Polskie Radio

Jak współczesne kobiety na wsi działają?

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2017 13:51
Czy koła gospodyń wiejskich to tylko pierogi, ciasta, haftowanie?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

Coraz częściej to także taniec, kabaret, zespoły muzyczne, wycieczki, nagrywanie płyt itp. Ola Szczepańska z Koła Gospodyń Wiejskich Kopalnia, koło Częstochowy oraz Danuta Jastrzębska z KGW w Chwaszczynie na Kaszubach będą naszymi gośćmi po godz. 10.00

Po godz. 11.00 porozmawiamy o tym, jak zmieniła się polska wieś na przestrzeni kilku ostatnich dekad. Jaki jest profil współczesnego mieszkańca wsi? Jakie ma wykształcenie, stan posiadania? Czy na współczesnej wsi polskiej istnieje aktywizacja zawodowa? Jakie są stereotypy panujące wśród mieszkańców miast? Gośćmi Małgorzaty Raduchy będzie prof. Monika Stanny z Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN.

W pierwszej godzinie poniedziałkowych "Czterech pór roku" poruszymy wciąż aktualny temat oszustw. W czwartek policja zatrzymała Arkadiusza Ł., pseud. "Hoss", pomysłodawcę oszustw metodą "na wnuczka". Pomysłodawcę aresztowano, ale metoda została. O metodzie i jej nowych wariantach: na wnuczka, na maklera, na wypadek, na zakup czegoś po korzystnej cenie, na co uważać, jak reagować mówić będzie mł. insp. Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji.

***

Na "Cztery pory roku" w poniedziałek (20.03) w godz.9.10-12.00 zaprasza Małgorzata Raducha.

ab/jsz

Czytaj także

Praca w domu. Jak ją docenić i... wycenić?

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2016 12:45
Wartość pracy wykonywanej w domu przez kobiety w 2013 roku wyniosła 720 mld zł, co stanowi równowartość 44 proc. PKB. Tymczasem praca pozazawodowa wciąż jest niedoceniana - i przez współmałżonka, i przez system emerytalny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polki zarabiają mniej niż Polacy. "Temat tabu"

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2017 19:00
Gdyby różnice w zarobkach kobiet i mężczyzn przeliczyć na czas, okazałoby się, że kobiety pracują 2 miesiące w roku lub godzinę i 20 minut dziennie za darmo. Z danych Eurostatu wynika bowiem, że w całej Unii Europejskiej kobiety zarabiają o blisko 17 proc. mniej od mężczyzn wykonujących tę samą pracę na podobnym stanowisku. O rynku pracy kobiet i rozwiązaniach, które mogłyby poprawić ich sytuację, rozmawiały w Debacie Poranka dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek (Konfederacja Lewiatan), Izabela Przybysz (Instytut Spraw Publicznych) i Anna Wolańska (NSZZ Solidarność).
rozwiń zwiń