Polskie Radio

"Zostań w domu". Co Polskie Radio proponuje w piątek?

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2020 18:26
- Dodatkowe pasmo teatralne, koncerty, ale i praktyczne informacje, jak udzielać  pomocy na drodze w czasach pandemii - to tylko niektóre audycje, które przygotowaliśmy dla naszych Słuchaczy w piątek. Interesujące rozmowy, dobra literatura i dużo muzyki - #zostańwdomu z Polskim Radiem!
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Viktoriia Hnatiuk

JEDYNKA

W "Czterech Porach Roku" (9:00-12:00) Sława Bieńczycka powraca do tematu dotyczącego większości Polaków, którzy pozostają teraz w domach, dbając w ten sposób o zdrowie swoje i innych. Jak przetrwać ten trudny czas i jak nie poddawać się frustracji?

Będziemy też mówić o prawach klientów nie tylko biur podróży, którzy z dużym wyprzedzeniem zarezerwowali wyjazdy na zbliżające się Święta Wielkanocne i majówkę. Czy mogą liczyć na anulowanie  rezerwacji, zwrot zaliczek i innych poniesionych już kosztów ?​

Usłyszeć będzie można kolejny odcinek przygód Kapitana Nemo (codziennie od poniedziałku do piątku o godz. 10.35), czyli adaptację „20 000 mil podmorskiej żeglugi” Juliusza Verne’a z 1974 roku w reżyserii Jerzego Markuszewskiego i dźwiękowej realizacji autorstwa Jerzego Jeżewskiego.

W obsadzie: Jan Matyjaszkiewicz, Piotr Fronczewski, Igor Śmiałowski, Józef Nalberczak i Andrzej Szalawski. Powieści Verne'a to klasyka literatury przygodowej nie tylko dla młodzieży, czytana od dziesięcioleci. 

Słuchowisko wg powieści Juliusza  Verne'a "20 000 mil podmorskiej żeglugi" to druga część trylogii, w której skład wchodzą jeszcze "Dzieci kapitana Granta" i "Tajemnicza wyspa".

W "Muzycznej Jedynce" (13:00-15:00) o niezwykłej współpracy artystów, których nie spodziewalibyśmy się usłyszeć w jednej piosence. Wykonawcy utworu pt. „Wszystko będzie dobrze” to: Golec uOrkiestra, Enej, Feel, Roksana Węgiel, Tulia, Halina Mlynkova, Natalia Kawalec i Wojciech Cugowski. Zaprasza Zbigniew Zegler.

Od poniedziałku o godzinie 14:40 w "Muzycznej Jedynce" pojawiło się dodatkowe pasmo w ramach Lektur Jedynki. Przypominamy absolutny przebój z Archiwum Polskiego Radia - "Lesia" Joanny Chmielewskiej w niezapomnianej interpretacji Ireny Kwiatkowskiej.

Do ramówki Jedynki powraca "Bezpieczna Jedynka" - teraz ze studia. W piątek o 17:00 ważny i ciekawy temat - POMOC DROGOWA W CZASACH PANDEMII. Program poprowadzą reporterzy - Ewa Chyra i Patryk Kuniszewicz.

Jeżeli zepsuje nam się dziś auto na drodze i wezwiemy pomoc drogową, to przyjedzie bez problemu? A co, gdy dojdzie do kolizji? Co w sytuacji, gdy potrzebujemy wizyty w warsztacie albo skończyły nam się badania techniczne? Czy pomimo stanu epidemii dalej załatwiamy sprawy tak, jak przed jego wprowadzeniem? Jakie są procedury i o jakich środkach bezpieczeństwa powinniśmy pamiętać?

Planowani goście, nagrani zdalnie:
- Jan Bondar, rzecznik GIS
- rzecznik Policji
- Ministerstwo Transportu
- Stowarzyszenie Polska Pomoc Drogowa
- rzecznik TU Warta​

Radiowa Jedynka od 3 kwietnia wprowadza specjalne dodatkowe pasmo teatralne w piątki po godzinie 21. Będzie ono wypełnione jednymi z najlepszych realizacji Teatru Polskiego Radia, dziełami najważniejszymi dla polskiej kultury.

W najbliższych tygodniach Program I przypomni słuchowiska zrealizowane w latach 2008-2009 dla tej anteny w ramach cyklu "Klasyka polskiego dramatu” oraz "Wielka klasyka" w systemie Dolby Pro Logic II.

Usłyszeć będzie można kolejno takie dzieła: "Tango" (3.04), "Crux Christi" (10.04), "Damy i Huzary" (17.04), "W małym dworku" (24.04), "Kordian" (1.05), "Anioł ognisty", (8.05), "Iwona księżniczka Burgunda" (15.05), "Wyzwolenie" (dwa wieczory 22.05 i 29.05) oraz "Kartoteka" (5.06).

W piątek o 21:00 obszerne fragmenty "Tanga" Sławomira Mrożka. Adaptacja i reżyseria Wojciech Markiewicz, realizacja dźwięku Andrzej Brzoska, muzyka Piotr Moss.

Występują: Barbara Krafftówna, Wiesław Michnikowski, Marcin Przybylski, Zdzisław Wardejn, Wojciech Wysocki oraz Aneta Teodorczuk. Spektakl zrealizowany w 2008 roku.

W stałych pozycjach literackich na antenie Jedynki:
O 21:45 - fragmenty „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, czyta Jan Englert.
(26 marca mija 125 lat od druku pierwszego odcinka).

W ramach "Lektur przed północą" - Tessa Capponi-Borawska "Moja kuchnia pachnąca bazylią" w interpretacji Lidii Bogaczówny.

DWÓJKA

07.00 – 10.00 – Poranek Dwójki – prowadzi Paweł Siwek

08.30 Gość – Kasia Idźkowska - zdobywczyni Grand Prix tegorocznego Międzynarodowego Jazz World Photo. Jej zdjęcie przedstawiające amerykańskiego kontrabasistę Russella Halla grającego na zatłoczonej nowojorskiej ulicy "pokonało" 350 innych obrazów przesłanych z 41 państw świata.

W portfolio artystki znajduje się imponująca kolekcja zdjęć światowych jazzmanów, artystka prowadzi też długoterminowy projekt "That's Jazz, Babe" wystawiany w renomowanych światowych galeriach, jej zdjęcia ilustrują wiele jazzowych albumów.

Życie dzieli między Anglię i Stany Zjednoczone. I to właśnie w Nowym Jorku wtopiła się z aparatem w artystyczny świat jazzu i skrystalizowała swój styl.

Poza tym opowiemy o dziełach Krzysztofa Pendereckiego komponowanych oraz wykorzystanych w polskich i zagranicznych filmach.

W "Jazzowej Rozmowie" Andrzej Zieliński porozmawia z Wojciechem Jachną – polskim trębaczem, który na początku kwietnia wyda swój najnowszy album "Elements"

11.00 – 11.10 – "To się czyta": Józef Czapski "Na nieludzkiej ziemi", czyta Adam Ferency.

12.45 – 13.00 – "Głosy z przeszłości": Krzysztof Penderecki – Kompozytor wspomina swoich profesorów: Artura Malawskiego i Stanisława Wiechowicza.

Następnie opowiada  o swoich doświadczeniach w roli pedagoga - wspomina swoich najzdolniejszych studentów: Marka Stachowskiego i Stanisława Radwana. Przypomina też metodę nauki kompozycji polegającą na kopiowaniu starych mistrzów i roli natchnienia u kompozytora. Zdradza też własną metodę pracy.

13.00 – 15.00 – "Pora na życzenie" – prowadzi Andrzej Sułek i zachęca do kontaktu i wyboru utworów do wspólnego słuchania i do rozmów o muzyce.

15.00 – 15.15 – "Zostań w domu" – słuchaj Dwójki: "Kwadrans bez muzyki": Marek Nowakowski "Książę Nocy", czyta Adam Ferency.

16.00 – 18.00 – "Wybieram Dwójkę" – prowadzi Bartosz Panek.

Gościem jest Robert Piaskowski - Społeczny Doradca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Współpracy z organizacjami międzynarodowymi w zakresie dziedzictwa kulturowego Krakowa, który opowiada o programie "Kultura odporna".

