Polskie Radio

Senat Brazylii przegłosował impeachment prezydent Dilmy Rousseff

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2016 19:10
Senat Brazylii przegłosował w środę impeachment zawieszonej w obowiązkach prezydent Dilmy Rousseff, oskarżonej o ukrywanie złego stanu finansów publicznych; za jej odwołaniem głosowało 61 senatorów, przeciw było 20.
Dilma Rousseff, była prezydent Brazylii
Dilma Rousseff, była prezydent Brazylii Foto: PAP/EPA/CADU GOMES

Do impeachmentu 68-letniej Rousseff, która 12 maja została zawieszona w obowiązkach prezydenta, wystarczyłyby głosy 54 z 81 senatorów.

(Film - Senat Brazylii zezwolił na impeachment prezydent Dilmy Rousseff. Źródło: RUPTLY/X-NEWS) 


Byłą prezydent oskarżono o podejmowanie decyzji budżetowych bez konsultacji z parlamentem oraz przestępstwa polegające na zawieraniu umów kredytowych w instytucjach finansowych kontrolowanych przez państwo i braniu kredytów bez zgody Kongresu. 

Od ruchu oporu do prezydentury

Pełniącym obowiązki prezydenta do końca kadencji (2019 rok) zostanie Michel Temer, członek centroprawicowej partii PMDB. Prawdopodobnie zostanie zaprzysiężony jeszcze dziś.

Dilma Rousseff urodziła się w 1947 roku, dorastała w rodzinie z klasy średniej.  Jej ojciec był bułgarskim imigrantem i byłym komunistą. Dołączyła do lewicowych ugrupowań w latach 60. XX wieku przeciwnych juncie wojskowej, która w 1964 roku sięgnęła po władzę. W 1970 roku została aresztowana i skazana na trzy lata więzienia, była torturowana, dzięki czemu stała się symbolem ruchu oporu.

Była protegowaną prezydenta Brazylii w latach 2003-2011 Luiza Inacio Luli da Silvy. W 2011 roku zwyciężyła w wyborach na prezydenta i została zaprzysiężona jako pierwsza kobieta na tym stanowisku, w 2014 roku wybrano ja ponownie. 31 sierpnia 2016 została odwołana z funkcji.

PAP/BBC/dcz

Czytaj także

Decyduje się przyszłość prezydent Brazylii. Policja otoczyła parlament

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2016 07:30
Przed gmachem parlamentu Brazylii doszło do starć zwolenników i przeciwników prezydent Dilmy Rousseff przed kluczowym głosowaniem w Senacie, które ma zadecydować czy zostanie ona postawiona w stan oskarżenia (impeachment) za ukrywanie złego stanu finansów publicznych.
rozwiń zwiń