Polskie Radio

"Zostań w domu" i słuchaj Polskiego Radia, czyli wybitni aktorzy czytają najlepszą literaturę

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2020 12:25
Klasyczne powieści i lektury w mistrzowskich, aktorskich interpretacjach, ale również najnowsze radiowe adaptacje literatury krajowej i światowej – to wszystko można znaleźć w Polskim Radiu, które wspiera akcję #zostańwdomu i – z myślą o słuchaczach – stale poszerza swoją ofertę kulturalną.
zdj. il.
zdj. il. Foto: shutterstock.com/New Africa

W Programie 1 Polskiego Radia można słuchać codziennie, od poniedziałku do piątku o godz. 10.35 "Kapitana Nemo – władcę mórz", czyli adaptację "20 000 mil podmorskiej żeglugi" Juliusza Verne'a z 1974 roku w reżyserii Jerzego Markuszewskiego i dźwiękowej realizacji autorstwa Jerzego Jeżewskiego. W obsadzie: Jan Matyjaszkewicz, Piotr Fronczewski, Igor Śmiałowski, Józef Nalberczak i Andrzej Szalawski.

26 marca minęło 125 lat od druku pierwszego odcinka "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza w prasie – z tej okazji Jedynka emitować będzie od 30 marca codziennie o godz. 21.45 fragmenty powieści w interpretacji Adama Ferencego.

W radiowej Dwójka z kolei od 30 marca do 10 kwietnia przypomni "Na nieludzkiej ziemi" Józefa Czapskiego – jedno z najbardziej wstrząsających świadectw sowieckiego totalitaryzmu (emisja nawiązuje do 80. rocznicy zbrodni katyńskiej). Czyta Adam Ferency, w którego interpretacji słuchać można również "Księcia nocy" Marka Nowakowskiego (do 3 kwietnia – codziennie o godz. 15.00).

Z kolei w stałym cyklu "Książka do słuchania" trwa lektura "Boso, ale w ostrogach" Stanisława Grzesiuka (do 3 kwietnia; czyta Wiktor Zborowski), po której (od 6 kwietnia) Dwójka przypomni "Mistrza i Małgorzatę" w mistrzowskiej interpretacji Marka Kondrata, który – po latach nieobecności w radiu – dla tej właśnie prozy zgodził się powrócić i w 2015 roku przeczytał 50 dwudziestominutowych odcinków historii Poncjusza Piłata, Wolanda, Mistrza i Małgorzaty.

Radiowa Trójka rozpoczęła 23 marca emisję powieści w odcinkach dla młodzieży "Banda Michałka" Ewy Karwan-Jastrzębskiej. Emisja o godz. 13.45, a czytają Maria Seweryn i Maria Peszek.

Również od 23 marca w paśmie "Proza w Trójce" (godz. 20.50) "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego w radiowej adaptacji z 2018 roku. W obsadzie młodzi aktorzy – Jaśmina Polak i Bartosz Bielenia, a w epizodach – w roli Seweryna Baryki – wystąpił gościnnie Wiesław Komasa. Muzykę przygotował Łukasz Borowiecki, a za reżyserię dźwięku odpowiada Andrzej Brzoska.

Cały czas w Programie 3 Polskiego Radia można również słuchać również "Akademii Pana Kleksa" Jana Brzechwy (od poniedziałku do piątku o godz. 10.30; czyta Piotr Fronczewski) oraz powieści "Pod słońcem" Julii Fiedorczuk (godz. 11.45; czytają aktorzy Teatru Narodowego – Wiktoria Gorodeckaja i Marcin Przybylski).

Czwórka od 1 kwietnia prezentuje radiopowieść „Lalka” w adaptacji Anny Borkowskiej. Kolejnych odcinków można słuchać codziennie do 25 kwietnia o godz. 15.45. Jest to oferta przygotowana przede wszystkim z myślą o maturzystach, którzy podczas egzaminów bardzo chętnie sięgają do wątków, motywów i tematów zawartych w tym jednym z ważniejszych dzieł literatury polskiej, ale mamy nadzieję, że inni słuchacze z przyjemnością przeniosą się do czasów i przeżyć niezapomnianych postaci Stanisława Wokulskiego czy Ignacego Rzeckiego. W obsadzie słuchowiska znaleźli się m.in Krzysztof Kolberger, Krzysztof Gosztyła, Ignacy Gogolewski.

Ponadto wszystkie programy Polskiego Radia – w tym również cyfrowa Czwórka i Polskie Radio Dzieciom – w codziennych poleceniach kulturalnych podpowiadają słuchaczom najciekawsze wydarzenia kulturalne dostępne online.

Więcej na: www.polskieradio.pl

(asz/mk)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak