Polskie Radio

"Zostań w domu". Polskie Radio proponuje w czwartek

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2020 18:14
W tym trudnym czasie, kiedy wszyscy zostajemy w domach, zapraszamy do słuchania Polskiego  Radia. Przedstawiamy, co przygotowaliśmy dla Państwa w czwartek. Zapraszamy!
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com

JEDYNKA

"Cztery Pory Roku" (9:00-12:00) kontynuują omawianie tematów związanych z funkcjonowaniem w czasie pandemii. Tym razem Roman Czejarek wraz z gościem audycji - Przemysławem Barbrichem ze Związku Banków Polskich przedstawią pakiet ​informacji o bankowości na odległość: aplikacje do płacenia bezdotykowego, jak korzystać z banku on-line, zwiększanie limitów transakcji zbliżeniowych bez podawania PIN-u etc.


jan paweł ii free 1200.jpg
Polskie Radio upamiętni 15. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II

Będzie też mowa o obowiązkach wspólnot mieszkaniowych i zarządców domów mających zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa ( ​zachowanie czystości i higieny w podlegających im obiektach  - czyszczenie poręczy, klamek, przycisków, wind, dbałość o wywóz śmieci i nadzór nad osiedlowymi placami zabaw, które powinny być zamknięte)

W cyklu porad psychologicznych o tym, jak rozmawiać o epidemii z najbliższymi, tak by nie wzbudzać niepotrzebnych emocji i niepokoju.

W audycji pojawi się także zapowiedź "czwórkowej" powtórki do matury z wybranych przedmiotów: 02.04. – Powtórka z Fizyki, 09.04. – Powtórka z języka niemieckiego, 16.04. – Powtórka z biologii, 23.04. – Powtórka z chemii, 30.04. – Powtórka z WOS-u.

Usłyszeć będzie można kolejny odcinek przygód Kapitana NEMO (codziennie od poniedziałku do piątku o godz. 10.35) czyli adaptację „20 000 mil podmorskiej  żeglugi” Juliusza Verne’a z 1974 roku w reżyserii Jerzego Markuszewskiego i dźwiękowej realizacji autorstwa Jerzego Jeżewskiego.

W obsadzie: Jan Matyjaszkewicz, Piotr Fronczewski, Igor Śmiałowski, Józef Nalberczak i Andrzej Szalawski. Powieści Verne`a to klasyka  literatury przygodowej nie tylko dla młodzieży, czytana przez wieki.

Co ciekawe, początkowo w powieści kapitan  Nemo był Polakiem, powstańcem styczniowym zesłanym na Syberię, który po powrocie pragnął pomścić śmierć rodziny, zatapiając statki rosyjskiej floty  handlowej.

Słuchowisko wg powieści Juliusza  Verne`a "20 000 mil podmorskiej żeglugi". To druga część trylogii, w której skład wchodzą jeszcze "Dzieci kapitana Granta" i"Tajemnicza wyspa".

Od poniedziałku o godzinie 14:40 w "Muzycznej Jedynce" pojawiło się dodatkowe pasmo w ramach "Lektur Jedynki". Przypominamy absolutny przebój z Archiwum Polskiego Radia  - "Lesia" Joanny Chmielewskiej w niezapomnianej interpretacji  Ireny Kwiatkowskiej.

O 21:10 w "Magazynie Bardzo Filmowym" kontynuujemy tworzenie wspólnie  ze słuchaczami LISTY FILMÓW DO OGLĄDANIA W DOMU. Zbieranie tytułów i złożenie listy będzie trwało dłuższy czas, ale zainteresowanie jest spore i już wyłania się bardzo ciekawa, zróżnicowana gatunkowo lista.

W audycji - 110 lat Akiry Kurosawy - "Cesarz japońskiego kina", człowiek, który wprowadził kino japońskie, a nawet można powiedzieć - azjatyckie do Europy i Stanów Zjednoczonych. 

Niekwestionowany mistrz, zdobywca Oscarów, uwielbiany przez Martina Scorsese i Stevena Spielberga znakomity interpretator dramatów Szekspira. - w 110. rocznicę  urodzin mistrza- przypominamy jego artystyczny życiorys i znaczenie.