Poza tym informujemy o filmowych premierach streamingowych, przypominamy rozmowę z Terrym Gilliamem, prezentujemy książkę „Którędy do Yellowstone? Dzika podróż po parkach narodowych” Aleksandry i Daniela Mizielińskich, odwiedzamy ekspozycję „Wystaw się w CSW” i polecamy Dwójkowe propozycje przygotowane w ramach akcji #zostańwdomu.

19.00 – 21.30 – "Filharmonia Dwójki" – Autor: Joanna Grotkowska.

MUZYKA POLSKICH WYKONAWCÓW I ROZMOWA Z DYRYGENTEM

14. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena (Warszawa, Sala Koncertowa Filharmonii Narodowej, 29.03.2010). Robert Schumann Manfred op. 115, Ludwig van Beethoven Koncert fortepianowy C-dur op.15, Robert Schumann Symfonia Es-dur „Reńska” op. 97, wyk. Elisabeth Leonskaja – fortepian, Orkiestra Filharmonii Narodowej, dyr. Leopold Hager.

19.30 – rozmowa z maestro Andrzejem Boreyko.

19.15 – 19.30 – "Książka do słuchania": Stanisław Grzesiuk „Boso, ale w ostrogach”, czyta Wiktor Zborowski, odc. 18.

21.30 – 22.00 – "Rozmowy po zmroku"Twórczość Karola Wojtyły, aud. Wacława Holewińskiego.

Tom I "Dzieł literackich i teatralnych Karola Wojtyły. Juwenilia" zawiera krytyczne wydanie tekstów papieża przygotowane na podstawie rękopisów i maszynopisów. 

Tom ten według prof. Krzysztofa Dybciaka jest wyjątkowym dziennikiem literackim wyrażającym emocje i uczucia Jana Pawła II, który zawiera nie tylko teksty znane już szerokiemu gronu odbiorców, ale także utwory i listy dotąd niepublikowane.

Prawdziwą sensacją jest publikowany po raz pierwszy utwór, który rozpoczyna się od słów: "Ciągle jestem na tym samym brzegu". Zapisany ołówkiem na pożółkłych kartach został odnaleziony w Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie.

Goście: prof. Zofia Zarębianka, dr Anna Karoń-Ostrowska oraz prof. Krzysztof Dybciak

TRÓJKA

10.30 "Proza czytana w Trójce"  – „Akademia Pana Kleksa” Jana Brzechwy. Czyta Piotr Fronczewski

11.15 "Trójka poleca" - tym razem książka, która może zainteresować młodzież 

"Śmierć w lesie deszczowym" - o wyprawie antropologicznej do Papui-Nowej Gwinei w celu udokumentowania umierającego języka opowiada autor książki - Don Kulick. 

Autor niczym przewodnik oprowadza nas po wiosce, pokazując, jak to jest żyć w niedostępnej miejscowości, wyciętej niczym szczelina w samym środku tropikalnego lasu deszczowego.

Książka Kulicka to zarazem otwierające oczy spojrzenie na wpływ zachodniej kultury na najdalsze zakątki naszego globu, a także opowieść o tym, dlaczego ów antropolog zdał sobie w końcu sprawę, że czas pożegnać się z wioską i jej mieszkańcami.

Wciągająca, niezmiernie wnikliwa, a przy tym zabawna książka "Śmierć w lesie deszczowym" wprowadza czytelników w świat, który w obliczu potężnych zmian wciąż trwa, o krok od całkowitego zaniku. Recenzję przygotowuje Wioletta Myszkowska.

11:45  "Powieść w Trójce"  - Julia Fiedorczuk  „Pod słońcem”. Czytają Wiktoria Gorodeckaja i Bartosz Bielenia;

13.15  Słuchowisko Jacka Janczarskiego „Panie Sułku, kocham Pana” – Marta Lipińska i Krzysztof Kowalewski;

CZWÓRKA

Czwórka zaprasza na koncert w audycji "Będzie Głośno" po godz. 19. Będzie to powtórzenie koncertu Marty Zalewskiej - laureatki drugiego konkursu Czwórki "Wydaj płytę z Będzie Głośno".

Marta Zalewska to nagromadzenie talentu na jedną osobę, które mocno przekracza normę. Jest jednocześnie wokalistką, multinstrumentalistką z klasycznym wykształceniem i autorką tekstów.  Punktem zwrotnym w jej karierze był udział w konkursie debiutów podczas festiwalu w Opolu w 2016 roku.

