Polskie Radio

USA: minister zdrowia Łukasz Szumowski rozmawiał m.in. o współpracy w badaniach

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2019 21:20
Przebywający od niedzieli z wizytą w USA minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski przeprowadził rozmowy w resorcie zdrowia oraz w Kongresie. Głównym ich tematem była polsko-amerykańska współpraca w badaniach naukowych i szkoleniu personelu medycznego.
Minister zdrowia Łukasz Szumowski
Minister zdrowia Łukasz SzumowskiFoto: Ministerstwo Zdrowia

W niedzielę minister Szumowski spotkał się w Waszyngtonie z urodzonymi w Polsce i polskiego pochodzenia naukowcami, którzy zajmują się badaniami biomedycznymi. W poniedziałek rozmawiał z wiceszefem ministerstwa zdrowia Ericem Harganem oraz z resortowymi ekspertami. We wtorek jego rozmówcami byli kongresmeni, zaangażowani w działania legislacyjne służące wspieraniu badań onkologicznych i leczenia nowotworów.

Tego samego dnia kończąc swój pobyt w Waszyngtonie minister Szumowski zapoznał się z finansowanymi przez Pentagon i służącymi także cywilnej służbie zdrowia programami badawczymi w dziedzinie medycyny regeneracyjnej oraz leczenia weteranów cierpiących na stres pourazowy. Minister powiedział polskim dziennikarzom, że tematyka rozmów nawiązywała do jego poprzedniej wizyty w Waszyngtonie w lipcu ubiegłego roku, kiedy to podpisał wraz z ministrem zdrowia USA Alexem Azarem porozumienie ramowe o współpracy obu państw w dziedzinie badań biomedycznych.

Współpraca z czołowym ośrodkiem leczenia raka

Było to pierwsze takie porozumienie o współpracy naukowej ze Stanami Zjednoczonymi podpisane przez władze Polski po przemianach 1989 roku. Obecna wizyta ministra Szumowskiego służy m.in. przedyskutowaniu konkretnych działań realizujących to porozumienie. Minister wskazał, że na mocy porozumienia ramowego przebywa obecnie w Polsce delegacja Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych z Narodowych Instytutów Zdrowia (National Institutes of Health - NIH).

Z Waszyngtonu minister Szumowski uda się do Houston w stanie Teksas. W imieniu Agencji Badań Medycznych podpisze tam list intencyjny o współpracy z ośrodkiem leczenia raka MD Anderson Uniwersytetu Teksańskiego (University of Texas MD Anderson Cancer Center), należącym do światowej czołówki tego rodzaju placówek. W rozmowie z grupą polskich korespondentów prof. Szumowski we wtorek wyraził nadzieję, że współpraca z MD Anderson da polskim szpitalom akademickim możliwość uczestniczenia w badaniach onkologicznych prowadzonych obecnie w Stanach Zjednoczonych.

Swoją wizytę w USA minister zakończy w piątek w Cambridge pod Bostonem, gdzie spotka się m.in. z naukowcami z wydziału medycyny Uniwersytetu Harvarda. Jednym z tematów rozmów będzie możliwość odbywania półrocznych staży w instytutach badawczych i klinikach tej uczelni w ramach programu stypendialnego Narodowej Agencji Wymiany Naukowej (NAWA) im. profesora Franciszka Walczaka, potocznie zwanego programem "stu lekarzy na 100-lecie niepodległości Polski". Minister zdrowia Łukasz Szumowski i dyrektor NAWA Łukasz Wojdyga podpisali porozumienie w sprawie tego programu w ubiegły czwartek.

paw/

Czytaj także

Minister zdrowia: stu lekarzy pojedzie na staż do Stanów Zjednoczonych

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2018 15:37
Stu polskich lekarzy wyjedzie na staż do Stanów Zjednoczonych. Pobyt w najlepszych jednostkach naukowych USA na 100-lecie Niepodległości sfinansuje resort zdrowia - powiedział minister Łukasz Szumowski. 
rozwiń zwiń