Polskie Radio

W sobotę wyruszy XIX Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2019 09:58
Ok. 80 osób weźmie udział w XIX Międzynarodowym Motocyklowym Rajdzie Katyńskim, który wyruszy z Warszawy. W tym roku uczestnicy pojadą dwoma trasami, które skrzyżują się w Katyniu. Odbędzie się tam polowa msza św. i oddanie hołdu Polakom pomordowanym na terenie Memoriału.
W sobotę rano z pl. Piłsudskiego wyruszy XIX Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński
W sobotę rano z pl. Piłsudskiego wyruszy XIX Międzynarodowy Motocyklowy Rajd KatyńskiFoto: PAP/Artur Reszko

Katyń serwis.jpg
Katyń - odwiedź serwis specjalny

W sobotę rano z pl. Piłsudskiego wyruszy XIX Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński. W tym roku będzie on przebiegał dwom trasami.

- Jedna z nich, "Mogiłę Pradziada Ocal od Zapomnienia", wiedzie aż do Archangielska, gdzie motocykliści będą porządkować cmentarze polskich zesłańców. Natomiast druga trasa "Semper Fidelis" biegnie standardowo przez tereny obecnej Ukrainy, Rosji, Białorusi - opowiadał wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński Michał Szeliga.


Katyń_pap_20150410_2A3_663x364.jpg
"Katyń 1940" - posłuchaj archiwalnych nagrań z wyjątkowego albumu Polskiego Radia

Pamięć o ofiarach zbrodni komunistycznych i niemieckich

Uczestnicy Rajdu Katyńskiego odwiedzą miejsca zbrodni komunistycznych i niemieckich. - Ideą Rajdu jest przede wszystkim upamiętnienie Polaków, którzy ginęli na Wschodzie. Jak również chęć przybliżenia polskiej historii osobom, które zamieszkują m.in. Rosję, Białoruś i Ukrainę. Dodatkowo stawiamy sobie za cel pomoc Polakom na Wschodzie np. przez dowożenie im darów - powiedział Szeliga.

- Rajd jest dosyć specyficznym wydarzeniem. Każdego dnia jego uczestnicy pokonują założoną trasę, spotykają się z Polakami zamieszkującymi odwiedzane tereny, dokonują upamiętnień miejsc związanych z polską historią. Jest to wyprawa, która wiąże się ze sporym wysiłkiem fizycznym, motocykliści nocują też głównie w namiotach, co stanowi również pewne wyzwanie - relacjonował wiceprezes Zarządu.

W tym roku w Rajdzie weźmie udział ok. 80 motocyklistów w różnym wieku. - Od osób młodych do bardzo dojrzałych. Ich motywacje są oczywiście bardzo różne. Głównie chcą poznać bliżej naszą historię oraz miejsca związane z polską martyrologią czy - jak jest w moim przypadku - dotknąć swoich korzeni, bo ich rodziny pochodzą z Kresów - zaakcentował Szeliga.

pap sławomir frątczak 1200.jpg
Sławomir Frątczak o zbrodni katyńskiej: ludobójstwo, którego nigdy nie osądzono

Punkt kulminacyjny 24 sierpnia w Katyniu

- Podczas Rajdu spotykamy się z bardzo dobrymi reakcjami ze strony mieszkających tam Polaków. Co roku na nas czekają, wręcz uważają, że to "Polska do nich przyjeżdża", kiedy kilkadziesiąt motocykli z biało-czerwonymi flagami przybywa do ich miejscowości. Zawsze jesteśmy bardzo dobrze przyjmowani, nigdy się nie spotkaliśmy z żadnym aktem wrogości - podkreślił.

Obie trasy Rajdu skrzyżują się w Katyniu na wspólnych uroczystościach 24 sierpnia. - Katyń, jak sama nazwa Rajdu wskazuje, jest takim punktem kulminacyjnym. W ramach uroczystości jest odprawiana polowa msza św. i zostaje oddany hołd pomordowanym Polakom na terenie Memoriału - dodał Szeliga. Jedna z tras Rajdu ma wrócić do Polski pod koniec sierpnia, druga na początku września.

Stowarzyszenie Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński powstało w 2001 r. Jego celem jest organizowanie rajdów motocyklowych do miejsc mordu i pochówku patriotów polskich. Głównymi celami Stowarzyszenia jest pielęgnowanie tradycji narodowych, a także udzielanie pomocy Polakom na Wschodzie (na terenie byłych republik ZSRR).

kstar

Czytaj także

Bitwa pod Falaise przełamała obronę niemiecką w Normandii. Ważną rolę odegrali w niej Polacy

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2023 05:40
- Żołnierz Polski bić się może o wolność wszystkich narodów, umiera tylko dla Polski – mawiał generał Stanisław Maczek, dowódca Pierwszej Dywizji Pancernej na froncie zachodnim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bohdan Chmielnicki - wróg Rzeczypospolitej, bohater Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2023 05:40
- Nie on zgromadził tę beczkę prochu, która wybuchła w 1648 roku, ale on zapalił lont i on sprowadził na ojczystą ziemię najstraszliwszego przeciwnika – mówił prof. Henryk Wisner, oceniając Bohdana Chmielnickiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sławomir Frątczak o zbrodni katyńskiej: ludobójstwo, którego nigdy nie osądzono

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2019 08:13
- Zbrodnia katyńska jest to ludobójstwo, którego de facto nigdy nie osądzono. W Katyniu złamano wszystkie możliwe cywilizowane zwyczaje - powiedział w radiowej Jedynce Sławomir Frątczak, dyrektor Muzeum Katyńskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powstańcy warszawscy wspominali Rzeź Woli. "Rzucanie granatów do mieszkań, serie z automatów"

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2019 20:36
W 75 lat po Rzezi Woli, jednej z największych niemieckich zbrodni okresu II wojny światowej, wspomnienia powstańców warszawskich i świadków tamtej tragedii są wciąż żywe. Między 5 a 7 sierpnia Niemcy zabijali mieszkańców dzielnicy w masowych egzekucjach, mordowali rannych w szpitalach i dopuszczali się gwałtów. W ten sposób, według historyków, zginęło od 40 do 60 tys. osób.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marsz Pamięci w Warszawie. Mieszkańcy uczcili ofiary Rzezi Woli

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2019 00:16
Marsz Pamięci na Cmentarz Powstańców Warszawy zwieńczył uroczystości w 75. rocznicę Rzezi Woli. W pierwszych dniach Powstania Warszawskiego Niemcy wymordowali, według szacunków historyków, od 40 do 60 tys. mieszkańców dzielnicy.
rozwiń zwiń