Polskie Radio

Radiowe wspomnienie Pilcha, Studio S-13, wywiady i muzyka

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2020 12:28
W weekend wspominamy Jerzego Pilcha. Do słuchaczy wraca sportowe STUDIO S-13 w Jedynce. A także: trójkowa Audycja Podzwrotnikowa z okazji Dnia Dziecka i wszystko o grze "Odgłos" stworzonej na podstawie dźwięków ze Studia Eksperymentalnego PR. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/kaboompics

Logo

JEDYNKA

SOBOTA 30 MAJA

9.00-12.00 - W "Czterech Porach Roku" w cyklu „A to Polska właśnie” opowieść o rodzie Kossaków, ich zawiłych losach i znaczeniu dla historii Polski. Naszym gościem będzie Joanna Jurgała–Jureczka literaturoznawca, dr nauk humanistycznych autorka wielu publikacji i książek poświęconych przedstawicielom tego rodu, m.in. „Kossakowie. Biały Mazur”. Dowiemy się też co pozostało ze słynnej niegdyś „Kossakówki” w Krakowie.

Zaprosimy też na wiosenne, weekendowe spacery do kilku otwartych już po przerwie parków narodowych: Bory Tucholskie, Roztoczański Park Narodowy i Park Narodowy „Ujście Warty”. Dowiemy się czy czynne są już tam szlaki turystyczne, ścieżki rowerowe i inne atrakcje.

Ponadto jak w każdą sobotę najważniejsze - wybrane z tygodnia - pytania Słuchaczy w „Poradniku Koronawirus - co musisz wiedzieć” i ostatni już odcinek słuchowiska „Wakacje z duchami”.

Zaprasza Sława Bieńczycka.

15.10 - W audycji "Gdzie jest Pan Cogito?" Małgorzata Raczyńska zaprasza na rozmowę o wychowaniu, pozycji i problemach dzieci. Porozmawiają: dr Aleksandra Piotrowska - Uniwersytet Warszawski, ks. Bogdan Bartołd – proboszcz Parafii Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie, Mikołaj Pawlak – Rzecznik Praw Dziecka.

18.00-19.00 - Aleksandra Tykarska zaprasza na podróż "Z muzyką po Kresach". 

27 maja 1920 aktem Józefa Piłsudskiego ponownie do pracy powołane zostało Liceum w Krzemieńcu, czyli najważniejsza polska szkoła i na Wołyniu.

Obraz Matki Bożej Łaskawej - patronki Warszawy - z kościoła ormiańskiego w Stanisławowie​: 30 maja 1937  miała miejsce koronacja tego obrazu, transmitowała to na cały kraj lwowska rozgłośnia Polskiego Radia. Obraz można podziwiać w kościele Piotra i Pawła w Gdańsku.

20.00-22.00 - powraca STUDIO S-13​ a w nim 27 kolejka piłkarskiej ekstraklasy​. Zaprasza Andrzej Janisz

NIEDZIELA 31 MAJA

O godz. 9.00 oraz o 19.00 zapraszamy na transmisje Mszy Świętej z Bazyliki Świętego Krzyża w Warszawie.

10.00-12.00 - Zbigniew Krajewski zaprasza na "Czas Pogody"

Ona słodka blondynka o zniewalającym uśmiechu, nominowana do Oscara za film "Telefon towarzyski", on - w tym samym roku rozpoczął brawurową rolą w westernie "Rio Bravo". Oboje mieli europejskie korzenie, ale ich życie i kariery to Ameryka: Doris Day i Dean Martin będą bohaterami opowieści biografa gwiazd Marcina Dąbrowskiego. Posłuchamy też kolejnej kompozycji naszego twórcy miesiąca Stanisława Moniuszki i.. "Incydentu", który przytrafił się dwójce znakomitych polskich aktorów przypominanych przez niezawodną Teresę Drozdę.

22.00 - "Kulturalna Jedynka" audycja w całości poświęcona pamięci Jerzego Pilcha

logo

DWÓJKA

SOBOTA 30 MAJA

12.30 – 13.00 – Czytelnia: Robert Harris „Drugi sen”, Raphael Bob-Waksberg „Ktoś, kto będzie cię kochał w całej twej nędznej glorii”, goście: Magdalena Mikołajczuk, Piotr Kofta. Prowadzi Małgorzata Szymankiewicz.

13.00 – 15.00 – Duża czarna – prowadzi Przemysław Psikuta

Molowy Mozart. Słodko-gorzki, tragiczny, melancholijny, w półcieniach. Fantazja d-moll KV 397, Fantazja c-moll KV 396. Albo Koncerty fortepianowe d-moll i c-moll. Czyli korzenie romantyzmu, bez których nie mówilibyśmy dziś o Beethovenie. W sobotę zabrzmią u nas w nieoczywistych interpretacjach. Zaproszonym gościem jest Marcin Zgliński.

17.00 – 19.00 – Kto słucha, nie błądzi, czyli Płytowy Trybunał Dwójki – audycja Jacka Hawryluka z udziałem Doroty Kozińskiej, Kacpra Miklaszewskiego i Karola Radziwonowicza. Audycja archiwalna, Trybunał nr 53 – pierwsza emisja: 21.09.2013. Temat: wybór najlepszej interpretacji Etiud Fryderyka Chopina.

NIEDZIALA 31 MAJA

10.00 – 11.00 – Cafe „Muza” - prowadzi Róża Światczyńska

W przededniu Dnia Dziecka gościem spotkania w Cafe Muza będzie znakomita polska skrzypaczka i menadżer kultury - Patrycja Piekutowska. Jedna z najbardziej kreatywnych artystek swojego pokolenia zasłynęła współpracą z Krzysztofem Pendereckim i serią koncertów poświęconych jego twórczości skrzypcowej. Uznanie przyniosły jej płyty z polską muzyką współczesną, wyróżnione m.in. prestiżową nagrodą Midem Cannes Classical Award.

Dziś z sukcesem łączy aktywność estradową z działalnością charytatywną na rzecz dzieci. Jest ambasadorką Instytutu - Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka, a także prezeską Fundacji K.I.D.S. organizującej prestiżowe wydarzenia artystyczno-biznesowe na rzecz szpitali dziecięcych, w tym serię koncertów „Wielcy artyści małym pacjentom”.

12.45 – 13.00 – Jest taki obraz – audycja Michała Montowskiego z udziałem dr Grażyny Bastek.

Leonardo da Vinci – Portret Ginevry Benci namalowany w czasie pobytu Leonarda we Florencji. Przedstawia córkę dyrektora banku Medyceuszy w Genewie Ameriga de Benci i jego żony Maddaleny. W 1474 roku Ginevra została wydana za mąż za bogatego handlarza suknem Luigiego di Bernardo Niccoliniego. Wkrótce jednak wdała się w romans z weneckim dyplomatą Bernardem Bembem, który przybył do Florencji w styczniu 1475. Bembo zlecił Leonardowi da Vinci namalowanie portretu Ginevry.

17.00 – 18.00 – Płytomania – prowadzi Jacek Hawryluk

18 kwietnia skończył 70. lat. Nowym podwójnym albumem zrobił sobie i nam, słuchaczom, prezent urodzinowy. Rosyjski pianista Grigorij Sokołow – jeden z największych wirtuozów ostatnich dekad - powraca z albumem koncertowym. Gra Beethovena (wiadomo, tegoroczny Jubilat) i Brahmsa. A także: Schuberta, Rameau i Debussy’ego. W „Płytomanii” recenzja albumu oraz, jak zwykle, fonograficzne nowości z kraju i ze świata.

22.00 – 00.00 – Wieczór płytowy – prowadzi Przemysław Psikuta

Sly & The Family Stone - There's A Riot Goin' On (1971 Epic)
Red Hot Chili Peppers - Mother's Milk (1989 EMI America)
Material - Memory Serves (1981 Celluloid)


logo

TRÓJKA

SOBOTA 30 MAJA

00.00-01.00 - Apteka Nocna - Jędrzej Kodymowski

01.00-04.00 - Mało Obiektywnie - Mariusz Owczarek

04.00-06.00 - Mikrokosmos – Grzegorz Zembrowski

06.00-10.00  ZAPRASZAMY NA WEEKEND – prowadzi Agnieszka Furtak-Bilnik

6.15 - Program obyczajowy - Anna Popek. Temat:  staropolskie określenia

6.45 - Jan Pachlowski z Florydy: start rakiety Falcon 9

7.15 - Trójkowy chuligan literacki

7.40 - Na zdrowie - odmrażanie służby zdrowia na obecnym etapie pandemii. Gość: dr Joanna Pietroń.

8.15 - Prawdy sprawdzone -  Gabriela Darmetko. Temat: Czarne dziury. Gość: dr Weronika Śliwa CNK.

8.45 - Ryszard Jaźwiński. Temat: Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty jest jedną z czterech imprez z całego świata zaproszonych do prezentacji wybranych przez siebie filmów jeszcze w trakcie produkcji w prestiżowym programie "Goes to Cannes". W tej selekcji, wśród pięciu tytułów znalazł się polski pełnometrażowy film fabularny "Ćmy". Gość: Piotr Stasik

10.00-11.00 - AUDYCJA PODZWROTNIKOWA – NA DZIEŃ DZIECKA - NIECH BRÓJE BROJĄ - Wojciech Cejrowski

11.00-15.00  Audycja muzyczna – prowadzi Mariusz Owczarek

15.00-19.00 - MYŚLIWIECKA 3/5/7 – prowadzi Piotr Stelmach

19.00-22.00 - LISTA OSOBISTA – prowadzi Piotr Metz

22.00-23.00 - "Rock’n’roll – historia powszechna" – Piotr Metz          

NIEDZIELA 31 MAJA

00.00-04.00 - Potrójne Pasmo Przenoszenia - Michał Margański

04.00-06.00 - Ranny wzmacniacz - Grzegorz Hoffmann - polskie i zagraniczne przeboje roku 1974

06.00-08.00 - Muzyczne rozmowy - Redakcja Katolicka

08.00-12.00 - MUZYCZNA POCZTA UKF – prowadzi Tomasz Żąda

12.00-15.00 - DZIEŃ Z TRÓJKA – prowadzi Ryszard Jaźwiński

15.00-17.00 - AUDYCJA MUZYCZNA – prowadzi Aleksandra Budka

17.00-19.00 - TRZECIA STRONA MEDALU – Adama Malecki i Jan Kałucki

21.00-00.00  AUDYCJA MUZYCZNA

logo

CZWÓRKA

SOBOTA 30 MAJA

09.00-11.00 - Sobotologia – w Powtórkach do matury „Antygona” - jakimi prawami rządzi się tragedia grecka? Jak powinna wyglądać i jaka siła kieruje bohaterami?

12:00 - Jerzy Pilch w teatrze. Co teatr zawdzięcza temu wybitnemu pisarzowi i scenarzyście? Spektakle na podstawie Jerzego Pilcha. / Dominika Klimek

12:20 - „NUMER 9 MIESZKANIA 13”, spektakl online. Daria Kopiec będzie reżyserować w ramach budżetów „Kultury w sieci” wraz z Teatrem Współczesnym w Szczecinie zrealizuje spektakl on - line pod tytułem „NUMER 9 MIESZKANIA 13”, na podstawie tekstu Zuzanny Bojdy./ Ola Opala

12:30 Słuchowisko „Cięcie” 2008 Autor: Tomasz Man

Występują: Aleksandra Konieczna (Ewa), Maria Peszek (Veronica), Maria Seweryn (Annie) Adam Woronowicz (Abdul), Mirosław Zbrojewicz (Pietro)

To opowieść o ludziach żyjących w wielkim mieście. Różni ich wszystko, łączy ich miasto oraz finał opowieści. Annie (Maria Seweryn) urodziła się w Zurichu i kocha swoje miasto, pracuje jako kasjerka w banku. Abdul (Adam Woronowicz) pochodzi z Maroka, wyjechał z Marakeszu, by w Zurichu zarabiać pieniądze, które wysyła swoim rodzicom. Pracuje jako taksówkarz. Veronica (Maria Peszek) studiuje medycynę, do Zurichu przeprowadziła się z Londynu, bo dziadek, który się nią opiekuje otrzymał posadę na uniwersytecie. Pietro (Mirosław Zbrojewicz) mieszka na przedmieściach, do Zurichu przyjechał z Turynu, razem z żoną. Ewa (Aleksandra Konieczna) dostała stypendium w Zurichu, jest dziennikarką. Do miasta sprowadziła swoją rodzinę – męża i córkę. Postaci w słuchowisku Tomasza Mana opowiadają swoje historie, które zmierzają do tragicznego finału, gdzie wszyscy spotkają się na ułamek sekundy, po raz pierwszy się zauważą. Tytuł słuchowiska ma swoje odzwierciedlenie w wydarzeniach, jakich doświadczają bohaterowie, ale i w sposobie narracji – krótkie zdania, budujące historię losów bohaterów wzajemnie się przeplatają. Montaż tych wypowiedzi podobny jest, by użyć terminologii telewizyjnej, do wideoklipu. W tym wypadku nie obrazy, a dźwięki, pojawiają się i znikają w szybkim tempie, by utkać dramatyczną historię bohaterów.

15.00-16.00 - Zaklinacze czasu – Kuba Jamrozek wraz z mediewistą dr Jerzym Pysiakiem porozmawiają o tym, jak doszło do tego, że król francuski w XV wieku zaufał analfabetce z małej francuskiej wsi i uwierzył w jej misję ocalenia kraju przed najeźdźcą? Co dziś wiadomo o francuskiej bohaterce narodowej, czyli Joannie D’Arc? 

W audycji również podróż do Lublina tropami Jana Pawła II, a w Kronice Maturalnej przypomnienie hasła „drugi obieg”. Czym był? Co publikowano w drugim obiegu wydawniczym i jak przebiegała dystrybucja?

17.00-18.00 - Nie na-żarty - Philly cheesesteak to popularny w Stanach Zjednoczonych fast food. Gdzie można spróbować go w Polsce? Jak smakuje? Jak przygotować go samodzielnie? Przepisów szukajcie po audycji na stronie Czwórki.

20.00-22.00 - Prywatka – W pierwszej godzinie audycji Ula Kaczyńska zaprasza na wywiad z triem KAMP! przy okazji najnowszego singla „Play me dirty”, w drugiej godzinie zaprezentuje selekcję muzyczną  przygotowaną przez zespół. 

00.00-02.00 - BEATmaszyna - po raz pierwszy na antenie Czwórki za brzmi nowy singiel P.Unity „My Mind”. Poza tym wrócimy do twórczości Patrice Rushen – w opinii wielu ekspertów najbardziej niedocenianej artystki lat 80.  

NIEDZIELA 31 MAJA

8.45-9.00Filharmonia w pigułce – Piotr Wierzbicki zaprezentuje Polonez Fis-mol Fryderyka Chopina w wykonaniu Arthura Rubinsteina.

09.00-11.00 - Tędy po trendy – Czwórka wspiera maturzystów – język polski i matematyka to dwa przedmioty obowiązkowe na maturze. Które kanały YouTube pomogą w powtórce materiału w ostatniej chwili? Podpowie Ola Jasińska.

12.00-13.00 - Strefa gamingu - Counter-Strike 1.6 to legendarna wersja gry, która uważana jest za matkę gier sieciowych. Łukasz Chmiel zaprasza na rozmowę z Mateuszem "HaX" Ogonowskim o historii gry, bez której być może nigdy rywalizacja online nie urosłaby do takiej rangi, jaką dziś obserwujemy. 

Hrapkowidz - "Pod mocnym aniołem" i  "Spis cudzołożnic"  - ekranizacje powieści Jerzego Pilcha

logo

POLSKIE RADIO DZIECIOM

SOBOTA 30 MAJA

10.00-11.00 - "Rodzinny W-F" - 3 czerwca będziemy obchodzić Światowy Dzień Roweru. Z tej okazji nasz radiowy trener, zabierze nas w podróż poprzez różne rowerowe sporty. Gość: dr Jan Bestry - prezes Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów.

12.00-13.00 - "Bajkowy ogród" - Co możemy podarować dziecku w dniu jego święta? Może właśnie czas na łonie natury. Opowiemy z Milą co ona najbardziej lubi robić w ogrodzie. Jak natura i przebywanie w niej może stać się początkiem dobrej zabawy. Opowiemy np. o wspinaniu się po drzewach, o bieganiu na bosaka po trawie, w końcu o tarzaniu się w trawie. Porozmawiamy o tym z jakich kwiatów mógłby powstać dla Mili idealny bukiecik.

15.00-16.00 - "Dawno, dawno temu" - Młodzi - zdolni. Niezwykłe dzieci na kartach historii i polityki. Zastanowimy się jak dzieci mogą zmieniać świat. Gość: Adam Raszewski z Dziecięcego Uniwersytetu Ciekawej Historii. 

DLA RODZICÓW

21.00-22.00 "Dziecko w drodze" - Magda i Sergiusz Pinkwart - zabiorą nas na Wyspy Owcze, magiczny archipelag na północnym Atlantyku. O tej porze zlatują tam dziesiątki tysięcy par maskonurów, pięknych ptaków, zwanych arktycznymi papugami. Najlepsze miejsce na świecie do obserwacji tych rzadkich ptaków, to wyspa Mykines. Dowiemy się o tym jak zorganizować taką wyprawę i co zobaczyć na miejscu, gdy ograniczenia związane z pandemią pozwolą na taką wyprawę.

22.00-00.00 - "Stare, znane, zapomniane" - Godzina spod znaku new wave. W cyklu „Pół Pięknej Płyty” - "Friends" (1985) The Bolshoi z niezapomnianym „Sunday Morning" oraz debiutancki winyl Gardenii (1988), pierwsza część historii The Dave Clark Five oraz 76. urodziny ich gitarzysty Lenny'ego Davidsona oraz "Picture Book"- pierwsza płyta Simply Red.

NIEDZIELA 31 MAJA

9.00-10.00 - "Niebieska Szkatułka, czyli niedzielny magazyn poświęcony" - Niedziela Zesłania Ducha Świętego. Co może uczynić Ten, którego nie widać a jest. O wielkiej mocy Boga w życiu małych ludzi. Pierwszą była Maryja, w której Duch Boży dokonał wielkich rzeczy. Opowiada o tym Jej modlitwa MAGNIFICAT.  Potem są Apostołowie głoszący dobrą nowinę - kiedyś i dziś. Poznamy kilka takich historii np. o Joannie D'Arc - patronce ostatniego dnia maja, czy Dominiku Savio.

10.00-11.00 - "Dźwięk Dobry"31.05 to Dzień Bociana Białego, dlatego w programie zaprosimy na łapanie bocianich dźwięków. Będą też opowieści o zwyczajach tych ptaków. Porozmawiamy o tym, co grozi ptakom wędrownym, posłuchamy jak brzmią inne gatunki. Bocian to ikona naszej kultury i tradycji. Od setek lat przynosi dzieci oraz zwiastuje wiosnę. Święto ustanowione przez Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody „pro Natura" w 2003 roku ma na celu nie tylko docenienie tych ptaków, ale i podnoszenie świadomości odnośnie zagrożenia i potrzeby ochrony bocianów.

14.00-15.00 - "Dziecięcy koncert życzeń" - Audycja, podczas której dzieci mogą dzwonić z życzeniami dla bliskich i zamawiać utwory muzyczne.

17.00-18.00 - "Kulturoteka" - Rozmowa z pisarką, autorką wielu książek dla dzieci -  Justyną Bednarek. Z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka Martyna Chuderska podpyta o jej dzieciństwo. Jaka była mała Justyna? Smaki, zapachy, kolory dzieciństwa. Ukochane zabawki, książki, wspomnienia.

DLA RODZICÓW

21.00-22.00 - "Kulturalna strefa" - W przededniu Dnia Dziecka rozmawiamy o prawach dzieci, podmiotowości, postawach dorosłych. Gościem Kulturalnej Strefy będzie przewodniczący Międzynarodowego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka, kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu, w latach 2008-2018 Rzecznik Praw Dziecka - Marek Michalak.


logo

POLSKIE RADIO CHOPIN

SOBOTA 30 MAJA

10.00-13.00 - Premierowa audycja „Ucha nienasyconego” poświęcona zostanie pomnikowi Chopina w Łazienkach w związku z 80. rocznicą wysadzenia monumentu przez niemieckich okupantów. Jako kontekst dla Mazurków i Sonaty b-moll Chopina pojawi się także muzyka Wagnera i Beethovena. Na program zaprasza Jakub Puchalski.

NIEDZIELA 31 MAJA

18.00 – „Złoty wiek muzyki kameralnej” przekształci się w siedmioczęściową serenadę złożoną z muzyki skomponowanej na przestrzeni dwóch stuleci. Od Mozarta aż do Ligetiego, a pomiędzy nimi Beethoven, Hummel, Berwald i Catoire. Zaprasza Danuta Gwizdalanka.

22.00 - W audycji „Z Archiwum Polskiego Radia” pojawi się pierwsza prezentacja – zaplanowany jest cały tryptyk – nagrań radiowych Artura Rubinsteina. Zabrzmią II Koncert fortepianowy f-moll Chopina i V Koncert fortepianowy Beethovena oraz heroiczny Polonez As-dur op. 53 (wszystko z występu w Łodzi). Do tego proponujemy prezentację mistrzowskiego i unikatowego nagrania IV Symfonii „Koncertującej” Karola Szymanowskiego z „Warszawskiej Jesieni”. Autorem audycji jest Dariusz Marciniszyn


#Zostań w domu z Polskim Radiem

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU