Polskie Radio

Polskie Radio w 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2020 15:03
W poniedziałek, 18 maja przypada setna rocznica urodzin Karola Wojtyły. Decyzją polskiego parlamentu rok 2020 ogłoszono rokiem św. Jana Pawła II. W rocznicę urodzin Polskie Radio zaprasza m.in. do wysłuchania specjalnych audycji pełnych wspomnień z udziałem kard. Stanisława Dziwisza, abp. Wojciecha Polaka, papieskiego fotografa Adama Bujaka, przyjaciół ze szkoły, studentów, współpracowników Papieża Polaka oraz uczestników górskich i kajakowych wypraw.
Jan Paweł II
Jan Paweł II Foto: giulio napolitano/Shutterstock.com

W programie obchodów również niezwykłe widowisko muzyczne, transmisja kameralnego koncertu z Teatru Wielkiego Opery Narodowej, prezentacje książek, utworów i płyt, znakomite spektakle Teatru Polskiego Radia w gwiazdorskiej obsadzie, wyjątkowe reportaże przedstawiające historie wiernych i wpływ nauczania papieża na ich życie oraz relacje reporterów z miejsc bliskich Karolowi Wojtyle: Wadowic, Krakowa, Zakopanego i Niegowici.

. 

Radiowa Jedynka do 31 maja w „Lekturach przed północą” (godz. 23.50) zaprasza do wysłuchania pochodzących z Archiwum Polskiego Radia nagrań „Wstańcie, chodźmy” – publikacji autorstwa Ojca Świętego w interpretacji Krzysztofa Gosztyły. Z kolei do 16 maja w cyklu „Myśli na dzień dobry” (godz. 4.50) na antenie radiowej Jedynki emitowane są felietony o. Wacława Oszajcy SJ, inspirowane postacią św. Jana Pawła II.

Papież Polak podczas licznych podróży odwiedził wiele sanktuariów, jednak najbliższe więzy łączyły go z Jasną Górą, siedzibą Królowej Polski oraz z Kalwarią Zebrzydowską. W czwartek 14 maja Jolanta Fajkowska rozmawiała z Adamem Bujakiem, fotografem, który uwieczniał najważniejsze momenty życia Ojca Świętego przez blisko 40 lat! Autor albumu „Totus Tuus” pięknymi obrazami objaśnił sens dewizy, którą na drogę kapłańskiego życia wybrał św. Jan Paweł II. 

jpII_1200.jpg
Koncert "Santo Subito - Prorok Naszych Czasów"

W piątek 15 maja o godz. 23.30 Sylwia Sułkowska w audycji „Ślady na piasku”, przybliżyła słuchaczom radiowej Jedynki historię rodziny i rodziców papieża Polaka. Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że duchowa postawa przyszłego papieża i świętego uformowała się w rodzinie, dzięki wierze rodziców. Mogliby i oni stać się przykładem dla współczesnych rodzin i patronami naszych rodzin. W czasie audycji, dziennikarka wraz ze słuchaczami odbyła radiową  wizytę w Wadowicach oraz na rozmowę z autorką książki o rodzicach Jana Pawła II i osób, które są zaangażowane w proces beatyfikacyjny rodziców Ojca Świętego. 

16 maja Sława Bieńczycka tuż po godz. 9.00 zabrała słuchaczy w podróż po „Jedynych takich miejscach” Jana Pawła II. Reporterzy Programu 1 Polskiego Radia odwiedzili m.in. Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach, parafię w Niegowici, w której ks. Karol Wojtyła pełnił pierwszą posługę, ukochane przez papieża Tatry, Okno Papieskie i Kościół Św. Floriana w Krakowie, czyli miejsce spotkań z młodzieżą oraz Wigry i ulubione trasy kajakowe Karola Wojtyły.  

W niedzielnej „Familijnej Jedynce” (godz. 6.00-9.00) Mariola Orłowska i Przemysław Goławski opowiedzieli m.in., o świętowaniu jubileuszu Karola Wojtyły w Warszawie, Krakowie i na antenie radiowej Jedynki. W ramach cyklu „Dar i tajemnica”, dziennikarze podróżowali do czasu i miejsca urodzin św. Jana Pawła II. Do archiwalnych wspomnień kolegów i współczesnych opowieści mieszkańców Wadowic. O doświadczeniu wojny i życiowych wyborach, które doprowadziły do kapłańskich narodzin Karola Wojtyły opowie prof. Jan Sochoń. W ostatniej godzinie audycji, tuż przed uroczystą mszą jubileuszową z Bazyliki w Wadowicach, prowadzący porozmawiali  z abp. Markiem Jędraszewskim, który jako metropolita krakowski poprowadzi uroczystą Eucharystię.  