Dostała także angaż do spektaklu Teatru Roma "Once" - polskiej premierze nagradzanego na całym świecie musicalu. Koncert, w którym będzie można uczestniczyć za pośrednictwem Czwórki z domów,  to zapis wydarzenia, które odbyło się 8.11.2019 w ramach akcji "Ekoiści".

Czwórka poleca również poranny rozruch z Kariną Terzoni w audycji "Rozbiegani" o godz. 9.00 wraz z trenerką Karoliną Erdman zaprezentują zestawy ćwiczeń relaksacyjnych, a w kolejne piątki kwietnia pokażą zestawy ćwiczeń oddechowych i ćwiczeń na proste plecy dla osób, które długo siedzą przy biurku lub na kanapie przed laptopem.

W audycji "4 Bieg" o godz. 16.00 polecamy spotkanie z Sergiuszem Wolakiem – trenerem personalnym gwiazd Bollywood, który opowie o tym, jak rozpoczęła się jego trenerska przygoda w Indiach i jak trenują tamtejsi celebryci.

O godz. 15.45, jak co dzień, zapraszamy do posłuchania kolejnego odcinka radiopowieści "Lalka" Bolesława Prusa w znakomitej obsadzie. Występują m.in. Krzysztof Gosztyła, Krzysztof Kolberger i Ignacy Gogolewski.

POLSKIE RADIO DZIECIOM

Ogłoszenie II edycji Konkursu Dziecięcych Talentów Polskiego Radia Dzieciom

W piątek 3 kwietnia, czyli podczas trzeciego dnia urodzin, ogłoszony zostanie II Konkurs Dziecięcych Talentów Polskiego Radia Dzieciom. To kolejna odsłona wydarzenia cieszącego się ogromną popularnością wśród dzieci, które uwielbiają śpiewać lub recytować wiersze.

Konkurs ma na celu odkrywanie i promocję słuchaczy, którzy marzą o nagraniu płyty i występie na prawdziwej scenie. Zeszłoroczny sukces wydarzenia udowodnił, że utalentowanych młodych twórców nie brakuje. W ubiegłym roku spośród blisko 700 zgłoszeń jury wybrało 28 laureatów, którzy wystąpili w uroczystym koncercie.

Gościem specjalnym gali była Natalia Kukulska, zasiadająca również w jury konkursu. Artystce na scenie towarzyszył kompozytor i gitarzysta jazzowy Marek Napiórkowski. ​

Więcej informacji oraz regulamin konkursu pod adresem: konkurstalentow.polskieradio.pl.

A w piątkowej "Strefie rodzica" (godz. 21:00-23:00) ważny temat - "Trudności szkolne dzieci". Nie każde dziecko, które ma trudności w nauce czytania i pisania może być nazwane dzieckiem dyslektycznym. Jakie są najczęstsze zaburzenia rozwoju psychicznego i czym - tak właściwie - są dysleksja, dysgrafia, dysortografia i dyskalkulia?

Gościem programu będzie dr Magdalena Skotnicka-Chaberek, psychoterapeutka i superwizorka psychoterapii poznawczo-behawioralnej.

POLSKIE RADIO CHOPIN


Dorobek fonograficzny Tatiany Szebanowej (1953-2011), zdobywczyni drugiej nagrody w Konkursie Chopinowskim z 1980 roku, jest imponujący. Rosyjska pianistka, która swoje życie zawodowe i prywatne związała z Polską, nagrywała dla bardzo prestiżowych wydawnictw na świecie.

Również archiwa Polskiego Radia kryją wiele skarbów: te najcenniejsze zaprezentuje Anna Skulska w najbliższej audycji "Laureaci nagród specjalnych Polskiego Radia" (godz. 9.00).

W programie Krzysztofa Dziuby usłyszymy trzy dzieła tego samego gatunku – Koncert fortepianowy e-moll Fryderyka Chopina, Koncert fortepianowy a-moll Ignacego Jana Paderewskiego i II Koncert fortepianowy b-moll Giuseppe Martucciego. Wszystkie trzy kompozycje w interpretacjach wzorcowych. Jakich? Słuchajcie Chopin live, godz. 15.00.


#Zostańwdomu z Polskim Radiem! Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU