Polskie Radio

Joseph Conrad "Jądro ciemności" w interperetacji Andrzeja Łapickiego

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2017 14:45
W Roku Josepha Conrada siegamy do Archiwum Polskiego Radia, by przypomnieć państwu mistrzowską interpretację jednego z najbardziej znanych opowiadań tego pisarza.
Okładka książki
Okładka książkiFoto: mat.prom.

Już od poniedziałku 20 marca o godz.21.45 na antenie radiowej Jedynki słuchać będziemy "Jądra ciemności".

Opowiadanie to (tytul oryginalny "Heart of Darkness") Josepha Conrada po raz pierwszy opublikowane zostało w 1899 roku w "Blackwood's Magazine" w trzech odcinkach. W formie książkowej pojawiło się w roku 1902. Jest powszechnie uważane za znaczące dzieło dla angielskiej literatury i część kanonu kultury zachodniej.

Ta niewielkich rozmiarów książka jest uważana za jedno z najważniejszych dzieł (obok "Lorda Jima" i "Nostromo") w dorobku pisarza. Doczekała się adaptacji filmowej i stała się inspiracją dla innych twórców. Dzieło powstało pod wrażeniem ponurych aspektów kolonializmu. 

Conrad przyznał, że powieść była częściowo oparta na jego osobistych doświadczeniach z podróży po Afryce. W 1890, mając 31 lat, zamustrował się na należący do belgijskiej kompanii handlowej parowiec, pływający po rzece Kongo. Było to konsekwencją jego dziecięcych marzeń o pozostaniu marynarzem. Pływając po rzece i zawijając do kolejnych zagubionych w dżungli portów, był świadkiem niezliczonych okrucieństw, aktów niesprawiedliwości i korupcji, powodowanych przez działalność europejskich kompanii, co rozwiało jego iluzje dotyczące kolonializmu. Uważa się, że narrator powieści, Charles Marlow, odzwierciedla postać autora.

***

W "Lekturach Jedynki" "Jądro ciemności" Josepha Conrada od 20 marca czyta o godz. 21.45 Andrzej Łapicki.

ab/pg


Zobacz więcej na temat: Joseph Conrad książki
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Joseph Conrad - najbardziej polski z brytyjskich pisarzy

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2017 12:50
- W Roku Conrada należy spróbować uświadomić Anglosasom, że Conrad był Polakiem i to samo, czyli polskie korzenie tego pisarza, trzeba uświadomić Polakom, szczególnie młodym - stwierdził Mariusz Cieślik z Instytutu Książki, koordynującego obchody Roku Conrada.
rozwiń zwiń