 24 czerwca 1976 ogłoszono drastyczne, nawet 70-procentowe, podwyżki cen. Dzień później doszło do żywiołowych protestów. W całym kraju strajkowało około 60 tysięcy osób w blisko stu zakładach. W Radomiu, Ursusie i Płocku doszło do manifestacji ulicznych, zakończonych starciami z milicją.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Broniąc jednego człowieka, każdy bronił swojej godności"

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2015 14:54
Tak w wywiadzie przeprowadzonym kilka dni po podpisaniu Porozumień Sierpniowych, we wrześniu 1980 roku, mówiła legenda Solidarności, Anna Walentynowicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bez Solidarności nie byłoby dziś wolności

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2015 17:57
Sierpień 1980 roku był początkiem końca komunizmu w Polsce. Przeszedł do historii z powodu strajków na Wybrzeżu, które zmieniły się z czasem w falę protestów w całym kraju. Podpisane następnie porozumienia otworzyły drogę do utworzenia Niezależnych Samorządnych Związków Zawodowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jacek Sasin broni szefa "Solidarności": jego słowa to odpowiedź na nieustanny atak ze strony Ewy Kopacz

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2015 09:28
Poseł PiS Jacek Sasin oskarżył premier Ewę Kopacz, że 35. rocznicę podpisania historycznych porozumień sierpniowych wykorzystała do tego, by "dzielić Polaków".
rozwiń zwiń