Polskie Radio

MS dementuje: nie wydamy 250 tys. "na opiekunki" dla gości

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2018 12:04
Ministerstwo Sprawiedliwości oświadcza, że nieprawdziwa jest informacja portalu internetowego wp.pl, że Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro wyda ćwierć miliona złotych „na opiekunki dla swoich gości”.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Twitter.com/Ministerstwo Sprawiedliwości

W artykule Wirtualnej Polski pojawiła się informacja, że: "Ministerstwo Zbigniewa Ziobry wyda ćwierć miliona złotych ministerstwo na asystentów dla swoich gości. Specjalni pracownicy mają ich przyprowadzać do gabinetów kierownictwa resortu".

"Ministerstwo Sprawiedliwości wybrało już firmę, która zrealizuje zamówienie opiewające na 256 tys. zł. Trzech pracowników firmy Konsalnet znajdzie zatrudnienie w resorcie na dwa lata" - czytamy między innymi w tekście opublikowanym przez portal.

Ministerstwo Sprawiedliwości wyjaśnia, że umowy na usługi ochrony i recepcji świadczone w ministerialnych budynkach ministerstwo zawierało z firmami zewnętrznymi od wielu lat. Ostatnia taka umowa, zawarta jeszcze za poprzednich rządów PO-PSL, opiewała na kwotę 4 milionów złotych (umowa z 28 kwietnia 2015 r. na kwotę 3.999.883 zł). To właśnie decyzją Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro nie została przedłużona, a usługi ochrony od 2017 r. są sukcesywnie przekazywane w poszczególnych obiektach MS funkcjonariuszom Służby Więziennej. Decyzja ta przynosi budżetowi państwa milionowe oszczędności.

Firma zewnętrzna, jak informuje MS, będzie świadczyć jedynie usługi recepcji - na takich samych zasadach jak w ubiegłych latach - ograniczone jednak tylko do trzech recepcjonistów w trzech różnych budynkach Ministerstwa.

W oświadczeniu czytamy również, że: "Manipulacją jest więc twierdzenie portalu, że Ministerstwo wyda „ćwierć miliona złotych” na asystentów dla gości ministra. Umowa na „świadczenie usług obsługi recepcji w budynkach Ministerstwa Sprawiedliwości” przewiduje obsługę interesantów w biurach przepustek, prowadzenie komputerowej bazy interesantów i gości, wydawanie i nadzór nad kartami identyfikacyjnymi upoważniającymi do wejścia na teren Ministerstwa, a także współpracę ze służbą ochrony w celu zapewnienia bezpieczeństwa danego obiektu, zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami".

"Na terenie Ministerstwa przechowywane są m.in. strategiczne dokumenty i akta zawierające dane wrażliwe obywateli, dlatego przepisy te nakazują, aby każdy interesant poruszał się po terenie Ministerstwa wyłącznie pod nadzorem osoby odpowiedzialnej za bezpieczeństwo. Takie zasady obowiązują w Ministerstwie Sprawiedliwości od wielu lat" - czytamy w komunikacie MS.

pkur

Czytaj także

Waldemar Pawlak o wyborach

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2010 07:38
Wicepremier Waldemar Pawlak z PSL zamierza prowadzić kampanię wyborczą także za pomocą internetu. Minister gospodarki powiedział w "Sygnałach Dnia" w Programie Pierwszym Polskiego Radia, że globalna sieć daje ogromne możliwości.
rozwiń zwiń
Czytaj także

3 miliony Polaków jest dręczonych

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2010 15:57
"Zastanawiamy się, jak szerokie jest w Polsce zjawisko stalkingu, czyli uporczywego nękania."
rozwiń zwiń
Czytaj także

Facebook będzie musiał podporządkować się polskim przepisom? Ruszyły prace

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2017 16:31
Najpopularniejszy serwis społecznościowy Facebook miałby podlegać naszemu prawu. Optuje za tym minister cyfryzacji Anna Streżyńska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Walka z fake newsami. "Chodzi nie tylko o nieprawdziwe informacje"

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2018 12:00
- W przypadku amerykańskich wyborów ważne było m.in. to, aby uzyskać wpływ na emocje grup w mediach społecznościowych - mówił Kamil Basaj w audycji o tzw. fake newsach i o sposobach, jak się przed nimi bronić.
rozwiń zwiń