Polskie Radio

Rzecznik KRS: sędziowie powinni wiedzieć, że niekonstytucyjność stwierdza Trybunał Konstytucyjny

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2018 12:44
- Sędziowie są bardzo dobrymi prawnikami i jako legaliści powinni wiedzieć, że jedynym organem, który stwierdza niekonstytucyjność, jest Trybunał Konstytucyjny - ocenił rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa Maciej Mitera, pytany o uchwały przedstawicieli krakowskich sędziów.
Sędzia, rzecznik prasowy Krajowej Rady Sądownictwa Maciej Mitera
Sędzia, rzecznik prasowy Krajowej Rady Sądownictwa Maciej Mitera Foto: PAP/Leszek Szymański

W poniedziałek Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Okręgu SO w Krakowie poparło apele wzywające Komisję Europejską do skierowania ustawy o Sądzie Najwyższym do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej "wraz z wnioskiem o zastosowanie środka tymczasowego wstrzymującego jej wykonywanie, zanim po 3 lipca dojdzie do zmian składu Sądu Najwyższego, które podporządkują go czynnikowi politycznemu, podobnie jak uprzednio stało się z Trybunałem Konstytucyjnym i Krajową Radą Sądownictwa".

Zgromadzenie poparło także m.in. wotum nieufności wobec Prezes Sądu Okręgowego w Krakowie Dagmary Pawełczyk-Woickiej, wyrażone przez Zebranie Sędziów Sądu Okręgowego w Krakowie 24 maja, wraz z wezwaniem jej do natychmiastowego ustąpienia ze sprawowanej funkcji.

Sprzeczne informacje

- Mnie nauczono raczej, że pewnych rzeczy raczej nie wynoszę z domu; mówiąc krótko, nie szkaluję swego kraju. Jedynym organem, który jest władny stwierdzić, czy coś jest konstytucyjne, czy nie w naszym kraju jest TK - powiedział we wtorek sędzia Mitera, pytany o te uchwały krakowskiego zgromadzenia. Jak dodał, Polska ma swoje organy, które "są władne oceniać" konstytucyjność i Trybunał UE nie musi oceniać naszych rozwiązań.

Jak poinformował, jeszcze w tym tygodniu - zapewne w środę - zbierze się zespół KRS, który "ma przyjrzeć się sytuacji na terenie sądu krakowskiego w kontekście tego, bądź co bądź, jakiegoś konfliktu, bo tutaj dwie strony zgłaszają całkiem sprzeczne informacje". - Temu ma służyć powołanie zespołu, który chyba powinien zająć się wyjaśnieniem tej sytuacji, aby ta sytuacja wróciła do normy dla dobra obywateli - zaznaczył rzecznik KRS.

Guardian: sędziowie zastraszani

O sprawie pisał też we brytyjski dziennik The Guardian. Poinformował on we wtorek, że trzech wysokich rangą polskich sędziów poskarżyło się na prowadzoną przeciwko nim przez instytucje rządowe kampanię "zastraszania i szykan". "Próbują mnie złamać" - powiedział jeden z nich.

Gazeta podkreśla, że od dojścia do władzy w 2015 roku rządzące Prawo i Sprawiedliwość "objęło bezpośredni nadzór nad prokuratorami krajowymi oraz ciałem sądowniczym, które mianuje, promuje i dyscyplinuje sędziów, a także przejęło uprawnienie do dymisjonowania i powoływania szefów sądów".

Jak zaznaczono, wzbudzające szczególne kontrowersje prawo dotyczące Sądu Najwyższego, które wymusiłoby przejście na emeryturę 40 proc. sędziów, wejdzie w życie 3 lipca. Chodzi o nową ustawę o SN, która weszła życie 3 kwietnia. Zakłada ona wprowadzenie możliwości składania do SN skarg nadzwyczajnych na prawomocne wyroki polskich sądów i utworzenie dwóch nowych izb w SN.

Wycofywanie wniosków

Rzecznik prasowy Krajowej Rady Sądownictwa zdementował też podczas konferencji doniesienia o masowym wycofywaniu przez sędziów wniosków o awans.

Ostatnie posiedzenie KRS rozpoczęło się właśnie od rozpatrywania wniosków, ale 21 z nich sędziowie musieli umorzyć, ponieważ kandydaci się wycofali.

Maciej Mitera mówił na dzisiejszej konferencji prasowej, że "nie jest to nadzwyczajna sytuacja". - Cofnięcie oświadczenie przez danego kandydata nie budziło w przeszłości żadnych emocji ani zainteresowania. W roku 2013 takich cofnięć było 444, w roku 2014 - 791, w 2017 - 33. Przypomnę, że chodziło teraz chodziło o 21 osób - mówił sędzia Mitera.

tjak

Czytaj także

Rzecznik KRS: obraz polskiego sądownictwa jest w Europie zniekształcony

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2018 08:12
– Większość przeciwników obecnych zmian spodziewała się, że nasz kraj zostanie wykluczony z europejskich struktur – powiedział w Polskim Radiu 24 Maciej Mitera, rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa. Na przełomie maja i czerwca w Lizbonie miało miejsce spotkanie Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa.
rozwiń zwiń