O godz. 9.00 radiowa Jedynka zaprosiła na transmisję mszy św. z Bazyliki Św. Krzyża w Warszawie, którą z okazji nadchodzącej 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II odprawi kard. Kazimierz Nycz.

Przez cały poniedziałek 18 maja w muzycznej oprawie radiowej Jedynki zabrzmią utwory z tekstami Karola Wojtyły. Tego samego dnia po godz. 18.00 nadane zostanie wyjątkowe, multimedialne widowisko muzyczne. Przez cały poniedziałek 18 maja w muzycznej oprawie radiowej Jedynki zabrzmią utwory z tekstami Karola Wojtyły. Tego samego dnia po godz. 18.00 nadane zostanie wyjątkowe, multimedialne widowisko muzyczne „Santo Subito – Prorok Naszych Czasów”. Koncert upamiętniający setną rocznicę urodzin wielkiego Polaka będzie nawiązywać do wartości głoszonych przez Ojca Świętego i jednocześnie stanie się okazją do rozważań na temat duchowych owoców posługi następcy św. Piotra. Udział w koncercie wzięli m.in. Stanisława Celińska, Krystyna Prońko, Roksana Węgiel, Krzysztof Cugowski, Mietek Szcześniak, Kamil Bednarek, Golec uOrkiestra, Sebastian Karpiel-Bułecka i Dagadana.  

JPII_1200_Konklawe_PAP.jpg
Lektury Jedynki. "Wstańcie, chodźmy" Jana Pawła II

W 100-lecie rocznicy urodzin Jana Pawła II Katarzyna Jankowska w audycji „Po drugiej stronie lustra” (godz. 23.00) przypomni nauczanie Ojca Świętego, w szczególności dziedzictwo myśli i czynu, by pokazać aktualność oraz wpływ pontyfikatu Papieża Polaka na współczesne życie chrześcijan. Dziennikarka wraz z Prymasem Polski, abp. Wojciechem Polakiem, dr. nauk teologicznych przywoła m.in. szczególną misję, którą była ewangelizacja świata realizowana poprzez liczne podróże i przesłanie do młodych ludzi, jak również duchowe dziedzictwo wiary i szeroką dokumentację stanowiącą świadectwo głoszenia wolności i poszanowania godności każdego człowieka. 

Z 18 na 19 maja w „Nocy z reportażem” (00.00-03.00) zaprezentowane zostanie słuchowisko „On żyje” Doroty Bonieckiej-Górny. – Gdy wchodził na spotkanie z młodzieżą akademicką w Warszawie podczas pierwszej pielgrzymki do Polski, Jan Paweł II usłyszał płacz pewnej kobiety. Podszedł do niej, żeby ją pobłogosławić. Była to pani Iwona, która była w pierwszej pomocy medycznej. Od tamtej pory zawsze czuła obecność św. Jana Pawła II w swoim życiu – mówi autorka słuchowiska. – Nawet dziś, gdy od jego śmierci minęło już 13 lat, ona nadal uważa, że „On żyje". Takich przykładów jest wiele. W reportażu o tym, jakich zmian w życiu pani Iwony i innych ludzi dokonał św. Jan Paweł II i o tym, jak dziś na nich oddziałuje – dodaje.

Kolejny reportaż autorstwa Doroty Boniecka-Górny, pt. Twoja zguba w Rzymie”, wyemitowany zostanie we wtorek 19 maja o godz. 21.14. Polsko, twoja zguba w Rzymie – to słowa Juliusza Słowackiego, które święty Jan Paweł II przytoczył na krakowskich Błoniach w 1987 roku, podczas trzeciej pielgrzymki do Polski. Życiowa droga Karola Wojtyły była ciernista – mając 9 lat stracił ukochaną matkę, gdy miał 12 lat brata, a w wieku 21 lat ojca. Pracował w kamieniołomach, jednak nigdy jednak nie tracił ducha. W 1942 roku wstąpił do seminarium, a święcenia kapłańskie otrzymał 1 listopada 1946 roku. 16 października 1978 został wybrany na papieża. O życiu świętego Jana Pawła II opowiedzą: Eugeniusz Mróz, kolega ze szkoły, Danuta Michałowska i Tadeusz Kwiatkowski, znajomi ze studiów, ks. Mieczysław Maliński, publicysta Paweł Zuchniewicz oraz jego studenci, uczestnicy wypraw i wierni, którzy spotkali na swojej drodze Jana Pawła II.

. 

W poniedziałek 18 maja, w dniu setnej rocznicy urodzin Ojca Świętego, gośćmi Pawła Siwka w „Poranku Dwójki” (godz. 7.00-10.00) będą: ks. Sławomir Oder – postulator procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II, obecnie postulator procesów kanonizacyjnych Emilii i Karola Wojtyłów oraz aktor Józef Pawłowski, wcielający się w młodego Karola Wojtyłę w spektaklu „Powołanie”, którego premierę zaplanowano na 18 maja br. Ponadto w audycji dziennikarze radiowej Dwójki odwiedzą też m.in. pierwszą parafię Karola Wojtyły w Niegowici. 

Magdalena Łoś w „Kanonie Dwójki” (godz. 10.00-13.00) przedstawi specjalny wybór dzieł nawiązujących do rocznicy: G.P. da Palestrina Missa Papae Marceli (fragmenty) i Motety dla papieskiej kaplicy, w wykonaniu The Tallis Scholars pod dyrekcją Petera Phillipsa; Maria Szymanowska Fantasie F-dur, w wykonaniu Katarzyny Drogosz – fortepian. Ponadto Próg nadziei. W hołdzie Janowi Pawłowi II – utwory dedykowane Papieżowi – wykona też Chór Polskiego Radia pod dyrekcją Włodzimierza Siedlika. 

O godz. 12.45 rozpoczną się „Zapiski ze współczesności”, czyli cykl 5 audycji Anny Lisieckiej w 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II. W każdym odcinku od poniedziałku do piątku Dwójka zaprosi do wysłuchania wspomnień związanych z Ojcem Świętym opowiedzianych przez: Teresę Malecką, Adama Bujaka, prof. Jerzego Gałkowskiego, abp. Stanisława Dziwisza i Wandę Półtawską. 

W cyklu „Zostań w domu – słuchaj Dwójki” (godz. 18.00 – 19.00) zaprezentowane zostanie słuchowisko Karola Wojtyły „Brat naszego Boga” w adaptacji i reżyserii Henryka Rozena, realizacji Andrzeja Brzoski i opracowaniu muzycznym Tomasza Benna. Wojtyła poświęcił 5 lat na napisanie dramatu zainspirowanego postacią Adama Chmielowskiego  malarza, teoretyka sztuki, wreszcie zakonnika, który przyjął imię „Albert”. W spektaklu Teatru Polskiego Radia występują: Grzegorz Damięcki, Mariusz Benoit, Adam Ferency, Marcin Troński, Cezary Nowak, Jacek Różański, Elżbieta Kijowska, Anita Steciuk, Arkadiusz Bazak, Ewa Kania, Łucja Rećko, Olga Miłaszewska, Jan Kulczycki, Jan Jurewicz, Piotr Makarski i Robert Jarociński. 

O godz. 19.30 radiowa Dwójka zaprasza na transmisję audio i wideo specjalnego, kameralnego koncertu z Teatru Wielkiego Opery Narodowej z udziałem Szymona Nehringa – fortepian i Jana Englerta – recytacje. W programie wydarzenia "Nokturny" Fryderyka Chopina i poezja m.in. Cypriana Kamila Norwida. 

Ponadto Iwona Smolka w specjalnym wydaniu audycji „Przypadki słowa” (poniedziałek-piątek, godz. 22.55) przypomni poemat „Tryptyk rzymski” autorstwa Jana Pawła II. 

. 

W niedzielę 17 maja w audycji „Dzień z Trójką w domu” (godz. 15.00-19.00)  powróciliśmy do wspomnień audiencji u Jana Pawła II ze stycznia 2004 roku, o wyjątkowym spotkaniu i występie polskich tancerzy break dance przed Papieżem.

Tego samego dnia o godz. 20.05, w przededniu 100. rocznicy urodzin Ojca Świętego, Program 3 zaprasza słuchaczy na emisję archiwalnego słuchowiska Karola Wojtyły „Przed sklepem jubilera”, którego premiera odbyła się w sierpniu 1982 roku. W spektaklu Teatru Polskiego Radia udział wzięli: Zbigniew Zapasiewicz, Joanna Szczepkowska, Halina Mikołajska, Marta Lipińska, Marek Kondrat, Mirosław Konarowski, i Piotr Fronczewski. Autor tekstu: Andrzej Jawień, reżyseria i adaptacja: Zdzisław Dąbrowski. 

płyta JPII.jpg
Wyjątkowe wydawnictwo Polskiego Radia

Pod hasłem „Uczyń z życia arcydzieło” (parafraza fragmentu „Listu do artystów” Jana Pawła II z 1999 roku) i w ramach akcji #zostanwdomuzJP2, Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie przygotowało wiele wyjątkowych, dostępnych w Internecie wydarzeń, projektów kulturalnych, edukacyjnych i naukowych, które przybliżają bogaty dorobek papieża i pokazują aktualność jego nauczania wobec wyzwań współczesności. W dniu rocznicy ruszy także portal „JP2online” – pierwsza na świecie, kompleksowa baza wiedzy o papieżu i jego dziedzictwie. 18 maja tuż po północy, o bieżących i planowanych projektach w audycji „Zaproszenie do Centrum Myśli Jana Pawła II" słuchaczom Trójki opowie Elżbieta Korczyńska.  

18 maja po serwisach radiowej Trójki w godz. 7.00-18.00, wyemitowany zostanie specjalny cykl fragmentów homilii Papieża z płyty „Jan Paweł II. Byłem z Wami”, które kreślą obraz nauczania Ojca Świętego Polaków tego, czym jest Ojczyzna, patriotyzm i rodzina. W ciągu dnia na antenie Programu 3 Polskiego Radia zabrzmią też archiwalne wypowiedzi, anegdoty i mało znane fakty z życia Ojca Świętego, opowiedziane przez: prof. Stefana Swieżawskiego, jego żonę Marię, Ryszarda Rzepeckiego, fotoreportera dokumentującego życie Kościoła, fotografa prymasa Stefana Wyszyńskiego, prymasa Józefa Glempa i dokumentalistę pielgrzymek Jana Pawła II.

18 maja po serwisach radiowej Trójki w godz. 7.00-18.00, wyemitowany zostanie specjalny cykl fragmentów homilii Papieża z płyty „Jan Paweł II. Byłem z Wami”. W ciągu dnia na antenie Programu 3 Polskiego Radia zabrzmią też archiwalne wypowiedzi, anegdoty i mało znane fakty z życia Ojca Świętego, opowiedziane przez: prof. Stefana Swieżawskiego, jego żonę Marię, Ryszarda Rzepeckiego, fotoreportera dokumentującego życie Kościoła, fotografa prymasa Stefana Wyszyńskiego, prymasa Józefa Glempa i dokumentalistę pielgrzymek Jana Pawła II. 

W poniedziałkowej audycji „Zapraszamy do Trójki” (godz. 6.00-10.00) Marcin Łukawski zabierze słuchaczy na wirtualny spacer do Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach. Gośćmi audycji będą m.in. Wanda Półtawska, przyjaciółka Jana Pawła II i dr Milena Kindziuk, adiunkt w Instytucie Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, medioznawczyni, publicystka, autorka monografii o rodzicach Papieża „Emilia i Karol Wojtyłowie. Rodzice św. Jana Pawła II”. 

W paśmie „Dzień z Trójką w domu” (godz. 10.00-15.00) Agnieszka Furtak-Bilnik zaprosi do wysłuchania fragmentów rozmów z abp. Mieczysławem Mokrzyckim, osobistym sekretarzem papieża w ostatnim czasie jego pontyfikatu, z o. Maciejem Ziębą o dziedzictwie Jana Pawła II dla Polski i świata oraz z ks. Mietkiem Puzewiczem, twórcą żywych pomników papieskich, wyjątkowej inicjatywy dla potrzebujących. 

Z kolei Kuba Strzyczkowski w audycji „Zapraszamy do Trójki” (godz. 15.00-19.00) zaprezentuje rozmowę m.in. z bratem Marianem Markiewiczem, który odwoził Karola Wojtyłę na konklawe i był jego kierowcą podczas pobytów w Rzymie. Reporterzy Trójki wybiorą się na spacer śladami Jana Pawła II po Małopolsce, odwiedzając: Kalwarię Zebrzydowską, Wadowice, Nowy Sącz, Niegowić oraz parafię św. Floriana w Krakowie. Zabiorą też słuchaczy na interaktywną wycieczkę do Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. O Karolu Wojtyle opowiedzą jego wychowankowie z czasów, gdy był duszpasterzem akademickiego „Środowiska”, prof. Andrzej Zieliński, który jeździł z Karolem Wojtyłą na wyprawy kajakowe i Adam Bujak, papieski fotograf. 

O godz. 18:45 Trójka wyemituje reportaż „Niezastąpiony” Doroty Bonieckiej-Górny, w którym autorka zaprezentuje m.in. inicjatywę Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie. To tam powstał specjalnie skomponowany przez nieżyjącego już Romualda Lipkę do słów Marka Dudkiewicza hymn „Nie zastąpi Ciebie nikt”. Instytut zachęca wszystkich internautów do własnego zaśpiewania tego utworu w hołdzie świętemu Janowi Pawłowi II. W reportażu nie zabraknie też wspomnień kolegów Karola Wojtyły: Eugeniusza Mroza i ks. Stanisława Olszówki. 

W „Wieczorze z Trójką w domu” (godz. 19.00-22.00) Mariusz Cieślik przedstawi fragmenty poematów Karola Wojtyły z albumu Polskiego Radia „Byłem z Wami” i książki Mileny Kindziuk o rodzicach Jana Pawła II. Ponadto zaprezentowany zostanie zapis rozmowy papieża Franciszka z włoskim ks. Luigim Maria Epicoco – który niebawem ukaże się w formie publikacji pt. „Święty Jan Paweł II Wielki”, wydanej z okazji 100-lecia urodzin papieża Polaka. Dziennikarz zaprosi też słuchaczy do wysłuchania „Tryptyku rzymskiego”w nowej aranżacji i interpretacji przygotowanej przez Włodka Pawlika i Artura Żmijewskiego. 

W „Scenie Teatralnej Trójki” o godz. 22.00 premiera biograficznego słuchowiska o Janie Pawle II autorstwa Tomasz Mana z udziałem Andrzeja Chyry i Mariusza Bonaszewskiego. 

O godz. 23.00 radiowa Trójka zaprasza do wysłuchania „Tryptyku rzymskiego” – specjalnego albumu Stanisława Soyki nagranego specjalnie z okazji setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II. Płyta zawiera kompozycje muzyczne artysty do słów „Tryptyku Rzymskiego” napisanego przez Jana Pawła II. Pierwsza część „Strumień”, to piękna refleksja nad upływem czasu, w której wielki Papież daje świadectwo swojej pokory, niewinności, zdziwienia, zachwytu i zdumienia. Z kolei druga, czyli „Medytacja nad Księgą Rodzaju u wejścia do Kaplicy Sykstyńskiej”, to refleksja nad poszukiwaniem początku i końca za pośrednictwem dzieła Michała Anioła. Ostatnia, trzecia część, przedstawia historię Abrahama, jego syna, posłuszeństwa, wiary, miłości i przymierza jakie zawarł z nim Bóg. 

. 

16 maja w audycji "Zaklinacze Czasu" o godz. 20.05 prowadząca Anna Hardej rozmawiała z Mileną Kindziuk, autorką książki „Emilia i Karol Wojtyłowie. Rodzice św. Jana Pawła II”. Właśnie rozpoczął się ich proces beatyfikacyjny. 

„To w rodzinie Papież uczył się kochać i rozumieć świat. Zdobywał wiedzę i wiarę, uczył się patriotyzmu i miłości do ludzi” – pisze w książce autorka. Z Milena Kindziuk porozmawiamy o domu rodzinnym Papieża Polaka na dwa dni przed setną rocznicą jego urodzin. Wydawcą audycji jest Justyna Majchrzak.

Od 15 do 18 maja na stronie radiowej Czwórki dostępny jest quiz związany z 100.rocznicą urodzin Jana Pawła 2. Rozwiązanie konkursu nastąpi 18 maja w specjalnym wydaniu audycji „Strefa Prywatna” (godz. 20.00-21.30) w całości poświęconemu Janowi Pawłowi II. Weronika Puszkar porozmawia z Mariolą Ciesielską, która z okazji tej wyjątkowej daty realizuje projekt „100 kaw ze św. Janem Pawłem II”. To cykl, w ramach którego pomysłodawczyni akcji, chce przeprowadzić 100 rozmów o nauczaniu Papieża i jego wpływie na życie konkretnych osób. Uczestnicy projektu to często osoby, które urodziły się już pod koniec życia Jana Pawła II. Autorka pyta m.in. o to, co myślą o nauczaniu Papieża, czy jego słowa są dla nich dzisiaj aktualne i skąd czerpią wiedzę o Janie Pawle II? Gośćmi audycji będą też m.in. organizatorzy XXIV Spotkania Młodych Lednica 2000, zaplanowane na 6 czerwca br. W tym nietypowym roku w zupełnie nowej formie jako „Lednica w domu”,a uczestnicy połączą się poprzez transmisję online, podczas której będą się modlić, śpiewać i wsłuchiwać w Słowo Boże w swoich domach – wszystko pod hasłem „Cały Twój”. 

Również w poniedziałek 18 maja, o godz. 21.15, słuchacze Czwórki dowiedzą się jakie przedmioty możemy znaleźć w domu rodzinnym Ojca Świętego, czy Lolek podczas lekcji w gimnazjum męskim im. Marcina Wadowity w Wadowicach był pilnym uczniem i w jaki sposób Wadowiczanie wspominają pamiętny dzień wybrania Karola Wojtyły na papieża? W reportażu Agnieszki Szwajgier pt. „Zaczęło się w Wadowicach” Karola Wojtyłę wspominać będą m.in. Maria Zadora, Janina Turek, ks. prof. Ignacy Bokwa, ks. Jakub Gill oraz ks. Jacek Pietruszka. 

"Był naszym wzorem" to historia rodziny Wandy i Andrzeja Urmańskich oraz ich synów, na których Jan Paweł II miał ogromny wpływ. Był dla nich wzorem i jeszcze jako młodzi studenci KUL uczestniczyli w pielgrzymkach Ojca Świętego, a później jeździli na nie wraz z synami. Teraz jeden z nich, Stanisław, jest księdzem. Drugi ma kilkoro dzieci. Pod wpływem nauki Papieża, jako rodzina zastępcza, razem z małżonką, zdecydował się zaopiekować chłopcem z niepełnosprawnością. Emisja reportażu Joanny Bogusławskiej we wtorek 19 maja również o godz. 21.15.  

. 

W  niedzielę 17 maja o godz. 9.00 Polskiego Radio Dzieciom zaprosili do wysłuchania specjalnej audycji pt. „Niebieska Szkatułka, czyli niedzielny magazyn poświęcony”. Dziennikarze opowiedzieli m.in. w jaki sposób Kościół świętuje ten wielki moment. Najmłodsi słuchacze dowiedzieli się też jak każdy z nas może celebrować wyjątkowy czas rocznicy narodzin Ojca Świętego. 

364x540-JPII-V3.jpg
Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski

. 

Portal PolskieRadio.pl zaprasza do odwiedzenia serwisu specjalnego, przygotowanego z okazji rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Papieża, stanowiący multimedialną podróż po historii pontyfikatu św. Jana Pawła. Ponadto pierwszej pielgrzymce do ojczyzny poświęcony został osobny serwis pełen zdjęć, historii i wspomnień, których kolejne elementy składają się w kalendarium najważniejszych momentów upamiętniających to szczególne wydarzenie.

Użytkownicy portalu korzystając z serwisów Polskiego Radia dostrzegą też przygotowane specjalnie z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II cztery animacje dźwiękowe prezentujące: wybór Karola Wojtyły na Papieża, pierwszą pielgrzymkę, podczas których padły słynne słowa: Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi, reakcję Jana Pawła II na wprowadzenie stanu wojennego oraz komunikat Watykanu o śmierci Ojca Świętego.

W piątek 15 maja na portalu Polskiego Radia opublikowana została również rozmowa z Pawłem Skibińskim na temat Kościoła w Polsce w latach, w których wkraczał do niego Jan Paweł II. W rozmowie m.in. o nauczaniu Ojca Świętego, przenikaniu się życia Papieża Polaka i wydarzeń z historii Kościoła i kraju oraz wspomnienia pierwszych powojennych lat aż do Soboru Watykańskiego II. 

mat. prasowe