Polskie Radio

Finanse na obronność zdominowały szczyt NATO w Brukseli

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2018 18:47
Tegoroczny 27 szczyt NATO w Brukseli właśnie dobiegł końca. Spotkanie przebiegło pod znakiem dyskusji o wydatki na obronność, którą zaostrzyła wypowiedź Donalda Trumpa. Przywódca nie szczędził słów krytyki. Jakie decyzje zapadły na dwudniowym posiedzeniu?
Audio
  • Podsumowanie 27 szczytu NATO w Brukseli (Debata Jedynki)
Flaga NATO
Flaga NATOFoto: Shutterstock.com

Zgodnie z przewidywaniami, prezydent Donald Trump skrytykował państwa członkowskie za zbyt małe inwestowanie w obronność. Słowa te skierowane były w dużej mierze do Niemiec. Zdaniem amerykańskiego przywódcy, państwo to jest kontrolowane przez Rosję, czerpiąc od nich ropę i gaz i płacąc za to miliardy dolarów. Efekt jest taki, że Stany Zjednoczone są zmuszone bronić Niemców przed Rosją.

- Kupowanie na większą skalę węglowodorów czy surowców energetycznych od Rosji, to jest w pewnym sensie sponsorowanie i promowanie tego reżimu na Kremlu, który więzi przeciwników politycznych kremlowskiego systemu. Przemysł chemiczny w Niemczech jest na pierwszym miejscu, więc im odpowiada taki układ. Pozostaje pytanie co z solidarnością i bezpieczeństwem energetycznym w Europie. Niemcy próbują rozdzielić bezpieczeństwo polityczne i wojskowe w Europie od bezpieczeństwa energetycznego - mówi Artur Wróblewski, amerykanista i wykładowca Uczelni Łazarskiego w Warszawie.

Zdaniem Łukasza Polinceusza, eksperta ds. międzynarodowych z fundacji im. Kazimierza Pułaskiego, przywódca amerykański próbuje zyskać na całej tej sytuacji. - Trump chce upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Być może ta kwestia interesu amerykańskiego jest dominująca w jego retoryce. Widać to między innymi w rozmowach z prezydentem Andrzejem Dudą, które miały na celu zdobycie wspólnych głosów. To próba zbudowania interesu i kapitału na całej tej sytuacji - ocenia.

Niemcy znajdują się na czwartym miejscu pod względem wydatków na obronność. Na pierwszym miejscu wciąż plasują się Stany Zjednoczone. - Trump stawia na ten przemysł. Zapowiedział również powstanie szóstego rodzaju sił zbrojnych. Wszystkim nam się będzie opłacało wykonanie zobowiązania, które zostało podpisane w ostatnich dniach. Ten dokument jest bardzo korzystny - mówi Artur Wróblewski.

W efekcie szczyt NATO zakończył się porozumieniem i przebiegł pomyślnie dla Donalda Trumpa. Państwa członkowskie zobowiązały się płacić na obronność 2 proc. PKB. Więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Marek Mądrzejewski

Goście: Artur Wróblewski (amerykanista), Łukasz Polinceusz (fundacja im. Kazimierza Pułaskiego)

Data emisji: 12.07.2018

Godzina emisji: 17.24

kb

Czytaj także

Polska z punktu widzenia Ameryki. Jaką rolę odgrywamy w światowym układzie sił?

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2018 18:45
Stany Zjednoczone są ważnym elementem naszego bezpieczeństwa. Z kolei Unia Europejska wspólnotą gwarantującą nasz rozwój gospodarczy. Czy zważywszy na ochłodzenie relacji transatlantyckich będziemy beneficjentem komplementarności amerykańsko-unijnej czy może ofiarami rosnącej między Ameryką a Europą konkurencyjności?
rozwiń zwiń