W cyklu Jolanty Fajkowskiej "Już taki jestem" (21: 30-22:00) wyjątkowy gość - Vadim  Brodski, skrzypek, wirtuoz, showman. Potomek Adolfa Brodskiego, pierwszego wykonawcy Koncertu skrzypcowego Piotra Czajkowskiego.

Urodził się w Kijowie. Naukę  gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 6 lat, jako 11-latek wystąpił jako solista z Orkiestrą Symfoniczną Kijowskiej Filharmonii. Od 1985 mieszka w Rzymie. Zdobył pierwsze nagrody na wszystkich międzynarodowych konkursach skrzypcowych, w których uczestniczył: Wieniawski (Polska 1977), Paganini (Włochy 1984), Tibor Varga (Szwajcaria 1984). Gra na skrzypcach Gennaro Gagliano z 1747.

Jest jednym z nielicznych skrzypków, który grał na instrumencie Guarneri del Gesu, należącym do Niccolo Paganiniego. O  polskim obywatelstwie, o dźwiękach różnych skrzypiec, o fascynacji zespołem The Beatles, o sportowych sukcesach /tenis stołowy, łyżwy/, o zakazie wyjazdów z ZSRR, o ulubionych salach koncertowych, o włoskim mieszkaniu i powrotach do Polski, o dyrygentach i  frakach rozmawia Jolanta Fajkowska.

O 23:00 w "Muzycznych spotkaniach" Marcin Kusy przypomni koncertowy hit Jedynki czyli występ Alicji Majewskiej i Włodzimierza Korcza zarejestrowany w Studiu im. W. Szpilmanna 30 kwietnia 2019 roku.

W stałych pozycjach literackich na antenie Jedynki:

O 21:45 - fragmenty „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, czyta Jan Englert

W ramach "Lektur przed północą" - Tessa Capponi-Borawska  „Moja kuchnia pachnąca bazylią” w interpretacji Lidii Bogaczówny.

DWÓJKA 

07.00 – 10.00 – Poranek Dwójki – prowadzi Paweł Siwek

O tegorocznych obchodach 15. rocznicy śmierci papieża porozmawiamy o godz. 8.30. z Michałem Senkiem - dyrektorem Centrum Myśli Jana Pawła II.

W audycji będziemy też wspominać pisarza, publicystę, scenarzystę Marka Nowakowskiego. Sięgniemy do archiwum Polskiego Radia, gdzie zachowanych zostało wiele nagrań z pisarzem. 

Po godz. 8.00 prof. Wojciech Malajkat - rektor Akademii Teatralnej opowie o zdalnym nauczaniu w czasach pandemii.

A w dniu urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena spotkamy się z autorami książek dla najmłodszych czytelników.

11.00 – 11.10 – "To się czyta": Józef Czapski "Na nieludzkiej ziemi", czyta Adam Ferency;

12.45 – 13.00 – "Głosy z przeszłości": Krzysztof Penderecki – Kompozytor wspomina swoich profesorów: Artura Malawskiego i Stanisława Wiechowicza. Następnie opowiada  o swoich doświadczeniach w roli pedagoga - wspomina swoich najzdolniejszych studentów: Marka Stachowskiego i Stanisława Radwana. 

Przypomina też metodę nauki kompozycji polegającą na kopiowaniu starych mistrzów i roli natchnienia u kompozytora. Zdradza też własną metodę pracy.

13.00 – 15.00 – "Pora na życzenie" – prowadzi Andrzej Sułek w kontakcie ze Słuchaczami

15.00 – 15.15 – "Zostań w domu" – słuchaj Dwójki: Kwadrans bez muzyki: Marek Nowakowski „Książę Nocy", czyta Adam Ferency, odc. 8 (powtórzenie)

16.00 – 18.00 – "Wybieram Dwójkę" – prowadzi Bartosz Panek

Naszym gościem jest Julia Fiedorczuk, która opowiada o swojej nowej powieści - "Pod słońcem".

Przyglądamy się też akcji Muzeum Narodowego w Warszawie #niebawemwMNW, rozmawiamy o obrazie miasta, jaki wyłania się z prozy Marka Nowakowskiego (85. rocznica urodzin), przypominamy jeden z najważniejszych filmów w historii kina - "2001: Odyseję kosmiczną" i przedstawiamy Dwójkowe propozycje w ramach akcji #zostańwdomu.

17.30 – 18.00 – "O wszystkim z kulturą" – prowadzi Michał Szułdrzyński

Skala epidemii to efekt globalizacji. Czyżby był to dobry moment, by uciąć głowę hydrze, która sprawia, że bogaci się jeszcze bardziej bogacą, a biedni stają się jeszcze biedniejsi?

Problem w tym, że ani to do końca prawda, ani globalizacji nie da się łatwo powstrzymać. A na pewno nie staniemy się zamożniejsi, gdy ją znacząco wyhamujemy. Goście: prof. Bogdan Góralczyk – politolog z Centrum Europejskiego UW oraz Huber Salik  - dziennikarz ekonomiczny „Rzeczpospolitej”.

19.00 – 21.30 – "Filharmonia Dwójki" – Autor: Joanna Grotkowska

Misteria Paschalia 2019 (Kraków, Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej, 15.04.2019). Gaetano Veneziano Passio Domini Nostri Jesu Christi Secundum Johannem, wyk.: Dalma Krajnyak – alt, Luca Cervoni – tenor, Marco Bussi – bas, Chór Polskiego Radia w Krakowie, Cappella Neapolitana, dyr. Antonio Florio

XX Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena (Warszawa, Sala Koncertowa Filharmonii Narodowej, 23.03.2016). Gioacchino Rossini Stabat Mater, wyk.: Simona Šaturová – sopran, Lucia Duchoňová – mezzosopran, Corby Welch – tenor, Burak Bilgili – bas-baryton, Chór Polskiego Radia w Krakowie, Szymon Wyrzykowski – przygotowanie chóru, Górecki Chamber Choir, Włodzimierz Siedlik – przygotowanie chóru, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Rolf Beck – dyrygent.

19.30 – rozmowa z Marią Piotrowską-Bogalecką, dyr. art. Chóru PR w Krakowie

19.15 – 19.30 – "Książka do słuchania": Stanisław Grzesiuk „Boso, ale w ostrogach”, czyta Wiktor Zborowski, odc. 18

21.30 – 22.00 "Rozmowy po zmroku" – reportaż Moniki Kolet (powtórzenie z 2 kwietnia 2015 roku)

Wadowice. W tym małym miasteczku w południowej Polsce nad Skawą mieści się Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II. Placówka ta w nowoczesnym kształcie - nadanym jej przez architektów Barbarę i Jarosława Kłaputów - rozpoczęła swoją działalność 9 kwietnia 2014 roku. 

O Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II opowiadają córka przyjaciela Karola Wojtyły Zofia Siłkowska, architekt Jan Kłaput, dyrektor Muzeum ksiądz Dariusz Raś, przewodnik Maria Zadora i Halina Kwiatkowska.

TRÓJKA

W godzinach 22.00-23.00 zapraszamy na TEATRZYK ZIELONE OKO

Ireneusz Iredyński – Umberto Pesco - „Morderstwo w Hotelu Santa Caterina” – na podstawie „Ryba płynie za mordercą” - powtórka z 2015 r.

Adaptacja – Krzysztof Sielicki

Reżyseria – Marcin Hycnar

Reżyseria dźwięku – Andrzej Brzoska

Opracowanie muzyczne – Marian Szałkowski

Obsada:

Wojciech Malajkat  - Umberto Pesco

Katarzyna Dąbrowska – Maria

Grzegorz Małecki – Franco Gardenia

oraz:

Barbara Zielińska, Kamil Mrożek, Krzysztof Wakuliński, Jacek Mikołajczak, Przemysław Stippa, Oskar Hamerski, Sławomir Głazek, Filip Kosior, Tomasz Olejnik, Robert Jarociński i Marek Obertyn.

