Polskie Radio

Trybunał UE orzekł, że Polska naruszyła prawo Unii

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2019 15:36
Unijny Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu orzekł, że ustawa o sądach powszechnych, wprowadzająca zasady przechodzenia sędziów w stan spoczynku, była sprzeczna z unijnym prawem. Zróżnicowanie wieku emerytalnego sędziów ze względu na płeć zaskarżyła w grudniu 2017 roku Komisja Europejska.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/corgarashu

Polska wprowadziła później zmiany do ustawy i w takim kształcie już ona nie obowiązuje, ale Komisja nie wycofała skargi z Trybunału. Jak podaje polskie MSZ, wyrok dotyczy stanu historycznego, który nie odzwierciedla obowiązujących przepisów. Zarzuty KE zostały bowiem już uwzględnione, a polskie władze zmieniły przepisy.

Naszymi gośćmi będą wiceminister Artur Soboń PiS i Dariusz Wieczorek SLD.

***

Do słuchania "Debaty Jedynki" we wtorek (5.11) o godz. 18.05 zaprasza Michał Rachoń.

ag


Czytaj także

Orzeczenie TSUE ws. obniżenia wieku emerytalnego sędziów. Jest odpowiedź MSZ

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2019 10:20
Polskie przepisy dotyczące wieku przejścia w stan spoczynku sędziów i prokuratorów, które zostały wprowadzone w lipcu 2017 r., są niezgodne z prawem Unii - orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE. Polski MSZ jest jednak przekonany, że omawiane przez TSUE zmiany nie naruszają niezawisłości sędziowskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tomasz Pietryga o wyroku TSUE: określenie zasad gry na przyszłość

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2019 12:00
- Wyrok Unijnego Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu wywołuje dyskusję nt. roli, kształtu i przyszłości Unii Europejskiej - stwierdził Mateusz Kosiński ("Tygodnik Solidarność"). O wyroku TSUE mówił w PR24 także Tomasz Pietryga ("Rzeczpospolita").
rozwiń zwiń