Polskie Radio

Prezydent Lech Kaczyński: największą wartością jest ludzkie życie

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2020 05:55
- Rzeczą piękną jest odwaga w czynieniu dobra. I wy tacy właśnie jesteście. Dziękuję wam. I oby więcej ludzi, takich jak wy, jeszcze niedorosłych, ale i tych dorosłych, było takich jak wy - mówił prezydent Lech Kaczyński do dzieci, małych bohaterów, uhonorowanych w Pałacu Prezydenckim 25 stycznia 2010 roku.
Para prezydencka - Lech Kaczyński i Maria Kaczyńska - wręcza nagradza dzieci, które uratowały komuś życie. Gala dla małych bohaterów odbyła się w Pałacu Prezydenckim 25 stycznia 2010 roku
Para prezydencka - Lech Kaczyński i Maria Kaczyńska - wręcza nagradza dzieci, które uratowały komuś życie. Gala dla małych bohaterów odbyła się w Pałacu Prezydenckim 25 stycznia 2010 rokuFoto: Piotr Kowalczyk/East News

25 stycznia 2010 roku prezydent Lech Kaczyński wraz z Małżonką spotkali się z dziećmi - małymi bohaterami, które w niebezpiecznych sytuacjach wykazały się odwagą i uratowały życie m.in. swoim bliskim.

- Pamiętam dzień, w którym zginęła dziewczynka, ratując swoje rodzeństwo. To były, dosłownie, pierwsze dni mojej prezydentury – wspominał prezydent Lech Kaczyński. – Pamiętam, jaki to był straszny szok. Musimy o niej zawsze pamiętać, ale wam, moi drodzy, wam się udało – mówił prezydent do dzieci.

Posłuchaj i zobacz, jak wyglądała ta uroczystość:

Podobne słowa Lech Kaczyński skierował wcześniej do dorosłych.

- System wartości, w którym staramy się żyć, ma swoją hierarchię. I wartością bez wątpienia, najwyższą, bez której żadnej innej zrealizować się nie da, to wartość ludzkiego życia - mówił prezydent Lech Kaczyński 18 grudnia 2008 roku.

Tego dnia w Pałacu Prezydenckim profesor Zbigniew Religa odebrał z rąk prezydenta Lecha Kaczyńskiego Order Orła Białego oraz akt powołania na członka Kapituły Orderu Orła Białego.

Posłuchaj słów skierowanych do prof. Religi oraz zobacz i posłuchaj, z jakim wzruszeniem prof. Zbigniew Religa dziękował prezydentowi:

im

Zobacz więcej na temat: Lech Kaczyński Maria Kaczyńska