Polskie Radio

Biomarkery radiotoksyczności

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2018 11:06
W ciągu ostatnich 25 lat liczba osób u których w Polsce corocznie rozpoznaje się choroby nowotworowe wzrosła z 65 tys. w roku 1980 do ponad 163 tys. w roku 2015.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com

Ten dramatyczny wzrost  związany jest przede wszystkim z dłuższym czasem życia oraz zwiększonym narażeniem na liczne karcenogenne czynniki środowiskowe - m.in. palenie tytoniu, zanieczyszczenie żywności i środowiska, nieprawidłowe żywienie. Nadzieją w walce z nowotworami jest immunoterapia, ale ciągle najbardziej powszechne i skuteczne metody ich leczenia to chirurgia, chemioterapia i radioterapia - trzy metody, które mają także swoje negatywne oddziaływanie.

Gościem programu będzie profesor Wojciech Fendler z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, laureat konkursu programu First TEAM, Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, którego celem jest wspieranie młodych uczonych w tworzeniu własnych zespołów badawczych. Profesor Fendler pracuje nad stworzeniem biomarkerów radiotoksyczności – czyli wskaźników szkodliwości radioterapii, zarówno śmiertelnej dawki promieniowania, jak i biomarkerów powikłań po radioterapii - jednej z najczęściej stosowanych metod niszczenia komórek nowotworowych za pomocą promieniowania jonizującego.

Audycja sponsorowana przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej.

***

Na audycję "Ludzie nauki" w paśmie Eureka w poniedziałek o godz. 19.10 zaprasza Krzysztof Michalski.

kh

Zobacz więcej na temat: Krzysztof Michalski nowotwory
Czytaj także

Owiany tajemnicą wkład polskich inżynierów w zakończenie II wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2018 19:30
O znaczącym polskim wkładzie militarnym w zwycięstwo sprzymierzonych podczas II wojny światowej wiadomo wiele. Polskie siły zbrojne były czwartą, co do wielkości i siły bojowej armią koalicji. Natomiast o naszym wkładzie wynalazczym i intelektualnym w to zwycięstwo ciągle niewiele wiemy, chociaż był on ogromy. I nie chodzi wcaleo słynnę Enigmę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Komórki macierzyste ratują wzrok

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2018 19:46
W audycji z cyklu "Wieczór odkrywców" opowiedzieliśmy o jednym z najważniejszych osiągnięć polskich lekarzy ostatnich miesięcy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krzysztof Michalski: dziś popularyzator nauki, kiedyś sędzia piłkarski

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2018 12:45
Znamy go jako dziennikarza, człowieka kabaretu, brydżystę, z wykształcenia elektrotechnika morskiego, który w celu zdobycie badań do pracy dyplomowej zaciągnął się na kontenerowiec i pływał po morzach. Czego jeszcze o nim nie wiemy?
rozwiń zwiń