Polskie Radio

Sąd Najwyższy dostosowuje się do postanowienia TSUE. Prof. Gersdorf poinformowała Komisję Europejską

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2018 11:54
- Prof. Małgorzata Gersdorf jako I prezes SN przesłała do Komisji Europejskiej informację o środkach podjętych w Sądzie Najwyższym w celu pełnego zastosowania się do postanowienia TSUE o tzw. środkach tymczasowych - poinformował we wtorek zespół prasowy SN. 
Prof. Małgorzata Gersdorf
Prof. Małgorzata GersdorfFoto: PAP/DPA

Trybunał Sprawiedliwości UE zdecydował 19 października o zastosowaniu tzw. środków tymczasowych i zawieszeniu stosowania przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym dot. przechodzenia sędziów, którzy ukończyli 65. rok życia w stan spoczynku. TSUE chciał m.in., by sędziowie, którzy w świetle nowych przepisów już zostali wysłani w stan spoczynku, byli przywróceni do orzekania. 

- W zawiadomieniu prezes Gersdorf poinformowała, że 19 października wszyscy sędziowie SN objęci zakresem działania środków tymczasowych zostali zawezwani do podjęcia obowiązków służbowych w SN i do końca października 22 sędziów stawiło się w Sądzie Najwyższym, a części z nich już przydzielono sprawy do rozpoznania - poinformował Krzysztof Michałowski z zespołu prasowego SN.

Co w piśmie do KE?

Jak dodał, w informacji skierowanej do KE - oraz również do TSUE - przekazano także, że organy władzy ustawodawczej i wykonawczej prowadzą rozważania, co do sposobu wykonania przedmiotowego postanowienia. 

Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik mówił w końcu października, że Małgorzata Gersdorf nie jest I prezesem SN, a sędziowie, którzy wrócili do SN po decyzji TSUE, są cały czas sędziami w stanie spoczynku. Inny wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł mówił zaś w Sejmie, że wykonanie decyzji TSUE z 19 października wymaga stworzenia podstawy prawnej do tzw. zawieszenia mocy wskazanych przepisów ustawy o SN i zmiany statusu sędziów przeniesionych w stan spoczynku.

pz

Czytaj także

Spotkanie premiera z prof. Małgorzatą Gersdorf. Komentarze polityków

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2018 11:04
Goście Beaty Michniewicz dyskutowali między innymi o spotkaniu Mateusza Morawieckiego z prof. Małgorzatą Gersdorf. Sędzia poinformowała opinię publiczną o warunkach, jakie przedstawiła premierowi podczas rozmowy, której tematem była reforma sądownictwa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wiceminister: KE nie może regulować wymiaru sprawiedliwości w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2018 09:40
– Trybunał Sprawiedliwości UE nie powinien zająć się tego rodzaju sprawą  – mówił w "Salonie politycznym Trójki" wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik, pytany o możliwy pozew KE przeciw Polsce w sprawie Sądu Najwyższego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Skarga jest zupełnie naturalna". Europoseł Andrzej Grzyb o pozwaniu Polski przez KE

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2018 13:40
W poniedziałek (24.09) Komisja Europejska pozwała Polskę do unijnego Trybunału Sprawiedliwości za ustawę o Sądzie Najwyższym. Na ten temat w audycji "W samo południe" wypowiedział się europarlamentarzysta z list PSL - Andrzej Grzyb.
rozwiń zwiń