Polskie Radio

2. Festiwal Polskiego Radia Chopin - w Antoninie i na antenie

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2019 16:58
W Pałacu Myśliwskim Książąt Radziwiłłów w Antoninie trwa 2. Festiwal Polskiego Radia Chopin. Hasło tegorocznego wydarzenia: "Romantyczna fantazja i improwizacja".
Pałac w Antoninie
Pałac w AntoninieFoto: Shutterstock

Festiwal został zorganizowany przy współpracy Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu. Potrwa do 20 października 2019 roku.

Przez sześć kolejnych wieczorów, w zaprojektowanym przez Karla Friedricha Schinkla pałacu, w którym dwukrotnie gościł, koncertował i komponował Fryderyk Chopin, wybitni muzycy wykonują programy tematycznie wkomponowane w tegoroczny temat Festiwalu.

Autorzy nowego programu szczególny nacisk położą na dzieła muzyczne z lat 1794-1918, gdy Polska zniknęła z map świata. Tworzone w tym czasie działa powstawały z myślą o pokrzepieniu polskich serc i bardzo często – aby ominąć czujność cenzury – patriotyczny przekaz ukrywały pod postacią zawoalowanych cytatów z takich pieśni patriotycznych, jak: „Mazurek Dąbrowskiego”, „Polonez Kościuszki” czy „Litwinka”.

Program festiwalu

W tym roku, w ramach Festiwalu, odbędą się dwa koncerty z improwizacjami (Kuby Stankiewicza z zespołem oraz duetu Aleksander Dębicz – Marcin Zdunik) oraz cztery recitale fortepianowe w wykonaniu Piotra Sałajczyka, Macieja Grzybowskiego, Julii Kociuban i na samo zakończenie – sensacja! – jednego z największych wirtuozów naszych czasów Evgenija Bozhanova.

Koncert inauguracyjny uświetni prawykonanie napisanej na specjalne zamówienie Polskiego Radia Chopin kompozycji na fortepian solo „Sturm und Frieden” Aleksandra Nowaka, tegorocznego laureata Paszportu Polityki.

Wydarzenia towarzyszące

Pierwszych pięć recitali zostanie dodatkowo poprzedzonych 25-minutowymi wykładami poświęconymi idei fantazji i improwizacji w muzyce i literaturze. Wykładowcami będą wybitni profesorowie: Irena Poniatowska, Iwona Puchalska, Ryszard Daniel Golianek, Jakub Stankiewicz i Wiesław Ratajczak.

Na wszystkie koncerty wstęp jest wolny, wykładów i koncertów będzie można też posłuchać w Internecie lub za pośrednictwem odbiorników DAB+: wykładów o godzinie 18.30, a koncertów o godz. 19.00. Wszystkie transmisje poprowadzi laureat Złotego Mikrofonu redaktor Marcin Majchrowski.

Autorem oprawy graficznej Festiwalu jest Lech Majewski, znany artysta grafik, plakacista.

Polskie Radio Chopin i Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu zapraszają: Pałac Myśliwski Książąt Radziwiłłów Antonin, ul. Pałacowa 1, 63-421 Przygodzice, woj. wielkopolskie.

mat.prasowe


.

Zobacz więcej na temat: Fryderyk Chopin MUZYKA