X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio

Nagroda BohaterON 2019 im. Powstańców Warszawskich. Wkrótce poznamy laureatów

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2019 16:49
Nagroda BohaterON 2019 im. Powstańców Warszawskich została ustanowiona dla wyróżnienia osób, firm i instytucji, które w szczególny sposób promowały wiedzę o historii Polski XX wieku - lata 1918-1989 - oraz edukację historyczno-patriotyczną w 2018 roku.
Pocztówki i listy wysłane z myślą o Powstańcach w ramach akcji BohaterON
Pocztówki i listy wysłane z myślą o Powstańcach w ramach akcji BohaterONFoto: materiały prasowe

Chcemy pokazać ogrom pracy tych ludzi oraz jej wyjątkowe efekty, a jednocześnie uczcić 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego i 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Uważamy, że należy doceniać trud innych włożony w promocję dziejów naszego narodu, ponieważ im więcej opowiadamy o minionych czasach, tym więcej historii pozostaje w przekazach - wyjaśniają organizatorzy BohaterONu.

Kandydata do Nagrody mógł zgłosić każdy. Laureaci zostaną wyłonieni w siedmiu kategoriach: firma, instytucja, nauczyciel, osoba publiczna, dziennikarz, organizacja non profit i pasjonat. W każdej z nich trzy wyróżnienia przyznają członkowie Kapituły Nagrody; a jedno – internauci w głosowaniu.

Nazwa wyróżnienia 

Nagroda nosi imię "Powstańców Warszawskich" z jednej strony dla uczczenia przypadającej w 2019 roku 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, z drugiej – z uwagi na ramy czasowe kampanii; i wreszcie z trzeciej – dla uhonorowania bohaterów walk o stolicę – wyjątkowego pokolenia Kolumbów, dla którego tradycja, przeszłość i pielęgnowanie historii były i nadal są bardzo ważne.

Kategorie Nagrody


INSTYTUCJA – kategoria kierowana do muzeów, bibliotek, domów i centrów kultury, instytutów, teatrów, oper, filharmonii, galerii sztuki, wydawnictw, instytucji publicznych i osób prawnych, które w 2018 roku w szczególny sposób przyczyniły się do propagowania historii Polski XX wieku, organizując specjalne wydarzenia, wystawy, spektakle czy wydając wyjątkowe publikacje.

FIRMA – Wyróżnienie dla społeczników, którzy w ramach działań CSR swojej firmy w 2018 roku prowadzili własne działania o charakterze historyczno-patriotycznym lub sponsorowali projekty i wydarzenia realizowane przez inne osoby, organizacje lub instytucje.


Płużański 663.jpg
Tadeusz Płużański w Polskim Radiu o historii

ORGANIZACJA NON PROFIT – Kategoria kierowana do organizacji pozarządowych realizujących w ramach swojej działalności statutowej zadanie kultywowania polskiej historii i kultury oraz podtrzymywania dziedzictwa narodowego.

NAUCZYCIEL – Nagroda dla ludzi z powołaniem, którzy w ciekawy, przystępny i niebanalny sposób przekazują wiedzę historyczną swoim uczniom. Dla osób angażujących dzieci i młodzież oraz społeczność okołoszkolną do zgłębiania informacji na temat dziejów Polski.

OSOBA PUBLICZNA – To wyróżnienie dla tych, którzy swoimi działaniami i autorytetem są w stanie porwać tłumy. Przedsiębiorcy, politycy, aktorzy, muzycy, sportowcy, pisarze, publicyści i inne osoby wykonujące funkcje publiczne lub poprzez swoją działalność znacząco wpływające na funkcjonowanie społeczeństwa zaangażowane w wydarzenia poruszające tematykę historyczną lub same inicjujące działania związane z promocją historii Polski XX wieku.

DZIENNIKARZ – Przedstawiciele świata mediów, którzy w swojej codziennej pracy poruszają tematykę historii Polski XX wieku, przyczyniając się do rzetelnego i wnikliwego przekazywania społeczeństwu informacji o dziejach naszego narodu.

PASJONAT – Osoby prywatne, które z własnej inicjatywy i często własnym nakładem środków finansowych realizują ważne z punktu widzenia społeczności lokalnych działania. Pasjonaci i prawdziwi patrioci, dzięki którym o ważnych kartach w historii Polski dowiadują się ludzie z całego świata.

Skład Kapituły Nagrody:

Przewodniczący Kapituły: Piotr Gliński, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Hanna Stadnik, ps. "Hanka" sanitariuszka w Powstaniu Warszawskim, Wiceprezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Dariusz Piontkowski, Minister Edukacji Narodowej, Jan Józef Kasprzyk, Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Jarosław Szarek, Prezes Instytutu Pamięci Narodowej, Piotr Legutko, Dyrektor TVP Historia w imieniu Prezesa Zarządu Telewizji Polskiej Jacka Kurskiego, Andrzej Rogoyski, Prezes Zarządu Polskiego Radia, Anna Jakubowski, Dyrektor Generalna koncernu Avon na Polskę i kraje Bałtyckie, członkini IAA Polska, Jan Kowalski, Dyrektor Biura Programu "Niepodległa", Wojciech Roszkowski, autor publikacji o historii Polski XX i XXI wieku, profesor nauk humanistycznych, Tomasz Okoń, pomysłodawca i autor programu Historia bez cenzury, Magdalena Różczka, aktorka, ambasadorka kampanii BohaterON – włącz historię!, Agnieszka Więdłocha, aktorka, ambasadorka kampanii BohaterON – włącz historię!, Antoni Pawlicki, aktor, ambasador kampanii BohaterON – włącz historię!, Maciej Zakościelny, aktor, ambasador kampanii BohaterON – włącz historię!, Maciej Musiał, aktor, ambasador kampanii BohaterON – włącz historię!

Wyróżnionych poznamy podczas uroczystej gali, która odbywa się dziś w Warszawie.

mat.prasowe

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dr Patryk Pleskot: komunistyczne władze robiły wszystko, by tę śmierć wykorzystać

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2019 20:39
- Stefan Martyka stał się obiektem propagandy. Wokół jego śmierci zbudowano całą narrację o mordercach wysługujących się imperializmowi amerykańskiemu, którzy mieli dokonać tej zbrodni - Dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

26 lat temu wojska rosyjskie opuściły Polskę

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2019 08:11
- Nieprzerwanie, od 1944 r. do 1993 r. stacjonowały w Polsce obce wojska. Nie możemy mówić o niepodległym kraju, jeśli na jego terenie znajdują się obce, niezaproszone przez jego rząd wojska. Nie można bowiem traktować władzy wspartej sowieckimi bagnetami jako suwerennej. – mówił w Polskim Radiu 24 Adam Chlebowicz z Biura Edukacji IPN.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komitet Obrony Robotników. 43. rocznica powstania organizacji walczącej o prawa robotników w PRL

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2019 08:46
Sprzeciw wobec polityki władz PRL, a także niesienie pomocy osobom represjonowanym w wyniku wydarzeń Czerwca ’76, przede wszystkim w Radomiu, Ursusie i Płocku. To główne założenia Komitetu Obrony Robotników, którego 43-lecie założenia przypada w bieżącym roku. O historii organizacji mówił w audycji "Historia na dziś" dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń