Polskie Radio

"Strefa rodzica" i "Nokturn". Poniedziałek w Polskim Radiu

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2020 14:03
Co to jest Polskie Archiwum Filmów Domowych? Czy są zawody dające gwarancję znalezienia pewnej pracy, a także powtórki do matury. Słuchaj Polskiego Radia!  
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/flockine
logo 

JEDYNKA

9.00-12.00 - W "Czterech Porach Roku" Daniel Wydrych zapyta jak na nowych zasadach spotykać się z rodziną? W maseczkach na rodzinnych spotkaniach? Przywitanie łokciem? Całowanie wnuków? Czy nareszcie jest argument, by uniknąć niechcianych przytulań?

Felieton o Sylwestrze Chęcińskim. 90-lecie urodzin Sylwestra Chęcińskiego ("Sami swoi", "Nie ma mocnych" i  "Kochaj albo rzuć", "Wielki Szu", "Rozmowy kontrolowane" ). Jego wypowiedzi i fragmenty filmów.

W Dolnośląskiej Szkole Wyższej przeprowadzono badanie, które pokazało, że dorośli źle znoszą sytuację pandemii, że 1/3 balansuje na granicy depresji lub też ją przekroczyła, w badaniu wzięło udział ponad 100 nastolatków, aż 44% ma objawy depresyjne, czyli spełnia kryteria łagodnego epizodu depresji. Jeszcze w 2018 r. podawano, że taki stan dotyka 20% młodzieży, wyniki są więc niepokojące. Gościem audycji będzie dr Beata Rajba, autorka badania.

23.00-24.00 - "Wieczór z historią" Lecha Makowieckiego a w nim piosenki ze słowem Polska. Wśród wykonawców: Jacek Kowalski, Andrzej Kołakowski, Norbert Smoła Smoliński, Horytnica, Paweł Orkisz, Soul Sanok, Basti, Marek Grechuta.​

logo

DWÓJKA

07.00-10.00 – Poranek Dwójki – prowadzi Paweł Siwek

08.30 - Gość: Adam Wesołowski – Dyrektor Filharmonii Śląskiej

Miała być wielka gala jubileuszowa. Pandemia pokrzyżowała plany. Filharmonia Śląska im. Henryka Góreckiego postanowiła jednak świętować jubileusz 75-lecia. W przestrzeni wirtualnej, ale będą to, jak zapowiadają organizatorzy, huczne obchody trwające prawie cały dzień. W specjalnym studiu jubileuszowym zagoszczą wielkie gwiazdy, które poprowadzą widzów przez różne aspekty życia muzycznego.

O szczegółach, w przeddzień jubileuszu porozmawiamy z dyrektorem Filharmonii Śląskiej - Adamem Wesołowskim. Spotkanie będzie też okazją do opowiedzenia o trwającym półtora miesiąca projekcie #zostań w domu i twórz, w wyniku którego powstał - z udziałem wybitnych kompozytorów i internautów - wyjątkowy utwór.

09.30 – Gość: Dorota Landowska – aktorka, prezes Fundacji im. Darii Trafankowskiej.

W ostatnich miesiącach problemem, który dotknął środowisko artystyczne jest - związany z ograniczeniami wywołanymi pandemią - niemal całkowity brak dochodów. Są też artyści, którzy potrzebują wsparcia w ratowaniu życia i zdrowia, a tym zajmuje się Fundacja im. Darii Trafankowskiej. Swoją pomoc kieruje do aktorów i ludzi związanych ze sceną. Od niemal 13 lat organizuje zbiórki, charytatywne koncerty i podejmuje akcje, których celem nie jest wyłącznie pomoc finansowa, ale też stworzenie banku wiadomości dotyczących leczenia.

Zaprosimy również do obejrzenia - w przestrzeni wirtualnej - spektaklu przygotowanego przez Teatr Polski im. A. Szyfmana - "Szkoła żon". ​Przedstawienie w reżyserii Jacquesa Lassalle’a z Andrzejem Sewerynem, Anną Cieślak, Olgierdem Łukaszewiczem to współczesne odczytanie komedii Moliera, w którym reżyser z wielką satysfakcją przełożył niuanse francuskiej literatury na polską wrażliwość.

Oddamy też głos Stefanowi Laudynowi. Dyrektor Warszawskiego Festiwalu Filmowego zdradził już pierwsze szczegóły dotyczące jesiennego święta kinomanów.

09.50-09.55 – Wiersz na dzień dobry, audycja Doroty Gacek

W 80 rocznicę śmierci rosyjskiego noblisty – Josifa Brodskiego posłuchamy dziś jego wiersza, a w kolejne dni wierszy rosyjskich poetów-dysydentów: Natalii Gorbaniewskiej, Osipa Mandelsztama, Tomasa Venclovy, Anny Achmatowej.

10.00-11.00 – Znacie, to posłuchajcie: Artur Ruciński

Cykl audycji Znacie to posłuchajcie prowadzi w tym tygodniu znakomity polski baryton  - Artur Ruciński, współpracujący z największymi scenami operowymi m.in. Bayerische Staatsoper w Monachium, Royal Opera Hause w Londynie, Teatro Alla Scala w Mediolanie, Opera Bastille w Paryżu czy Metropolitan Opera w Nowym Jorku.

Artur Ruciński przedstawia w swoich audycjach fragmenty oper ważnych dla jego kariery oper, dzieł, które go ukształtowały i stały się ważnymi etapami w jego życiu, prezentuje nagrania śpiewaków, których najbardziej ceni, z którymi miał okazje pracować, ale także tych, których znamy tylko z nagrań, a także muzykę lżejszą w charakterze, której często słucha.

12.45-13.00 – Zapiski ze współczesności: Stefan Gierowski

Profesor Stefan Gierowski - malarz określany mianem klasyka nowoczesności i zasłużony pedagog 21 maja obchodził 95. urodziny. Naukę rozpoczął jeszcze przed wojną, od 1945 roku studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowniach Zbigniewa Pronaszki i Karola Frycza. Odrzucając w latach 50- tych figurację, kilkadziesiąt lat prowadził swoje malarskie studia i poszukiwania. Świętując jubileusz profesora w tym tygodniu zapraszamy do słuchania jego wspomnień w cyklu zapiski ze współczesności.

16.00-18.00 – Wybieram Dwójkę – prowadzi Jakub Kukla

Naszym gościem jest Joanna Gorlach - dyrektorka Miesiąca Fotografii w Krakowie. Wybieramy się także na warsztaty filmowe Masterclass - Szkoła filmowania, oglądamy kabaretowy serial przygotowany przez Teatr im. Wilama Horzycy, przypominamy rozmowę z Eduardo Mendozą i odwiedzamy Międzynarodowy Festiwal Grafiki Projektowej "Plaster". W cyklu "Literackie witaminy" - Mariusz Urbanek.

21.30-22.00 – Rozmowy po zmroku: Archiwa Drygasa – audycja Aleksandry Łapkiewicz

Polskie Archiwum Filmów Domowych to powołany przez Macieja Drygasa projekt, którego celem jest ocalenie i udostępnienie na specjalnej platformie internetowej amatorskich taśm filmowych z okresu PRL. „Domowe ósemki, super ósemki, szesnastki. Mikropamięć rodzinnej historii. Chcemy znaleźć dla niej wspólny dom. Uratować od zapomnienia. Przegrać i opisać. Dla wszystkich....” .

W rozmowie opowiadamy nie tylko o tym najnowszym, zaplanowanym na lata projekcie archiwum, które swoje miejsce znajdzie w nowym budynku Muzeum Sztuki Nowoczesnej, ale też o filmie, nad którym reżyser pracuje oraz o innych doświadczeniach gromadzenia, opracowywania i udostępniania materiałów archiwalnych.

22.55-23.00 – Przypadki słowa: Josif Brodski, audycja Doroty Gacek

23.00-00.00 – Nokturn – prowadzi Ewa Szczecińska

logo

TRÓJKA

11.45 - PROZA CZYTANA W TRÓJCE - "Solaris" Stanisława Lema  - to zwycięzca Trójkowego plebiscytu z 2018 roku "100 książek na stulecie niepodległości". Czytają Arkadiusz i Jakubik i Eliza Rycembel (powtórka czytana od 4 maja).

13.15 - Słuchowisko Jacka Janczarskiego „Kocham pana, panie Sułku” – czytają Marta Lipińska i Krzysztof Kowalewski.

14.30 - "Powieść dla młodzieży" – od 25 maja emisja powieści dla młodzieży i nie tylko - Leonie Swann - "Sprawiedliwość owiec. Filozoficzna powieść kryminalna”. Przekład - Jan Kraśko. Czytają: Maria Seweryn, Krzysztof Wakuliński, Rafał Mohr. Powtórka z 2006 roku.

20.50 - Proza w Trójce - premierowe nagrania - Kardynał Stefan Wyszyński, prymas Polski – „PRO MEMORIA” – fragm. 30 z Tomu III 1953-1956. Czyta Wiesław Komasa. Muzyka – Łukasz Borowiecki. Od 28.04 od poniedziałku do czwartku.

21.45 - „Reytan. Upadek Polski” Jarosława Marka Rymkiewicza. Czyta Andrzej Mastalerz (od 25 maja).

logo

CZWÓRKA

10.00-12.00 - Stacja Kultura – Powtórki do matury: „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego zostało wydane w 1924 roku. Blisko 60 lat później w teatralnej adaptacji telewizyjnej pokazał je reżyser Wojciech Solarz. Kto w niej zagrał Cezarego Barykę, w kogo wcielił się Tadeusz Łomnicki?

13.00-14.00 - Płyta tygodnia – w audycji Muzyczny Lunch co tydzień do wygrania inna Płyta Tygodnia Czwórki. Wystarczy słuchać, odgadnąć zagadkę i zadzwonić. Od poniedziałku do wygrania w Muzycznym Lunchu „Into The Sun” - trzeci album polskiego zespołu The Fruitcakes. Na płycie znajdziemy kompozycje przywodzące na myśl zarówno psychodelię z przełomu lat 60. i 70., jak i współczesny space rock, dream pop i lo-fi.

21.30-22.00 - Krótka piłka – piłkarski e-sport. Gościem Mateusza Fusiarza będzie Miłosz "milosz93" Bogdanowski, czterokrotny mistrz Polski w grę FIFA. Zawodnik Legia eSports opowie nam, jak wyglądały jego początki z padem w ręku, jak trudno dostać się na e-sportowy top, a także jakie to uczucie wywalczyć powołanie do e-sportowej kadry Polski.

19.00-20.00 - Wieczór Rezydentów - Kosa i Jutro z duetu Czeluść zapraszają na spacer po tętniących wiosną ścieżkach muzyki basowej, obradzającej w nowe produkcje i projekty artystyczne. W audycji również kilka ciekawostek na temat Czelostrimów, kolejnego Woluminu, a może nawet kilka ciekawostek na temat Czelofestynu.

logo

POLSKIE RADIO DZIECIOM

11.00-12.00 - "Leszek i Miś Michaś" - Kwiatki, bratki i stokrotki... Tak brzmią słowa pewnej słynnej piosenki. Leszek zapozna Michasia z kwiatami, które kwitną o tej porze roku. Dowiemy się jak wyglądają i jak niektóre z nich hodować w ogródku lub na balkonie.

15.00-17.00 - "Popołudnik" - Jak być prawdziwą damą i prawdziwym gentelmanem. Poznamy zasady kulturalnego zachowania oraz zasady savoir-vivre. Dowiemy się jakimi cechami charakteru powinna odznaczać się dama/gentelman.

17.15-17.45 - "Skarbonka" - Liczymy, odkładamy, planujemy, wydajemy  z umiarem, a skarbonka wciąż świeci pustkami. Jak czas spędzony w domu może pozytywnie wpłynąć na gromadzenie naszych zasobów? Komu szkodzi, a komu pomaga spowolnienie konsumpcji.  ​

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - Jak pomóc dziecku w wyborach edukacyjno-zawodowych? Jak wspierać swoje dziecko, które stoi przed wyborem ścieżki edukacyjnej? Jaki zawód da mu gwarancję odnalezienia się na zmieniającym rynku pracy? Jak sprawić, by - pomimo nieprzewidywalnych zmian - mogło korzystać ze swoich zasobów.

Goście: Anna Sowińska - Pedagog i doradczyni zawodowa, coach kryzysowy; współautorka scenariuszy lekcji doradztwa zawodowego w projekcie Mapa Karier, Anna Stokowska - Team leader fundacji Katalyst Education i scrum master zespołu programistów Mapy Karier, prywatnie mama dwóch chłopców, Małgorzata Kazubska - prowadzi warsztaty dla doradców zawodowych i nauczycieli, prywatnie w świat zawodów wprowadza dwie córki.

23.00-1.00 - "Co nam w duszy gra?" - Prezentujemy premiery z Polski i ze świata, na czele z Elektrycznymi Gitarami, Pilar, Sanah czy zespołem Mjut.

logo

POLSKIE RADIO CHOPIN

19.00 - Na premierową audycję Romantycznych brzmień zaprasza Magdalena Łoś. Pieśni Ludwiga van Beethovena: Adelaide, Maigesang, An die Hoffnung, Der Liebende Jan Lisiecki wykona wraz z niemieckim śpiewakiem Matthiasem Goerne. W wykonaniu polskiego pianisty usłyszymy również m.in. 5 Etiud z opusu 10 Fryderyka Chopina.

22.00 - Bohaterem programu Czarne na białych będzie zmarły przed pięciu laty czeski pianista Ivan Moravec. W repertuarze znajdą się kompozycje Haydna, Janaczka, Debussy’ego i Ravela. Nie zabraknie oczywiście kompozycji patrona stacji. Moravec uchodził m.in. za jednego z najbardziej wizjonerskich interpretatorów Chopinowskiej Barkaroli. Zaprasza Jakub Puchalski.


#Zostań w domu z Polskim Radiem

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU