X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio

Celebracja światła - trwają obchody Chanuki

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2018 10:00
"Chanuka" to hebrajskie słowo oznaczające "ponowne poświęcenie", jak również "dzień ognia". To żydowskie święto o wielkim znaczeniu i długiej tradycji. Z jego okazji etnomuzykolog Yale Strom przygotował premierę przepięknej, rozczulającej płyty.
Audio
  • Trwa święto świateł - Chanuka. Premiera płyty Yale Strom’s Broken Consort (Dwójka/Źródła)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ Chris Parypa Photography

Yale Strom, znakomity amerykański skrzypek, kompozytor i zbieracz rozsianej po całym świecie muzyki żydowskiej wybrał pieśni chanukowe ze swojej kolekcji muzyki żydowskiej z Europy Centralnej i Wschodniej. Zetknął się z nimi także w Polsce: w Płocku, Krakowie i we wschodnich miasteczkach naszego kraju. Utworzył na tę okazję zespół Yale Strom’s Broken Consort, który wykonał własną interpretację zebranych przez Stroma utworów.

Premierowa płyta "Shimmering Lights" wykonana jest z rozmachem i zaaranżowana niezwykle fachowo. Całość poświęcona została duchowi i atmosferze Chanuki, wraz z całą jego domową otoczką: rodzinnymi piosenkami śpiewanymi w gronie bliskich i wspólnymi ucztami. Jak mówi jedna z pieśni na płycie: "Bez świecznika ze świecami, bez dzieci, nie ma święta".

Święto Chanuki koncentruje się na ponownym poświęceniu Świątyni w Jerozolimie i zwycięstwie Machabeuszy nad królem Antiochii w Syrii 2500 lat temu. Kulturowo i społecznie to czas, kiedy żydowskie rodziny spotykają się, aby wspólnie świętować przez osiem dni i nocy.

Centralnym punktem Chanuki jest symboliczne rozświetlenie, zapalenie świec, lampek oliwnych, świętych kandelabrów lub menor. Według tradycji głowa rodziny zapala jedno światło w pierwszy wieczór święta i sukcesywne zwiększa liczbę płomieni każdego kolejnego dnia, aż do ośmiu. Do tego celu używa się specjalnej dodatkowej dziewiątej świecy. Popularnym zwyczajem temu towarzyszącym jest obdarowywanie dzieci prezentami i serwowanie przysmaków przygotowanych na gorącym oleju, np. pączków.


Zapraszamy do wysłuchania kilku utworów na kwartet smyczkowy, gitary i udu z wyjątkowej płyty "Shimmering Lights – Hanukkah Music" zespołu Yale Strom’s Broken Consort.

***

Tytuł audycji: Źródła

Rozmawiała: Maria Baliszewska

Data emisji: 4.10.2018

Godzina emisji: 15.40

gs/at

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak