Polskie Radio

Święta Wielkanocne 2017 w Jedynce

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2017 11:00
Pierwszy Program Polskiego Radia przygotował na nadchodzące dni wiele specjalnych audycji, które pozwolą słuchaczom poczuć wyjątkową atmosferę Świąt Wielkiej Nocy.
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: serpeblu/shutterstock.com

W Wielki Piątek 14 kwietnia gościem Radiowej Jedynki o godz. 7.15 był arcybiskup Wojciech Polak Prymas Polski. Ponadto w Sygnałach Dnia (6.00-9.00), Czterech Porach Roku (9.00-12.00) i Ekspresie Jedynki (15.00-18.00) pojawią się materiały z Ziemi Świętej. Po 15.00 ruszymy na Golgotę uliczkami Jerozolimy, odwiedzimy znane i zupełnie nieznane zakątki Izraela – zapowiadają swoje relacje Monika Tarka i Robert Kilen. O godz. 20.00 w ramach audycji Na Ratunek Życiu relacja z Drogi Krzyżowej ulicami Warszawy, a także spotkania z wyjątkowymi gośćmi: Siostrą Michaelą Rak, zwaną Aniołem Miłosierdzia z Wilna, twórczynią Hospicjum im. Bł. Ks. Michała Sopoćki w Wilnie, z lekarzem psychiatrą, który próbuje ratować ludzi przed samobójstwem i ofiaruje im motywy do życia, wypowiedź przedstawiciela Fundacji Kapucyńskiej o zaangażowaniu w pomoc bezdomnym, rozmowa z Naczelnym Kapelanem Więziennictwa, oraz relacja z Domu Samotnej Matki w Chyliczkach, a także rozmowa z przedstawicielem Caritas-Polska o ratowaniu oraz pomocy uchodźcom i ofiarom wojny w Syrii, oraz z terapeutą uzależnień pochylającym się nad osobami wychodzącymi z nałogu. O godz. 23.00 słowno-muzyczna podróż z Ernestem Bryllem i Marcinem Styczniem na "Golgotę Jasnogórską"

W Wielką Sobotę 15 kwietnia w godz. 9.00-11.00 i 14.00-15.00 wyjątkowe wydanie Jedynego Takiego Miejsca – Monika Tarka i Robert Kilen odwiedzili historyczne zakątki Jerozolimy, Jerycha i Galilei. Teatr Polskiego radia przeniesie nas w czasy Chrystusa słuchowiskiem "Szata" według Prozy L.C.Douglasa (w sobotę i niedzielę po godz. 17.00). U Zbigniewa Krajewskiego po godz. 20.00 spotkanie z Adamem Strugiem i polską muzyką pasyjną.

W Niedzielę Wielkanocną 16 kwietnia o godz. 9.00 Radiowa Jedynka zaprasza na transmisję Mszy Świętej Rzymsko-Katolickiej z Bazyliki Św. Krzyża w Warszawie. Po godz. 12.00 o Polsce i Europie, której potrzeba zmartwychwstania z arcybiskupem Henrykiem Hoserem rozmawiał Rafał Porzeziński. Popołudniu na antenie pojawiła się kolejna porcja relacji z Ziemi Świętej. Po godz. 14.00 Jacek Raginis-Królikiewicz w Labiryncie Historii przeniósł słuchaczy w czasie by odkrywać tajemnicę Całunu Turyńskiego. O godz. 20.30 świąteczne wydanie Wyszehradia, w którym obok omówienia spotkania Grupy Wyszehradzkiej w Warszawie słuchacze poznali zwyczaje świąteczne Czechów i Węgrów.

W Poniedziałek Wielkanocny 17 kwietnia o godz. 9.00 transmisja Mszy Świętej Rzymsko-Katolickiej z Bazyliki Św. Krzyża w Warszawie. W godz. 10.00-15.00 na Wielkanocny Poniedziałek z Radiową Jedynką zapraszają Małgorzata Raducha i Agata Puścikowska. W programie m.in.: Czy siostry zakonne, które jednocześnie są rodzonymi siostrami, spędzają wspólnie święta – o tym Anna Maria i Judyta Pudełko, z którymi porozmawiamy o tym, jak w 4-osobowym domu zakonnym gotuje się kajmak i jak młodzież słucha rekolekcji pytając o sens życia. Z kolei Antka Królikowskiego zapytamy o najlepszą potrawę, którą przyrządza jego Mama Małgorzata, a Małgorzatę Ostrowską Królikowską o radość świątecznego bycia w gronie rodzinnym. Aktor i kabareciarz z kabaretu „Rak”, urodzony w Miasteczku Śląskim Krzysztof Respondek opowie o śląskiej tradycji zajączka, cicikach – czyli baziach, a Tadeusz Chudecki o wyższości świąt Wielkiej Nocy w Polsce, u stóp Jasnej Góry, nad świętami obchodzonymi w nawet najbardziej egzotycznych krajach. Mama Anny Lewandowskiej, reżyserka filmów dokumentalnych Maria Stachurska opowie o tradycji świętowania w swojej rodzinie oraz o pasji pisania ikon. Będą też zagadki literackie dla słuchaczy z radiowymi "zajączkami" – czyli nagrodami w postaci audiobooków z Trylogią. Po 15:00 Dorota Kołodziejczyk i Michał Montowski zapraszają do wysłuchania rozmów z Jarosławem Markiem Rymkiewiczem – o jego twórczości dramaturgicznej przy okazji prapremiery "Porwania Europy", Józefem Wilkoniem – o drzewach i Don Kichocie i z Marcinem Dorocińskim – o komediowych i dramatycznych rolach aktora i filmie "Małżeńskie porachunki".

Zobacz więcej na temat: Wielkanoc

Czytaj także

Wielkanoc z radiową Jedynką w Jerozolimie

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2017 17:00
W Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielką Sobotę i w Niedzielę Wielkanocną na antenie Jedynki można usłyszeć specjalne relacje z Jerozolimy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na ratunek życiu. Droga Krzyżowa ulicami Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2017 23:00
W specjalnej audycji przygotowanej przez Redakcję Katolicką Polskiego Radia rozmawialiśmy z tymi, którzy dzisiaj pomagają nieść krzyż Chrystusowi w świecie, w różnych życiowych kontekstach.
rozwiń zwiń