Polskie Radio

Boska cząstka i co dalej?

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2019 11:08
W Europejskim Ośrodku Badań Jądrowych CERN pod Genewą, powstałym w 1954 roku, trwają przygotowania do zwiększenia tzw. świetlności w największej na świecie maszynie do badań fizycznych, czyli w akceleratorze LHC. Naukowcy chcą uzyskać jeszcze większą energię zderzeń cząstek, aby odkryć nieznane dotąd składniki materii i jeszcze pełniej odpowiedzieć na pytanie, z czego składa się wszechświat.
LHC
LHCFoto: D. Truszczak/Polskie Radio

O pracach, które mogą przynieść kolejne wielkie odkrycia na miarę cząstki Higgsa, tzw. boskiej cząstki odpowiadającej za masę wszechświata, której istnienie potwierdzono w CERN w 2012 roku, za co naukowcy otrzymali nagrodę Nobla już w 2013 roku, w reportażu z CERN. Pracujący w ośrodku naukowcy opowiedzą także o planach budowy zderzacza cząstek 4 razy większego niż LHC. Polska jest członkiem CERN od 1991 roku. Od wielu lat z ośrodkiem współpracują polscy badacze, którzy wnieśli duży wkład w przedsięwzięcia prowadzone w CERN.  

Gośćmi w studiu będą: dyrektor generalna CERN prof. Fabiola Gianotti, prof. Jan Królikowski, dr hab. Paweł Bruckman de Renstrom, dr Andrzej Siemko, dr Piotr Traczyk oraz dr Marek Pawłowski.

***

Na "Eurekę" we wtorek (5.11) o godz. 19.05 zaprasza Dorota Truszczak. 

Zobacz więcej na temat: astronomia kosmos