X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio

Norwegia: w Oslo wręczono Pokojową Nagrodę Nobla

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2018 16:22
Ginekolog Denis Mukwege z Demokratycznej Republiki Konga i pochodząca z Iraku jazydzka działaczka Nadia Murad odebrali w poniedziałek w Oslo Pokojową Nagrodę Nobla. Tegoroczni laureaci otrzymali wyjątkowo długi aplauz. Wzbogaciły go okrzyki autentycznej radości gości z Afryki. 
Laureaci Pokojowej Nagrody Nobla: ginekolog Denis Mukwege z Demokratycznej Republiki Konga i pochodząca z Iraku jazydzka działaczka Nadia Murad
Laureaci Pokojowej Nagrody Nobla: ginekolog Denis Mukwege z Demokratycznej Republiki Konga i pochodząca z Iraku jazydzka działaczka Nadia MuradFoto: PAP/EPA/HAAKON MOSVOLD LARSEN / POOL

W pięknie zdobionej sali Ratusza w Oslo Mukwege oraz Murad otrzymali z rąk przewodniczącej Norweskiego Komitetu Noblowskiego Berit Reiss-Andersen ręcznie kaligrafowane dyplomy oraz złote noblowskie medale. 

- Ta nagroda zobowiązuje laureatów do kontynuowania pracy. Ale ta nagroda obliguje również nas do stanięcia ramię w ramię z nimi w walce o zakończenie przemocy seksualnej w czasie wojny. Dopiero wtedy może się ziścić pełne nadziei przesłanie autobiografii Nadii Murad "Ostatnia dziewczyna". Wspólnie musimy sprawić, aby jej pokolenie było ostatnim, które cierpi z powodu barbarzyństwa seksualnych zbrodni wojennych - powiedziała w przemówieniu Reiss-Andersen. 

Jak podkreśliła, zarówno Mukwege, jak i Murad swoją pracą przyczynili się do uznania przemocy seksualnej za zbrodnię wojenną. - Oboje byli w stanie przekazać skalę okrucieństw i żądać ścigania wszystkich odpowiedzialnych za to osób. W ten sposób spełnili kluczowe kryteria w testamencie Nobla. Ich działalność jest w rzeczywistości wkładem w proces rozbrojenia, a przede wszystkim w to, co Alfred Nobel nazywał "braterstwem narodów - zaznaczyła. 
W swoim odczycie noblowskim Mukwege wezwał zgromadzonych na sali gości do powstania i wspólnego okrzyku: "Dość przemocy w Demokratycznej Republice Konga!", co też publiczność uczyniła. 

Nobliści o walce z przemocą seksualną

Noblista opowiedział historię jednej ze swoich pacjentek o imieniu Sarah, która po brutalnym gwałcie zbiorowym była w stanie krytycznym. Dzięki pomocy medycznej i psychologicznej jest dziś piękną kobietą, a dzięki wsparciu socjalnemu prowadzi własną działalność gospodarczą. 

Wyznał, że gdy w roku 1996 był po raz pierwszy świadkiem przemocy, której doświadczyli jego pacjenci, nie przypuszczał, że to będzie dopiero początek drogi. Doktor Mukwege od 1999 roku aż do dziś na stałe pracuje w szpitalu Panzi w Bukavu we wschodnim Kongu. 

Mukwege przypomniał, że konflikt w Kongu związany jest z walką o dostęp do złóż, w tym kobaltu, używanego do produkcji baterii w telefonach czy samochodach. - Korzystając z tych produktów, wszyscy przyczyniamy się do tragedii, jaka ma miejsce w Kongu - powiedział. 

Z kolei Murad w swoim wykładzie podziękowała w języku kurdyjskim krajom (Kanadzie, Australii, Wielkiej Brytanii oraz Francji), które wspierają jej rodaków z mniejszości jazydzkiej oraz popierają międzynarodowe śledztwo w sprawie zbrodni Państwa Islamskiego. 

Nagroda Nobla to także 9 mln koron szwedzkich (ok. 870 tys. euro), którą podzielą laureaci. 

koz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak