Polskie Radio

Kiedy Polska w strefie euro?

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2018 12:13
W trakcie sobotniej Rady Krajowej PO lider partii Grzegorz Schetyna zapowiedział przedstawienie strategii dotyczącej przyjęcia przez Polskę euro. O tym, czy Polska jest gotowa na przyjęcie europejskiej waluty, rozmawiali w audycji Rządy Pieniądza ekonomista Marek Zuber, Maciej Stańczuk (Konfederacja Lewiatan) i dr Maciej Bukowski (Wise Europa).
Audio
  • 26.02.18 Marek Zuber, Maciej Stańczuk i dr Maciej Bukowski o wprowadzeniu euro w Polsce.
Czy Polska jest gotowa na przyjęcie euro?
Czy Polska jest gotowa na przyjęcie euro? Foto: Domena publiczna

Jak stwierdził Marek Zuber, „choć możemy mieć różne zdania na temat tego czy warto przystąpić do strefy euro, czy jest to bezpieczne i czy jest to dobry moment, powinniśmy rozpocząć dyskusję na ten temat”.

- Gdy zdecydowaliśmy się przystąpić do Unii Europejskiej zadeklarowaliśmy, że przyjmiemy wspólną walutę i póki co nic nas z tego nie zwalnia. Ponadto, z dwóch szerokich dokumentów przygotowanych przez Narodowy Bank Polski, z którego jeden opracowany był za Leszka Balcerowicza, a drugi – za Sławomira Skrzypka, wynika, że pomimo zagrożeń, wejście do strefy euro nam się opłaca – zaznaczył gość.

Jak podkreślił dr Maciej Bukowski, „problem w Polsce polega na tym, że mamy wpisaną złotówkę do Konstytucji”. - Należałoby zatem zmienić Konstytucję, co wymaga bardzo szerokiego porozumienia politycznego. Z kolei dyskusja polityczna ma to do siebie, że jeśli temat zaczyna polaryzować, to trudno o porozumienie. To nasze duże ograniczenie. Sądzę, że przyjmiemy euro w momencie, gdy wszyscy dookoła nas je przyjmą – stwierdził.

Także Maciej Stańczak oznajmił, że Polacy zyskaliby gdybyśmy przyjęli euro. - Wskazują na to badania. Nie można utożsamiać tego, co się stało w Europie 10 lat temu z całą dyskusją na temat strefy euro. To nie euro było przyczyną załamania gospodarczego – wyjaśnił.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Arkadiusz Ekiert.

Polskie Radio 24/pr

Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________

Data emisji: 26.02.18

Godzina emisji: 9:13

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje o wysokości stóp procentowych

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2018 10:35
W środę Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje o wysokości stóp procentowych. Od ewentualnej zmiany zależy oprocentowanie lokat i kredytów w złotych. W Rządach Pieniądza rozmowa z Marcinem Roszkowskim z Instytutu Jagiellońskiego, Markiem Siudajem z „Gazety Bankowej”, Romanem Zirukiem, analitykiem Ebury, a także Tomaszem Kaczorem, ekspertem „Prevision”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak sfinansować budżet UE? Brexit to mniej pieniędzy

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2018 20:00
W unijnych stolicach odbywają się konsultacje dotyczące przyszłego budżetu Wspólnoty, po 2020 roku. Ten etap rozmów zakończy nieformalny szczyt z udziałem europejskich liderów w piątek w Brukseli. W Świecie w Powiększeniu rozmowa z prof. Katarzyną Żukrowską ze Szkoły Głównej Handlowej.
rozwiń zwiń