X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio

Kto powtórzy sukces misji Apollo 11?

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2019 11:15
16 lipca 1969 roku, dokładnie 50 lat temu z Centrum Lotów Kosmicznych na Canaveral wystartowała ku Księżycowi amerykańska misja  Apollo 11. Cztery dni później, 20 lipca Neil Armstrong, dowódca misji, przekazał ze Srebrnego Globu długo oczekiwane słowa: „Orzeł wylądował”. Po północy, już 21 lipca padło słynne zdanie o małym kroku Armstronga, który stał się wielkim krokiem dla ludzkości.
20.07.04- 35. rocznica lądowania na Księżycu. Na archiwalnym zdjęciu - amerykański astronauta, pilot lądownika, Edwin E.Aldrin sfotografowany przez dowódcę statku Apollo 11 Neila A.Armstronga 20 lipca 1964 r.
20.07.04- 35. rocznica lądowania na Księżycu. Na archiwalnym zdjęciu - amerykański astronauta, pilot lądownika, Edwin E.Aldrin sfotografowany przez dowódcę statku Apollo 11 Neila A.Armstronga 20 lipca 1964 r.Foto: Nasa Files/PAP/EPA

Pół miliarda ludzi na Ziemi oglądało transmisję z lądowania na Księżycu pierwszego człowieka. Także Polacy. Polska była jedynym krajem naszej części Europy, który transmitował to wydarzenie. „Piękny widok…wspaniałe pustkowie” - to reakcja drugiego uczestnika lądowania. Był nim Edwin Buzz Aldrin. Trzeci -  Michael Collins, pozostał w statku dowodzenia okrążając   naszego satelitę. Astronauci byli na powierzchni Księżyca 21 godz. 26 minut, zrobili wiele zdjęć, pobrali 22 kg próbek. Dlaczego to Amerykanom, a nie Rosjanom udało się wylądować na Księżycu, co spowodowało, że ten sukces nie miał dalszego ciągu, kiedy człowiek znów powróci na Srebrny Glob, czy powrócić powinien czy musi? Trwa wyścig Chin i Indii na Księżyc. Który z tych krajów powtórzy  sukces misji Apollo 11? Są też tacy, którzy nie wierzą, że w nocy z 20 na 21 lipca 1969 roku Neil Armstrong stanął na księżycowym gruncie. 

Gościem "Eureki" będzie inż. Tomasz Kokowski informatyk, entuzjasta badań kosmicznych. W audycji usłyszymy fragment transmisji z lądowania nadawanej w Programie 1 Polskiego Radia.

***

Na "Eurekę" we wtorek (16.07) o godz. 19.05 zaprasza Dorota Truszczak

ans 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak