Polskie Radio

Spotkania w Castel Gandolfo

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2019 14:57
W sierpniu 1980 roku w letniej rezydencji papieskiej w Castel Gandolfo odbyło się, z udziałem papieża Jana Pawła II, pierwsze seminarium fizyków i naukowców krakowskich pod tytułem „Nauka-Religia-Dzieje”. Zapoczątkowało ono cykl spotkań poświęconych relacjom między wiarą a rozumem.
Castel Gandolfo, zdj. ilustracyjne
Castel Gandolfo, zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock

Odbyło się 12 takich seminariów, ostatnie w 2003 roku. Nie jest wykluczone, że były dla Jana Pawła II inspiracją do powstania encykliki "Fides et ratio" w 1998 roku. 

Historia dyskusji o  nauce i wierze sięga właściwie lat 50. ubiegłego  wieku. Wtedy grupa fizyków z Uniwersytetu Jagiellońskiego nawiązała kontakt z wikarym parafii św. Floriana w Krakowie ks. Karolem Wojtyłą. Zaczęło się od wspólnych wypraw górskich i kajakowych, którym towarzyszyły dyskusje o fizyce, metafizyce, etyce oraz moralności. 

W audycji będzie mowa o historii spotkań w Castel Gandolfo z wykorzystaniem fragmentów nagrań archiwalnych z wypowiedziami uczestników wydarzeń (m.in. prof. Krzysztof Janik fizyk, UJ). Posłuchamy również rozmowy z prof. Krzysztofem Meissnerem - fizykiem, który oopowie o znaczeniu seminariów w Castel Gandolfo. 

***

Na "Eurekę" we wtorek (4.06) o godz. 19.05 zaprasza Dorota Truszczak. 

ans


Zobacz więcej na temat: Jan Paweł II religia fizyka