Ireneusz Iredyński napisał swoją powieść pod pseudonimem Umberto Pesco. Tak zresztą nazwał głównego bohatera książki – detektywa, którego brawurowo w naszym słuchowisku zagrał Wojciech Malajkat. W efekcie powstała rzecz radiowo bardzo atrakcyjna: wartka akcja, wiele postaci, strzelanina, szybkie samochody i szybki romans. Dodajmy, że akcja toczy się we Włoszech w latach 50. Klimat tamtego miejsca i czasu oddaje muzyka dobrana przez Mariana Szałkowskiego.

Przypominając „Morderstwo w Hotelu Santa Caterina”, słuchowisko zabawne i przywołujące barwne lata 50. we Włoszech, przyłączamy się do #TęsknięzatobąItalio. Popieramy też polskich autorów i ludzi teatru w czasie, kiedy teatry, jak wiele instytucji, musiały zamilknąć.

A poza tym jest to nasz prezent z okazji naszych 58. urodzin (istniejemy od 1.04.1962 roku).

Po emisji słuchowiska posłuchamy rozmowy z jego twórcami.

CZWÓRKA

Czwórka zaprasza nie tylko maturzystów do słuchania radiopowieści „Lalka” Bolesława Brusa o godz. 15.45. , a maturzystom proponuje w czwartek:

W audycji Stacja Kultura ok. godz. 11.40 Powtórka z historii sztuki: Ewelina Chwiejda  historyczka sztuki oraz autorka bloga "Matura z historii sztuki.pl" podpowie, jakie techniki zdobnicze trzeba znać do matury.  Przyjrzymy się m.in. mozaice i inkrustacji.

W audycji Stacja Nauka ( 12.00-13.00) Powtórka z fizyki: Bartłomiej Łukaszewski - internetowy korepetytor z fizyki i autor kanału  na Youtubie, na którym rozwiązuje zadania, odpowie na pytania: jak efektywnie uczyć się do egzaminu z fizyki? Czy warto postawić na pamięciową naukę wzorów i jak podejść do zadań? Sprawdzimy też najpopularniejsze maturalne błędy i spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, które typy zadań najczęściej pojawiają się na arkuszach.

Polecamy też muzyczną audycję o godz. 19.00 pt. "Dziewczyny grają", w której  tym razem Kasia Lins - jedna z najbardziej utalentowanych artystek młodego pokolenia -  oderwie się od prac końcowych nad nową płytą i zaprezentuje swoje ulubione utwory.

POLSKIE RADIO DZIECIOM

Ogłaszamy konkurs na urodzinową laurkę dla Polskiego Radia Dzieciom. Od 2 do 5 kwietnia dzieci mogą nadsyłać swoje prace na adres dzieci@polskieradio.pl

Wszystkie prace zostaną nagrodzone i umieszczone zostaną w specjalnie przygotowanej galerii na stronie i w mediach społecznościowych Polskiego Radia Dzieciom.

14:00 "Bajanie Kulfona i Moniki" - Dawno, dawno, temu, a może jeszcze dawniej, działy się różne historie. Jedne znane, inne mniej, jedne prawdziwe, inne zmyślone, ale w każdej z nich tkwi ziarnko prawdy, a oprócz tego są niezwykle ciekawe.

Legendarny Kulfoniasty Kulfon i Żaba Monika od poniedziałku do piątku zabierają dzieci w podróż w czasie i przybliżają wiele polskich podań i legend. W czwartek opowieść "Ondraszek i graf Prażma"

POLSKIE RADIO CHOPIN

Przemysław Psikuta w "Dużej Czarnej" (g. 9:00) zaprasza na muzyczne spotkanie z Ignacym Janem Paderewskim. Zaprezentuje dwa nagrania: słynnej Fantazji polskiej gis-moll op. 19 w interpretacji Reginy Smendzianki z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej pod batutą Stanisława Wisłockiego oraz do niedawna praktycznie nieznanej Suity G-dur. Suitę Paderewskiego wykona orkiestra w AUKSO prowadzona przez Marka Mosia.

O godzinie 20.00 proponujemy audycję specjalną w związku z przypadającą na dziś 15. rocznicą śmierci świętego Jana Pawła II. Klaudia Baranowska zaprezentuje wykonanie pełnej wersji Requiem polskiego, autorstwa zmarłego Krzysztofa Pendereckiego. 

#Zostańwdomu z Polskim Radiem!


Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU