Polskie Radio

"Zostań w domu". Co Polskie Radio proponuje na poniedziałek?

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2020 22:22
Ciekawe rozmowy, dobra muzyka, rozrywka na najwyższym poziomie - to wszystko w zasięgu ręki, bez wychodzenia z domu! Sprawdź co anteny Polskie Radia przygotowały dla swoich słuchaczy na poniedziałek, 30.03. #zostańwdomu
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com

PROGRAM 1 POLSKIEGO RADIA - poniedziałek, 30.03

Po godz. 19.00 gościem audycji "Wieczór odkrywców" (prowadzący: Krzysztof Michalskibędzie młody polski badacz, dr inż. Wojciech Krauze z Wydziału Mechatroniki Politechniki Warszawskiej, który zajmuje się tomografią optyczną. 

Dotychczas stosowane metody obrazowania rentgenowskiego (zdjęcie w dwóch wymiarach), a także tomografia komputerowa (trójwymiarowa informacja, ale z zastosowaniem jonizujących promieni X) są metodami nieobojętnymi dla zdrowia człowieka. W metodzie polskiego badacza zamiast promieniowania rentgenowskiego zastosowane są nieszkodliwe promienie laserowe o niskiej mocy.

W poniedziałek w "Jedynce Dzieciom" (godz. 19.30) wraz z Agnieszką Kunikowską wybierzemy się do pracowni rekonstrukcji strojów teatralnych u kostiumolog Katarzyny Markiewicz. Między godz. 20.00 a 21.00 w audycji "Tu jest muzyka" Zbigniew Zegler zaprezentuje muzyczne klany - Garbarków, Marsalisów, Miśkiewiczów i Torresów.

Po godz. 21.00 w audycji "Historia żywa" (prowadząca: Dorota Truszczak) opowiemy o Polsce w latach 1975-1976. A po godz. 23.00 Joanna Sławińska porozmawia - w ramach audycji "Twarzą w twarz" - z Piotrem Sobocińskim jr., autorem zdjęć do takich filmów, jak: "Róża" (2011), "Drogówka" (2013), "Układ zamknięty" (2013), "Bogowie" (2014), "Wołyń" (2016), "Cicha noc" (2017) czy "Najlepszy" (2017). Za zdjęcia do filmu "Boże ciało" Jana Komasy otrzymał Polską Nagrodę Filmową Orły 2020 oraz nagrodę Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych PSC (Polish Society of Cinematographers). 

O godz. 21.45 - "Lektury Jedynki" - będzie można wysłuchać pierwszego fragmentu powieści "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza w interpretacji Jana Englerta, a o godz. 23.50 - "Lektury przed północą" - wyemitujemy pierwszy odcinek "Mojej kuchnia pachnąca bazylią" Tessy Capponi-Borawskiej. Czyta Lidia Bogaczówna. 

PROGRAM 2 POLSKIEGO RADIA - poniedziałek, 30.03

godz. 15.00 "Zostań w domu - słuchaj Dwójki"

Sięgamy do klasyka współczesności" Marka Nowakowskiego i jego "Księcia Nocy".

godz. 16.00 "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Bartosz Panek

Gościem będzie autor książki "Małe grozy" Łukasz Staniszewski, który szkicuje literacki portret Warmii, jej duchów, strachów i demonów. W programie wspomnimy zmarłego wieloletniego korespondenta Polskiego Radia we Włoszech, Marka Lehnerta. Opowiemy też o książce Heleny Rubin "Czas odnaleziony", a także o akcji "Książka na telefon". Połączymy się z jej organizatorami i księgarniami, które biorą udział w tym przedsięwzięciu. Opowiemy również o propozycjach Dwójki w ramach akcji #zostanwdomu. Przybliżymy twórczość mieszkającego w Polsce japońskiego artysty Koji Kamoji.

godz. 19.15 "Książka do słuchania"

Wiktor Zborowski czyta premierowo "Boso, ale w ostrogach" Stanisława Grzesiuka. 

godz. 19.30 "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Joanna Grotkowska

Wysłuchamy retransmisji koncertu Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia "Amadeus" pod dyrekcją Anny Duczmal-Mróz. W programie: Georg Friedrich Haendel Koncert na harfę i orkiestrę B-dur op. 4 nr 6 HWV 294, Felix Mendelssohn Bartholdy Symfonia na smyczki nr 3 e-moll, Symfonia na smyczki nr 2 D-dur, Gioacchino Rossini Koncert na fagot i orkiestrę B-dur.

godz. 21.30 "Rozmowy po zmroku" - audycja Michała Nowaka

W audycji porozmawiamy z niemieckim filozofem i kulturoznawcą prof. Peterem Sloterdijkiem, 

godz. 23.00 "Nokturn" - prowadzi Ewa Szczecińska

Audycja specjalna, poświęcona postaci zmarłego w niedzielę Krzysztofa Pendereckiego. 

PROGRAM 3 POLSKIEGO RADIA - poniedziałek, 30.03

W godz. 15.05-19.00 na antenie popołudniowe pasmo "Zapraszamy do Trójki" (prowadzenie: Kuba Strzyczkowski). W programie m.in.: 

  • 18.20 – "Bardzo ważny projekt" – rozmowa z Magdaleną Rzeczkowską, wiceminister finansów, szefową Krajowej Administracji Skarbowej – ważne zmiany terminów dla podatników w tarczy antykryzysowej, jak w czasach epidemii pracują urzędy skarbowe i KAS.
  • 18:45 – "Reportaż w Trójce" – "Pamiętnik z czasów zarazy" Katarzyny Błaszczyk – przez dwa ostatnie tygodnie większość Polaków pozostawała zamknięta w domach. Co się w nich działo? W jaki sposób rodzice radzili sobie z pracą zdalną i dziećmi, które uczyły się w domach. Jakie mieli zmartwienia i jakie obawy?

W godz. 19.05-0.00 "Wieczór z Trójką w domu" (prowadzenie: Mariusz Cieślik)

Tematem przewodnim audycji są powieści w odcinkach, które piszą znani autorzy w czasie kwarantanny. Gośćmi będą pisarze: Wojciech Chmielarz, Łukasz Orbitowski i Grzegorz Kalinowski, którzy w czasie kwarantanny publikują codziennie  za darmo powieści kryminalne w odcinkach. 

Antoni Libera opowiada o zaś o swoich nowych przekładach sonetów Rilkego i Baudelaire, swojego autorstwa. Utwory czyta Andrzej Mastalerz, który również interpretuje fragment książki Wojciecha Chmielarza.

CZWÓRKA - POLSKIE RADIO - poniedziałek, 30.03

Czwórka na poniedziałek poleca plebiscyt "Nieprzeciętni" oraz powtórki do matury. 

Wieczorem w "Strefie Prywatnej" (20.00-21.30) zapraszamy do wysłuchania rozmowy z laureatem i finalistką Plebiscytu Nieprzeciętni organizowanego przez Czwórkę: Mateuszem Zarębą -laureatem z 2017 oraz Julią Święch, finalistką z 2019 roku. Co u nich słychać? Co robią dziś, gdy z powodu pandemii są w domu i co zdarzyło się w ich życiu od czasu Plebiscytu?


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak