Polskie Radio

Klasyka literatury w mistrzowskich wykonaniach. Propozycje na sobotę

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2020 17:46
Polskie Radio prezentuje wybrane tytuły klasyki literatury w mistrzowskich wykonaniach legend polskiego teatru. W Wielką Sobotę posłuchać można fragmentów prozy czytanych m.in. przez Gustawa Holoubka, Grażynę Barszczewską i Janusza Zakrzeńskiego. Zapraszamy!
Literatura zostańwdomu
Literatura #zostańwdomuFoto: Polskie Radio

JEDYNKA

O 21:30 w ramach "Słuchowiska w radiowej Jedynce" Wacław Holewiński  „Strach  trawi sumienie powoli”.

Zbrodni Katyńskiej z 1940 roku i katastrofy smoleńskiej z roku 2010 nie da się w polskiej historii oddzielić. Bo choć zdarzenia te dzieli siedemdziesiąt lat, to przecież widać tu naturalną ciągłość, a pamięć o ofiarach obu tych zdarzeń będzie, bez wątpienia, trwała w Polakach przez następne pokolenia.

Od lat polscy twórcy mają problem, szukają metody zmierzenia się z tematem obu tych zdarzeń, które w naszej najnowszej historii odcisnęły straszliwe piętno, także poprzez propagandowe kłamstwa czasu PRL dotyczące Katynia i wciąż nie do końca wyjaśnione okoliczności katastrofy smoleńskiej.

Słuchowisko Wacława Holewińskiego jest kolejną próbą zmierzenia się z tymi zdarzeniami widzianymi z perspektywy ofiar i tych, dla których historia jest cząstką współczesności. Bo jak powiadał Józef Piłsudski „Kto nie szanuje swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości”.

Spektakl „Strach trawi sumienie powoli” zbudowany jest na trzech planach, z trzema parami bohaterów. Wiąże je komentarz dwójki żyjących bohaterów.

Ewa Bąkowska, rocznik 1962, bibliotekarka, działaczka Stowarzyszenia Ofiar Katynia i Janusz Krupski, rocznik 1951, jeden z najsłynniejszych opozycjonistów w PRL, w chwili katastrofy smoleńskiej kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, to ofiary katastrofy smoleńskiej z 2010 roku – w trakcie lotu do Smoleńska na uroczystości siedemdziesięciolecia Zbrodni Katyńskiej, odnoszą się, poprzez swoje doświadczenia, do tej zbrodni.

Ale także do własnego dorastania, rozumienia, że prawda, choć często z trudem, ale jednak zwycięża. Że zbrodnię można próbować ukryć, nie da się jednak zniszczyć pamięci. Pamięci dzieci, wnuków, pamięci zapisanej, jak by to górnolotnie nie zabrzmiało, w genach narodu.

Mieczysław Smorawiński (dziadek Ewy Bąkowskiej), najmłodszy generał w II RP – w chwili nominacji, 1 stycznia 1928 roku, miał 34 lata i Bronisław Bohaterewicz, prezes Związku Byłych Ochotników Armii Polskiej, w chwili zbrodni miał 70 lat, to ofiary Zbrodni Katyńskiej – dwaj generałowie, których zwłoki zidentyfikowano podczas ekshumacji w roku 1943 – ich dialog odbywa się w czasie podróży z Kozielska do Katynia, w ostatnich dniach i chwilach ich życia.

To rozmowa o Polsce, tej przed odzyskaniem niepodległości, o II Rzeczpospolitej, o wojnie. To także opis niepewności co do ich własnego losu.

Trzecia para bohaterów to autor słuchowiska, Wacław Holewiński, rocznik 1956 (opozycjonista w PRL-u, więzień polityczny) i jego mama, Lidia Holewińska, rocznik 1930, sybiraczka (wywieziona w roku 1940 z Baranowicz, spędziła w Kazachstanie sześć lat, wróciła do Polski w roku 1946), którzy przeglądając dostępne w internecie zdjęcia Ewy Bąkowskiej, komentują sprawę Zbrodni Katyńskiej, katastrofy smoleńskiej, ale także własne życie w PRL.

