Polskie Radio

Oblicza Rosji. Dokąd zmierza państwo Władimira Putina?

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2016 19:27
- Celem rosyjskich elit jest rewizja porządku międzynarodowego, rozpad NATO i UE, wypchnięcie USA z Europy i powrót do koncertu mocarstw. Rosja wie, że nie będzie drugim biegunem jak ZSRR, ale koncert na wzór Kongresu Wiedeńskiego, bez Europy Środkowej jako podmiotu to cel, który wydaje się jej możliwy do osiągnięcia. Dlatego musi eksportować destabilizację - mówił w Jedynce Przemysław Żurawski vel Grajewski.
Audio
  • Dokąd zmierza Rosja Władimira Putina? (Debata Jedynki)
Romuald Szeremietiew, Przemysław Żurawski vel Grajewski i Marcin Zaborowski w studiu radiowej Jedynki
Romuald Szeremietiew, Przemysław Żurawski vel Grajewski i Marcin Zaborowski w studiu radiowej JedynkiFoto: J.Konecki/Polskie Radio

Gość Debaty Jedynki przypomniał, że prawie 80 proc. elit politycznych Rosji to funkcjonariusze dawnego KGB lub GRU. I to, jego zdaniem, określa naturę tego państwa. - Trudność w ocenie jego polityki polega na tym, że jej zewnętrzni partnerzy, Zachód, ma tendencję do kalkulowania kolejnych posunięć Rosji zgodnie z jej interesem narodowym. Niekoniecznie jest to jednak drogowskazem dla rosyjskich elit - powiedział Przemysław Żurawski vel Grajewski. 

Zgodził się z nim Marcin Zaborowski z Centrum Analiz Polityki Europejskiej. – Jeśli byliście państwo w Moskwie i widzieliście budynek Dumy Państwowej to znajduje się na nim dwugłowy, carski, imperialny orzeł, a ponad nim sierp i młot. Dwoistość historyczna Rosji i byłego ZSRR jest czymś, co konstytuuje dzisiejszą Rosję. Z pełną dumą, Duma się do tego przyznaje. Jest to państwo o przeszłości imperialnej, kontynuujące swoją wersję systemu politycznego, który nie jest demokracją - powiedział Zaborowski.

- Najpierw carat biały przekształcił się w czerwony. Teraz jest powrót do caratu białego, ale mamy do czynienia z tą samą Rosją, z tymi samymi dążeniami imperialnymi - stwierdził były wiceszef MON Romuald Szeremietiew. Jego zdaniem polityka, którą realizuje Władimir Putin była od dłuższego czasu opisywana przez różne ośrodki, a Rosja chce zmienić ład międzynarodowy, w którym nie ma pozycji takiej, jaką uważa, że mieć powinna. 

W niedzielę odbędą się wybory do Dumy Państwowej. Czy mogą przynieść zmiany w rosyjskiej polityce? Również o tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Marek Mądrzejewski

Goście: Przemysław Żurawski vel Grajewski (Narodowa Rada Rozwoju), Marcin Zaborowski (wiceprezes Centrum Analiz Polityki Europejskiej), Romuald Szeremietiew (były wiceminister obrony)

Data emisji: 16.09.2016

Godzina emisji: 17.26

tj/mz

Czytaj także

Jaka powinna być rola USA w światowej polityce?

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2016 19:37
USA pełnią dziś rolę światowego policjanta. Jednocześnie utożsamiają swoje bezpieczeństwo z przeświadczeniem, że najlepszą i gwarantującą je strategią jest postęp demokracji na świecie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bezpieczeństwo UE i Polski. W co gra Putin?

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2016 18:58
- W interesie Moskwy nie leży rozpoczęcie otwartego konfliktu zbrojnego. Dużo lepiej jest mieć konflikt tlący się, który można od czasu do czasu podsycić, a potem przygasić - mówił w "Debacie Jedynki" dr Sławomir Klimkiewicz z Collegium Civitas.
rozwiń zwiń