Polskie Radio

Nagroda BohaterON 2019 im. Powstańców Warszawskich. Wkrótce poznamy laureatów

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2019 16:49
Nagroda BohaterON 2019 im. Powstańców Warszawskich została ustanowiona dla wyróżnienia osób, firm i instytucji, które w szczególny sposób promowały wiedzę o historii Polski XX wieku - lata 1918-1989 - oraz edukację historyczno-patriotyczną w 2018 roku.
Pocztówki i listy wysłane z myślą o Powstańcach w ramach akcji BohaterON
Pocztówki i listy wysłane z myślą o Powstańcach w ramach akcji BohaterONFoto: materiały prasowe

Chcemy pokazać ogrom pracy tych ludzi oraz jej wyjątkowe efekty, a jednocześnie uczcić 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego i 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Uważamy, że należy doceniać trud innych włożony w promocję dziejów naszego narodu, ponieważ im więcej opowiadamy o minionych czasach, tym więcej historii pozostaje w przekazach - wyjaśniają organizatorzy BohaterONu.

Kandydata do Nagrody mógł zgłosić każdy. Laureaci zostaną wyłonieni w siedmiu kategoriach: firma, instytucja, nauczyciel, osoba publiczna, dziennikarz, organizacja non profit i pasjonat. W każdej z nich trzy wyróżnienia przyznają członkowie Kapituły Nagrody; a jedno – internauci w głosowaniu.

Nazwa wyróżnienia 

Nagroda nosi imię "Powstańców Warszawskich" z jednej strony dla uczczenia przypadającej w 2019 roku 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, z drugiej – z uwagi na ramy czasowe kampanii; i wreszcie z trzeciej – dla uhonorowania bohaterów walk o stolicę – wyjątkowego pokolenia Kolumbów, dla którego tradycja, przeszłość i pielęgnowanie historii były i nadal są bardzo ważne.

Kategorie Nagrody


INSTYTUCJA – kategoria kierowana do muzeów, bibliotek, domów i centrów kultury, instytutów, teatrów, oper, filharmonii, galerii sztuki, wydawnictw, instytucji publicznych i osób prawnych, które w 2018 roku w szczególny sposób przyczyniły się do propagowania historii Polski XX wieku, organizując specjalne wydarzenia, wystawy, spektakle czy wydając wyjątkowe publikacje.

FIRMA – Wyróżnienie dla społeczników, którzy w ramach działań CSR swojej firmy w 2018 roku prowadzili własne działania o charakterze historyczno-patriotycznym lub sponsorowali projekty i wydarzenia realizowane przez inne osoby, organizacje lub instytucje.


Płużański 663.jpg
Tadeusz Płużański w Polskim Radiu o historii

ORGANIZACJA NON PROFIT – Kategoria kierowana do organizacji pozarządowych realizujących w ramach swojej działalności statutowej zadanie kultywowania polskiej historii i kultury oraz podtrzymywania dziedzictwa narodowego.

NAUCZYCIEL – Nagroda dla ludzi z powołaniem, którzy w ciekawy, przystępny i niebanalny sposób przekazują wiedzę historyczną swoim uczniom. Dla osób angażujących dzieci i młodzież oraz społeczność okołoszkolną do zgłębiania informacji na temat dziejów Polski.

OSOBA PUBLICZNA – To wyróżnienie dla tych, którzy swoimi działaniami i autorytetem są w stanie porwać tłumy. Przedsiębiorcy, politycy, aktorzy, muzycy, sportowcy, pisarze, publicyści i inne osoby wykonujące funkcje publiczne lub poprzez swoją działalność znacząco wpływające na funkcjonowanie społeczeństwa zaangażowane w wydarzenia poruszające tematykę historyczną lub same inicjujące działania związane z promocją historii Polski XX wieku.

DZIENNIKARZ – Przedstawiciele świata mediów, którzy w swojej codziennej pracy poruszają tematykę historii Polski XX wieku, przyczyniając się do rzetelnego i wnikliwego przekazywania społeczeństwu informacji o dziejach naszego narodu.

PASJONAT – Osoby prywatne, które z własnej inicjatywy i często własnym nakładem środków finansowych realizują ważne z punktu widzenia społeczności lokalnych działania. Pasjonaci i prawdziwi patrioci, dzięki którym o ważnych kartach w historii Polski dowiadują się ludzie z całego świata.

Skład Kapituły Nagrody:

Przewodniczący Kapituły: Piotr Gliński, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Hanna Stadnik, ps. "Hanka" sanitariuszka w Powstaniu Warszawskim, Wiceprezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Dariusz Piontkowski, Minister Edukacji Narodowej, Jan Józef Kasprzyk, Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Jarosław Szarek, Prezes Instytutu Pamięci Narodowej, Piotr Legutko, Dyrektor TVP Historia w imieniu Prezesa Zarządu Telewizji Polskiej Jacka Kurskiego, Andrzej Rogoyski, Prezes Zarządu Polskiego Radia, Anna Jakubowski, Dyrektor Generalna koncernu Avon na Polskę i kraje Bałtyckie, członkini IAA Polska, Jan Kowalski, Dyrektor Biura Programu "Niepodległa", Wojciech Roszkowski, autor publikacji o historii Polski XX i XXI wieku, profesor nauk humanistycznych, Tomasz Okoń, pomysłodawca i autor programu Historia bez cenzury, Magdalena Różczka, aktorka, ambasadorka kampanii BohaterON – włącz historię!, Agnieszka Więdłocha, aktorka, ambasadorka kampanii BohaterON – włącz historię!, Antoni Pawlicki, aktor, ambasador kampanii BohaterON – włącz historię!, Maciej Zakościelny, aktor, ambasador kampanii BohaterON – włącz historię!, Maciej Musiał, aktor, ambasador kampanii BohaterON – włącz historię!

Wyróżnionych poznamy podczas uroczystej gali, która odbywa się dziś w Warszawie.

mat.prasowe

Czytaj także

Dr Patryk Pleskot: komunistyczne władze robiły wszystko, by tę śmierć wykorzystać

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2019 20:39
- Stefan Martyka stał się obiektem propagandy. Wokół jego śmierci zbudowano całą narrację o mordercach wysługujących się imperializmowi amerykańskiemu, którzy mieli dokonać tej zbrodni - Dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

26 lat temu wojska rosyjskie opuściły Polskę

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2019 08:11
- Nieprzerwanie, od 1944 r. do 1993 r. stacjonowały w Polsce obce wojska. Nie możemy mówić o niepodległym kraju, jeśli na jego terenie znajdują się obce, niezaproszone przez jego rząd wojska. Nie można bowiem traktować władzy wspartej sowieckimi bagnetami jako suwerennej. – mówił w Polskim Radiu 24 Adam Chlebowicz z Biura Edukacji IPN.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Komitet Obrony Robotników. 43. rocznica powstania organizacji walczącej o prawa robotników w PRL

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2019 08:46
Sprzeciw wobec polityki władz PRL, a także niesienie pomocy osobom represjonowanym w wyniku wydarzeń Czerwca ’76, przede wszystkim w Radomiu, Ursusie i Płocku. To główne założenia Komitetu Obrony Robotników, którego 43-lecie założenia przypada w bieżącym roku. O historii organizacji mówił w audycji "Historia na dziś" dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń