X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio

Finanse na obronność zdominowały szczyt NATO w Brukseli

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2018 18:47
Tegoroczny 27 szczyt NATO w Brukseli właśnie dobiegł końca. Spotkanie przebiegło pod znakiem dyskusji o wydatki na obronność, którą zaostrzyła wypowiedź Donalda Trumpa. Przywódca nie szczędził słów krytyki. Jakie decyzje zapadły na dwudniowym posiedzeniu?
Audio
  • Podsumowanie 27 szczytu NATO w Brukseli (Debata Jedynki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Zgodnie z przewidywaniami, prezydent Donald Trump skrytykował państwa członkowskie za zbyt małe inwestowanie w obronność. Słowa te skierowane były w dużej mierze do Niemiec. Zdaniem amerykańskiego przywódcy, państwo to jest kontrolowane przez Rosję, czerpiąc od nich ropę i gaz i płacąc za to miliardy dolarów. Efekt jest taki, że Stany Zjednoczone są zmuszone bronić Niemców przed Rosją.

- Kupowanie na większą skalę węglowodorów czy surowców energetycznych od Rosji, to jest w pewnym sensie sponsorowanie i promowanie tego reżimu na Kremlu, który więzi przeciwników politycznych kremlowskiego systemu. Przemysł chemiczny w Niemczech jest na pierwszym miejscu, więc im odpowiada taki układ. Pozostaje pytanie co z solidarnością i bezpieczeństwem energetycznym w Europie. Niemcy próbują rozdzielić bezpieczeństwo polityczne i wojskowe w Europie od bezpieczeństwa energetycznego - mówi Artur Wróblewski, amerykanista i wykładowca Uczelni Łazarskiego w Warszawie.

Zdaniem Łukasza Polinceusza, eksperta ds. międzynarodowych z fundacji im. Kazimierza Pułaskiego, przywódca amerykański próbuje zyskać na całej tej sytuacji. - Trump chce upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Być może ta kwestia interesu amerykańskiego jest dominująca w jego retoryce. Widać to między innymi w rozmowach z prezydentem Andrzejem Dudą, które miały na celu zdobycie wspólnych głosów. To próba zbudowania interesu i kapitału na całej tej sytuacji - ocenia.

Niemcy znajdują się na czwartym miejscu pod względem wydatków na obronność. Na pierwszym miejscu wciąż plasują się Stany Zjednoczone. - Trump stawia na ten przemysł. Zapowiedział również powstanie szóstego rodzaju sił zbrojnych. Wszystkim nam się będzie opłacało wykonanie zobowiązania, które zostało podpisane w ostatnich dniach. Ten dokument jest bardzo korzystny - mówi Artur Wróblewski.

W efekcie szczyt NATO zakończył się porozumieniem i przebiegł pomyślnie dla Donalda Trumpa. Państwa członkowskie zobowiązały się płacić na obronność 2 proc. PKB. Więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Marek Mądrzejewski

Goście: Artur Wróblewski (amerykanista), Łukasz Polinceusz (fundacja im. Kazimierza Pułaskiego)

Data emisji: 12.07.2018

Godzina emisji: 17.24

kb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polska z punktu widzenia Ameryki. Jaką rolę odgrywamy w światowym układzie sił?

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2018 18:45
Stany Zjednoczone są ważnym elementem naszego bezpieczeństwa. Z kolei Unia Europejska wspólnotą gwarantującą nasz rozwój gospodarczy. Czy zważywszy na ochłodzenie relacji transatlantyckich będziemy beneficjentem komplementarności amerykańsko-unijnej czy może ofiarami rosnącej między Ameryką a Europą konkurencyjności?
rozwiń zwiń