X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio

"To, co najpiękniejsze... - Zima". Przeboje Matuszkiewicza i Rachonia

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2020 17:50
Koncert "To, co najpiękniejsze. Zima".  W pierwszej części usłyszymy muzykę klasyczną i popularną w aranżacjach napisanych przez Stefana Rachonia dla Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie. Druga część poświęcona będzie twórczości nestora polskiego jazzu i muzyki filmowej – Jerzego "Dudusia" Matuszkiewicza.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Mat. prasowe

Część 1. koncertu

Początek po godz. 19.00:

Program: Stefan Rachoń Indyk w słomie; Albert Ketelbey Na perskim rynku; Mischa Elman Deep River, Richard Rogers Some Enchanted Evening z musicalu South Pacific; Sindney Torch Fajerwerk; Henry Mancini Moon River; Girgeu Adamian Taniec artaszański; Piotr Czajkowski Melodia; Jerzy Wasowski  Złoty pierścionek; Antoni Kopff Do zakochania jeden krok; Georges Bizet Carmen na wesoło;

wyk. Zuzanna Nalewajek – mezzosopran, Paweł Trojak – baryton, Bartłomiej Kacperski – trąbka, Marcin Markowicz – skrzypce, Dominik Płociński – wiolonczela, Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie, dyr. Michał Klauza


Część 2. koncertu

Początek po godz. 20.00:

Program: "Jerzy Duduś Matuszkiewicz – 90 lat minęło" - utwory Matuszkiewicza w aranżacjach Andrzeja Jagodzińskiego i Roberta Majewskiego;

wyk. Trio Andrzeja Jagodzińskiego: Andrzej Jagodziński - fortepian, Adam Cegielski - kontrabas, Czesław „Mały” Bartkowski - perkusja, Agnieszka Wilczyńska - śpiew, Roberta Majewskiego - trąbka.

**************************************

Stefan Rachoń (1906-2001) – znakomity skrzypek i dyrygent, który debiutował w 1930 roku na antenie Polskiego Radia w audycji "Kącik młodych talentów" i w tym samym roku otrzymał propozycję utworzenia radiowej orkiestry rozrywkowej. W czasie II wojny światowej grał z zespołem w okupowanej Warszawie. W 1944 roku współpracował z orkiestrami w Krakowie i Lublinie. Wraz z grupą lokalnych muzyków grał również muzykę ilustracyjną do niemych filmów w lubelskich kinach.

Po powrocie do Warszawy w 1945 roku utworzył pierwszą powojenną Orkiestrę Polskiego Radia przemianowaną później na Orkiestrę Polskiego Radia i Telewizji. Dyrygował nią do 1980 roku. Studio M-1, w którym pracowała orkiestra, było przez długie lata miejscem radiowych debiutów polskich piosenkarzy. Stefan Rachoń dokonał ze swoją orkiestrą około 10 tysięcy nagrań muzyki symfonicznej, operowej, operetkowej i rozrywkowej.

Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz (ur. w 1928 roku w Jaśle) to legendarny muzyk jazzowy, saksofonista, kompozytor wielu popularnych piosenek oraz muzyki do filmów (m.in. "Jak rozpętałem drugą wojnę światową", "Nie lubię poniedziałku", "Poszukiwany, poszukiwana") i seriali i z czasów PRL-u (m.in. "Alternatywy 4", "Czterdziestolatek", "Janosik", "Kapitan Sowa na tropie", "Kolumbowie", "Podróż za jeden uśmiech", "Przygody psa Cywila", "Stawiam na Tolka Banana", "Stawka większa niż życie", "Wojna domowa").


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak