X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio

Walka o granice a budowanie podstaw państwa polskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2018 09:26
Początek lipca 1919 roku. Ofensywa generała Stanisława Szeptyckiego na Wschodzie i zdobycie węzła kolejowego Mołodeczno pomiędzy Wilnem i Mińskiem co zablokowało Armię Czerwoną na Wileńszczyźnie. 
Stanisław Szeptycki, fot. ok. 1919 - 1926
Stanisław Szeptycki, fot. ok. 1919 - 1926Foto: zbiór Narodowego Archiwum Cyfrowego

Sukces wojska polskiego zrodził obawy Litwy, że może dojść do inwazji Polski na Kowno. Litwini poprosili Francję o wyznaczenie linii dzielącej wojska: polskie i litewskie. Powstała tzw. Linia Focha była kompromisem między Polską a Ententą. W Białowieży rozpoczęły się, po kilku dniach przerwane, poufne rozmowy polsko-sowieckie w sprawie zawieszenia broni.

Trwała ofensywa na Wołyniu i próby porozumienia się z Ukraińcami przeciwko wspólnemu wrogowi Rosji Sowieckiej.

Na górnym Śląsku wybuchło powstanie ludności polskiej przeciwko władzom niemieckim. Fiasko Polskiej Organizacji Wojskowej  w Kownie, gdzie miało dojść do przewrotu w celu utworzenia propolskiego rządu. Nieudana misja premiera Ignacego Paderewskiego w Paryżu. Alianci odrzucili możliwość wsparcia Polski w wyprawie na Moskwę.

Walka o granice przeplatała się z budowaniem podstaw państwa polskiego. Sejm podjął uchwałę o zasadach reformy rolnej, uchwalił ustawy o: urzędach skarbowych, wydawaniu Dziennika Ustaw, o godle i barwach Rzeczypospolitej, podziale administracyjnym, przywrócił order Virtuti Militari. Swoje podwoje otworzył Teatr Wielki w Poznaniu i Polski Uniwersytet Stefana Batorego w Wilnie. W audycji o wydarzeniach lipca, sierpnia i września 1919 roku w wolnej Polsce.

***

Na audycję "Historia żywa" w sobotę (3.11) o godz. 14.10 zapraszają Dorota Truszczak i prof. Andrzej Nowak. 

kh

Czytaj także

Początek historii ruchu strzeleckiego

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2018 14:10
Jest rok 1908. W autonomicznej Galicji powstają dwie tajne organizacje: jedna za sprawą działaczy Organizacji Bojowej PPS - to  Związek Walki Czynnej, a druga to Polski Związek Wojskowy środowisk endeckich. Mają podobny cel: przygotować walkę zbrojną o wyzwolenie Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bohaterowie drugiego planu w walce o niepodległość

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2018 18:16
Mieczysław Mroczek to żołnierz legionów, weteran walk o Lwów w 1918 i 1920 roku, po odzyskaniu niepodległości finansista, budowniczy II Rzeczpospolitej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Generał Sikorski – premier na uchodźstwie

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2018 11:20
Władysław Sikorski to żołnierz Legionów Polskich, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej, a w niepodległej Polsce – premier, minister spraw wewnętrznych i wojskowych.
rozwiń zwiń