Polskie Radio

Polacy z Wileńszczyzny czekają na papieża Franciszka

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2018 08:02
Papież Franciszek rozpoczyna czterodniową podróż na Litwę, Łotwę i do Estonii. 25. zagraniczna papieska pielgrzymka przypada w stulecie odzyskania niepodległości przez te trzy kraje i ćwierć wieku po wizycie w nich świętego Jana Pawła II. 
Papież Franciszek
Papież FranciszekFoto: Shutterstock

Komentatorzy zwracają uwagę na znaczenie podróży, także z geopolitycznego punktu widzenia. Jak podkreśla się, papież odwiedzi region, w którym dominują silne proeuropejskie postawy, a jednocześnie panuje obawa przed wielkim sąsiadem - Rosją. 

W audycji porozmawiamy o tym, jak Polacy z Wileńszczyzny przygotowywali się i przeżywają podróż apostolską papieża Franciszka na Litwę. Zapytamy również, jak wspominają pielgrzymkę na Litwę św. Jana Pawła II w 1993 roku. 

Naszymi gośćmi będą: Adam Błaszkiewicz, dyrektor gimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie, Romuald Mieczkowski, wileński poeta i publicysta, ks. Wojciech Górlicki z kościoła pw.  św.  Apostołów Piotra i Pawła na Antokolu w Wilnie oraz młodzi uczestnicy spotkania z papieżem Franciszkiem w Wilnie.

Na "Świat Kresów" w sobotę (22.09) o godz. 18.10 zaprasza Krzysztof Renik.

IAR/abi

 

Zobacz więcej na temat: pielgrzymka Litwa
Czytaj także

Żeromski interesował się Kresami i działał na ich rzecz

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2018 12:53
Co wspólnego z Kresami może mieć Narodowe Czytanie? Kresy Południowe – Orawa i Podhale, to ziemie, o które zabiegał dla odradzającej się Polski Stefan Żeromski. Kresy Północne – Warmia i Mazury to także ziemie bliskie sercu Żeromskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jeńcy września 1939 w ZSRR

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2018 18:10
Kolejna audycja z cyklu "Świat Kresów"opowiada o losie polskich jeńców wojennych z września 1939, którzy po 17 września, po ataku wojsk sowieckich na ziemie kresowe, znaleźli się w sowieckiej niewoli. 
rozwiń zwiń