Reżyseria: Janusz Kukuła

Realizacja akustyczna: Agnieszka Szczepańczyk

Muzykę do spektaklu skomponował Piotr Salaber

Obsada: Anna Cieślak, Jarosław Gajewski,  Andrzej Mastalerz, Krzysztof Wakuliński, Grażyna Barszczewska,  Andrzej Ferenc.

O 23:50 "Lektury przed północą" - od 9 do 19 kwietnia – czyli od Wielkiego Czwartku i przez część oktawy Wielkiej Nocy Jedynka przypomina książkę Jana Pawła II „Dar i tajemnica” w interpretacji Gustawa Holoubka. Nagranie z 1996 roku.

DWÓJKA

15.00 – 17.00 – "Zostań w domu - słuchaj Dwójki": Cezary Harasimowicz „Las”, prod. 2002

Reżyseria Janusz Kukuła, realizacja akustyczna Andrzej Brzoska, opracowanie muzyczne Marian Szałkowski

Obsada: Krzysztof Gosztyła, Joanna Jędryka, Grzegorz Małecki, Tomasz Marzecki, Grażyna Barszczewska, Izabela Bukowska, Janusz Zakrzeński, Witold Pyrkosz i inni

W słuchowisku „Las” Cezary Harasimowicz ukazał tragizm polskiego oficera, więźnia obozu w Kozielsku. Powstało przejmujące słuchowisko o zbrodni katyńskiej, o losach jednej z ofiar „nieludzkiej ziemi”.

19.00 – 20.00 – "Wieczór ze słuchowiskiem": Feliks Netz „Odchodzimy”, prod. 2011

Reżyseria Jan Warenycia, realizacja akustyczna Maciej Kubera, opracowanie muzyczne Tomasz Obertyn

Obsada: Mariusz Benoit, Tomasz Borkowski, Halina Łabonarska, Joanna Sobieska

Opowieść człowieka, który 10 kwietnia 2010 roku miał lecieć do Smoleńska, ale odstąpił swoje miejsce koledze, który go o to bardzo prosił. Ma świadomość, że dostał życie po życiu.

CZWÓRKA

W "Kluczu kulturowym" o godz. 15.15 rozpoczynamy cykl „Poeci mają głos”, w którym co tydzień usłyszymy wiersze znalezione w Archiwum Polskiego Radia w interpretacji samych autorów.

Są to bezcenne nagrania z zarejestrowanymi głosami takich poetów jak Konstanty Ildefons Gałczyński, Kazimierz Wierzyński, Halina Poświatowska, Wisława Szymborska, Zbigniew Herbert.

Cykl zaczynamy 11 kwietnia o godz. 15.15 od „Wielkanocy Jana Sebastiana Bacha" w interpretacji samego autora, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.

O godz. 15.45 zapraszamy do wysłuchania 11. odcinka radiopowieści Bolesława Prusa „Lalka”, w adaptacji Anny Borkowskiej, w wykonaniu m.in. Stanisława Brudnego, Krzysztofa Gosztyły, Krzysztofa Kolbergera, Mirosławy Dubrawskiej, Izabelli Bukowskiej, Jacka Rozenka, w reżyserii Andrzeja Jarskiego.

POLSKIE RADIO DZIECIOM

18:30 "Słuchowisko w Polskim Radiu Dzieciom" - Do 27 czerwca emitujemy słuchowisko "Tramwaj zwany Eugeniuszem".

Opowiada o przygodach siedmioletniej Róży i jej taty, podróżujących codziennie rano do szkoły zaczarowanym tramwajem o imieniu Eugeniusz, wraz z jego nieodłącznym towarzyszem - Kasownikiem. Po drodze Róża poznaje różne, dziwne postaci i wraz z nimi poszukuje odpowiedzi na ciekawe, życiowe pytania.

19:00 - 21:00 "Wieczorne pogaduchy" - Kontynuacja przygód przyjaciół z Różanego Zakątka. W sobotę uroczystość zaślubin Skrzacinki Inuli i jej ukochanego księcia Aktarusa. Audycję tworzy Anna Wójcikiewicz.


Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU #zostańwdomu